Člani matičnega odbora DZ so zaslišali kandidata za ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka (SDS). Ta je veliko časa v skoraj uro trajajoči predstavitvi namenil tožilstvu, ki z novim zakonom o vladi prehaja pod notranje ministrstvo. Povedal je, da je tožilstvo samostojen objekt države in da je v Ustavi mehanizem, ki onemogoča, da bi bilo podrejeno policiji. "To preprosto ni mogoče. Ustave ne moremo spremeniti kar tako," je dejal in dodal, da zakon o kazenskem postopku določa, da je gospodar postopka tožilec. "Kriminalist je njegov servis in to mora ostati tako," je poudaril.
Dejal je še, da se bodo morali dogovoriti o prehodu zaposlenih na tožilstvu v direktorat za tožilstvo. Dodal je, da bosta z njegovim vodstvom prvi prioriteti ostali gospodarski kriminal in korupcija.
Gorenak je dejal tudi, da od 2.500 vozil, ki jih policija premore, vsako leto Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) podari 100 vozil. "Računsko sodišče je že povedalo svoje. Potrebna je prekinitev pogodbe ali pa nova pogajanja," je povedal. V kolikor bo on minister, bo cilj v tej zadevi najnižji strošek za državljane, je poudaril in dodal, da imajo v Šiški stavbo, popolnoma opremljeno in primerno, v kateri so "vremenarji" oz. osebje z okoljskega ministrstva. "Moramo preveriti, kako prekiniti pogodbo za NPU," je dejal in nadaljeval, da bi morali preveriti, kako ministrstvo za okolje in prostor premestiti na drugo lokacijo, v Šiško pa preseliti policijo.
Kot je še povedal, bi lahko predvidoma od 50 do 100 policistov letno učili v Gotenici in tako izpraznili štiri velike stavbe v Tacnu. Ob tem je dodal, da NPU sicer mora ostati, a na drugi lokaciji oz. tako, da bo najceneje za državljane. Podrejeno pa bi moralo biti kriminalistični policiji, je opozoril. Dodal je še, da, če bo minister, namerava tudi zmanjšati stroške.
Odbor je ocenil, da je bila Gorenakova predstavitev ustrezna. Tako so z devetimi glasovi za in šestimi proti sprejeli mnenje, da je primeren za kandidata. Zdaj bodo v skladu s sprejetim mnenjem pripravili poročilo, ki ga bodo v okviru poslovniškega roka poslali DZ.
"Bogovič je dober poznavalec področja"
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje je zaslišal kandidata za ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča (SLS).
Bogovič je v svoji predstavitvi izpostavil, da bo njegova osnovna usmeritev trajnostni razvoj kmetijstva in varovanje okolja. Ob tem je pozdravil združitev kmetijstva in okolja pod en resor. Prepričan je, da bo na ta način mogoče zmanjšati število procesov odločanja in doseči večjo učinkovitost.
Njegova usmeritev bo spravljanje zavez iz resolucij in operativnih programov v življenje, in sicer prav prek združevanja procesov. Poleg tega se bo zavzemal za nove projekte, ki bi lahko prinesli nova delovna mesta.
Na področju kmetijstva ga bo vodilo načelo trajnostnega kmetijstva, je napovedal. Med primarnimi nalogami je izpostavil proizvodnjo varne in kakovostne hrane. Za pridobitev le-te pa bo treba poskrbeti za ohranjanje naravnih virov za prihodnje generacije, varovanje kmetijskih zemljišč pred trajnimi spremembami namembnosti, zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, ohranitev biotske raznovrstnosti in tipične kulturne krajine, za gospodarno ravnanje z vodnimi viri, socialne vidike ter ohranitev vasi, zaselkov in posameznih kmetij, je naštel.
Med prioritetami je izpostavil razrešitev primerov v okviru tožb Evropske komisije, ki se nanašajo na prašne delce, in ukrepe v skladu s priporočili računskega sodišča glede odpadkov. Prav tako bo treba po kandidatovih besedah urediti upravne postopke in nadzor nad njimi. Kot je še dodal, bo treba razmisliti, ali je res pametno pripravljati okoljske politike na štirih, petih mestih, kot to velja sedaj.
