Poslanska skupina SDS zahteva sklic nujne seje parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri bi opravili razgovor z nekdanjim ministrom za notranje zadeve Radom Bohincem in nekdanjim zunanjim ministrom Ivom Vajglom. Pogovor z nekdanjima ministroma naj bi glede na nekatere nasprotujoče izjave razjasnil, ali sta bila obveščena glede domnevnega dogovarjanja v zvezi z incidenti v Piranskem zalivu.
Poslanec SDS Miro Petek je zahtevo navezal na izjavo poslanca SD in nekdanjega premiera Antona Ropa, da je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 v okviru mednarodnega spremljanja zvez ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se pred državnozborskimi volitvami leta 2004 dogovarjala tedanji vodja opozicije in sedanji premier Janez Janša in njegov hrvaški kolega Ivo Sanader.
Skladno z zakonom o Sovi vodi agencijo direktor, ki je za njeno delo odgovoren vladi. Na podlagi 6. člena zakona direktor o svojih ugotovitvah obvešča tudi pristojne ministre, ko gre za zadeve iz njihove pristojnosti, je pojasnil Petek. Zakon tako po njegovih besedah daje podlago, da Sova posreduje podatke o svojih ugotovitvah tudi pristojnim ministrom in drugim organom državne uprave, da lahko le ti izvršujejo njihove pristojnosti in sprejemajo določene ukrepe.
Neustaven in nezakonit v zasebnost
Petek se je pri tem navezal tudi na Ropove izjave 15. septembra v pogovoru za tednik Mladina, ko je dejal, da o dogajanju ni bil obveščen le on, ampak še kar nekaj ljudi. V nadaljevanju pa je pojasnil, da sta bila o dogajanju obveščena vsaj še notranji in zunanji minister. Pri tem je Petek spomnil, da je nekdanji direktor agencije Iztok Podbregar po drugi strani na seji komisije dejal, da je bil z vsemi informacijami Sove seznanjen le Rop kot takratni premier.
Sicer pa se je poslanec SDS danes odzval tudi na izjave predsednika komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Pavla Gantarja (NP), da je Sova imela za prisluškovanje pravno podlago.
"Sam sem prepričan, da gre za neustaven in nezakonit poseg v komunikacijsko zasebnost našega in tudi tujega državljana in za kršenje ustavne pravice do komunikacijske zasebnosti," je dejal. Poseg v to zasebnost je mogoč samo na podlagi odločbe sodišča. "Na Sovi nismo videli nobene sodne odločbe, s katero bi bilo pokrito prisluškovanje Janši in na osnovi katere bi lahko bivši direktor Sove bivšega premiera Antona Ropa seznanjal s temi podatki," je še dodal poslanec SDS Petek.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.