Poslanci so Bogoviča podprli s 16 glasovi za in nobenim proti. Menili so, da je Bogovič dober poznavalec področja.
Žerjav za finančno in administrativno razbremenitev gospodarstva
"Prioritete koalicije so popolnoma jasne, na prvem mestu je stabilizacija javnih financ, na drugem pa zagon gospodarske aktivnosti," je v dobro uro trajajoči predstavitvi članom odbora DZ za gospodarstvo poudaril kandidat za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo predsednik SLS Radovan Žerjav. Pri tem je izpostavil, da je za konkurenčnejše poslovno okolje nujno potrebna administrativna in finančna razbremenitev gospodarstva. "Gospodarstvo se dobesedno lomi pod težkim bremenom, ki s krizo postaja še težje. Tako ne gre več," je dejal.
Pri finančni razbremenitvi je izpostavil spremembo dohodninske lestvice s kasnejšim prehodom v najvišji razred, že večkrat omenjeno socialno kapico, neomejeno 40-odstotno olajšavo na investicije, uvedbo pavšalnih davkov za mikro podjetja in samostojne podjetnike ter davčne počitnice za nova podjetja. Pri administrativni razbremenitvi je poudaril nujnost "trmastega vztrajanja" pri antibirokratskem programu, ki se je izvajal že v prejšnji in predprejšnji vladi. Predvsem je izpostavil potrebo po spremembah na področju umeščanja objektov v prostor in spremembe pri pridobivanju gradbenih dovoljenj. Pri ukrepih za konkurenčnejše poslovno okolje pa se je zavzel za odpravljanje kreditnega krča. Pri tem je znova ponovil stališče, da naj država v Novi Ljubljanski banki obdrži lastništvo 25 odstotkov plus ene delnice, dokapitalizacije pa ne bo mogoče izpeljati iz proračuna.
Na področju infrastrukture potrebujemo neki novi model financiranja, meni Žerjav, ki je napovedal tudi večji nadzor nad aktivnostmi gospodarske diplomacije, ki bo morala dosegati "jasne in merljive cilje". Precej pozornosti je namenil tudi spodbujanju kreativnosti in lastnih blagovnih znamk. Tu je napovedal tesno sodelovanje z ministrom, pristojnim za znanost.
Odbor DZ za gospodarstvo je Žerjava podprl z 12 glasovi za in enim proti. Poslanci so na splošno pohvalili njegovo izčrpno predstavitev in mu zaželeli veliko sreče pri njegovem delu, ki v danih okoliščinah zagotovo ne bo lahko.
"Ta rezultat je dober. Vesel sem te podpore, zavedam pa se odgovornosti, ki jo prevzemam s to funkcijo," je po glasovanju poudaril Žerjav. "Potrebni bodo hitri in preudarni ukrepi; v ponedeljek bomo začeli z delom," je obljubil in dodal, da verjame, da bodo "poslovno okolje, ki ni dobro in ni prijazno za slovensko gospodarstvo, v tem mandatu izboljšali".
Turk poudaril pomen sodelovanja
Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk (SDS) je v predstavitvi pred matičnim odborom DZ poudaril pomen sodelovanja znanosti, kulture in gospodarstva. Nekoč je bila znanost zaprta v slonokoščen stolp, pozneje pa smo prišli do tega, da morata znanost in gospodarstvo sodelovati, je pojasnil. Prav tako je po njegovem mnenju tudi kultura priložnost za gospodarstvo.
Kot pravi, se bodo zavzemali za priznanje posebnega družbenega statusa kulture, za množično sodelovanje državljanov na področju kulture in za povečanje njene dostopnosti.
Šolstvo po njegovem mnenju potrebuje spremembe, saj se je v nasprotju z okoljem le malo spremenilo. Kot pravi, se je treba odpovedati "industrijskemu učenju" in poudariti kritično razmišljanje, vrednotenje. Denar za visoko šolstvo je treba usmerjati v kakovost in ne v množičnost, prav tako pa je treba izboljševati prenos znanstvenih spoznanj v prakso, je poudaril. Na področju športa bo po njegovih besedah poudarek na športu mladih, potrebne so davčne spodbude, prav tako pa je treba pospešiti črpanje evropskih sredstev. Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport bi se lahko po Turkovem mnenju krajše imenovalo tudi ministrstvo za ustvarjalnost ali ministrstvo za prihodnost.
Pristojni parlamentarni odbor je Turkovo predstavitev ocenil kot primerno. Z 12 glasovi za in dvema proti so mu izrekli podporo.
Černač za vlaganja v infrastrukturo
Ključna naloga je priprava in izvedba državnih projektov na področju infrastrukture, upoštevaje proračunske omejitve in njegovo finančno vzdržnost, je odboru pojasnil kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač. "Samo pospešeno in učinkovito vlaganje v infrastrukturo bo omogočilo ponovno oživitev gospodarstva in s tem posledično tudi odpiranje novih delovnih mest," je poudaril. Po njegovem mnenju bo treba pospešiti projekte, ki omogočajo takojšnje črpanje iz evropskih skladov, in investicije, ki se bodo financirale iz javno-zasebnih partnerstev.
Na področju prometa so za Černača med drugim pomembni obvladovanje prometnih tokov, izgradnja novih in obnova obstoječih prometni povezav in izboljšanje prometne varnosti. "Cilj je, da železniški, cestni in letalski promet delujejo kot enotni sistem," je poudaril in spomnil, da je avtocestni program praktično zaključen, slabše pa je stanje na področju javne železniške infrastrukture.
Černač bo ohranil vinjetni sistem, z elektronskim cestninjenjem za tovorni promet pa bo nadaljeval po sprejetju enotne odločitve na ravni EU, napovedal je tudi odstranitev cestninskih postaj, vpeljavo enotne vozovnice, širitev mestnega prometa zunaj meja mest, preusmeritev tovornih tokov s cest na železnice in ureditev lastništva Slovenskih železnic, tako da bo država ostala lastnica infrastrukture.
Po njegovih pojasnilih je na področju energetike v pripravi nov nacionalni energetski program. Pomembno se mu zdi tudi, da se država ne umakne iz lastništva na področjih energetike in infrastrukture.
Odbor DZ za infrastrukturo in prostor je Černača podprl s 13 glasovi za in nobenim proti.
Novakova: Ohranila bom prakse, ki so se izkazale za dobre
Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu pa je soglasno z desetimi glasovi za sprejela mnenje, da je Ljudmila Novak primerna kandidatka za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Novakova je v kratki predstavitvi izpostavila, da želi ohraniti prakse, ki so se izkazale za dobre, da pa mora še preučiti, v kolikšni meri so bile izvajane strategije urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Kot pomembno je izpostavila, da Slovenija dojame velik pomen Slovencev, ki živijo v zamejstvu oziroma v tujini, da se ti počutijo kot del slovenskega narodnega telesa, da Slovenija skrbi za odnose z njimi ter da spoštuje, kar so naredili v preteklosti za državo, še posebej v času osamosvojitve.
Izpostavila je tudi pomen vzpostavitve stikov z lokalnimi oblastmi na območjih, kjer živi slovenska manjšina v zamejstvu. Kot je dejala, bo podpirala vse dejavnosti na področju izobraževanja, športa, povezovanja mladih, kulture, medijev. Treba pa je izboljšati sodelovanje na področju izobraževanja.
Kdo bo na vrsti v četrtek?
Zaslišanja kandidatov za ministre se bodo nadaljevala v četrtek, dan po državnem prazniku. Pred pristojnimi bodo tedaj predvidoma zaslišani še kandidat za ministra za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak (SDS), kandidat za ministra za obrambo Aleš Hojs (NSi), kandidat za ministra za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič (Lista Virant) in kandidat za ministra za zdravje Tomaž Gantar (DeSUS). Predstavila se bosta tudi kandidat za ministra za finance Janez Šušteršič (Lista Virant) in kandidat za zunanjega ministra predsednik DeSUS Karl Erjavec.
Predsednik vlade Janez Janša je listo 12 kandidatov za ministre nove vlade javnosti predstavil v petek, v parlamentarno proceduro pa jo je vložil v soboto, ko je začela tudi veljati novela zakona o vladi. Državni zbor bo o celotni 12-članski ministrski ekipi odločal že na izredni seji, ki bo v petek ob 10. uri.
KOMENTARJI (1215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.