Na današnjem nadaljevanju glavne obravnave zoper nekdanjo veleposlanico v Sarajevu Natašo Vodušek so zaslišali sedem prič, in sicer šest policistov in državnega tožilca. Gre za uradne osebe iz Bosne in Hercegovine, ki so obravnavali nesrečo Voduškove.
Priče potrdile, da je Voduškova pristala na odvzem krvi
Priče iz BiH so potrdile, da je Voduškova pristala na odvzem krvi. Policist Ismir Merdžanić, ki je opravil ogled kraja dogodka in bil v stiku s policistom, ki je odšel v bolnišnico, kamor so po nesreči odpeljali tako Voduškovo kot drugega udeleženca v nesreči, je razložil, da so kri v bolnišnici odvzeli obema. Voduškova naj bi celo sama dejala, da to želi. Če udeleženec namreč ne želi, da bi mu odvzeli kri, se mu je ne odvzame, je dejal.
V času nesreče dežurni tožilec Milutin Koprivica je pojasnil, da sam ni šel na kraj nesreče in da je pooblastilo, da naredijo ogled, prenesel na policijo. Na vprašanje, ali je posebej naročil odvzem krvi Voduškove, je pojasnil, da če tožilec naroči ogled, to pomeni tudi odvzem krvi. Obenem je razložil, tako kot več policistov za njim, da je po zakonu obvezno, da se voznikom v prometnih nesrečah z gmotno škodo, hudimi telesnimi poškodbami ali smrtjo obvezno odvzame kri.
Odvetnik Voduškove dvomi v zaznamek
Policist Merdžanić je sicer sodišču v zvezi z odvzemom krvi predložil tudi uradni zaznamek, v katerega pa zagovornik Voduškove Janez Koščak nekoliko dvomi. Opozoril je namreč, da zaznamek nosi letošnji datum, natančneje 8. februar, nesreča pa se je zgodila 13. oktobra 2008. Po obravnavi je še dejal, da je BiH pred približno letom in pol celotno dokumentacijo v zvezi z nesrečo odstopila Sloveniji, v spisu pa tega uradnega zaznamka ni bilo. Ob tem se mu postavlja vprašanje, "kdaj in zakaj je tak uradni zaznamek nastal".
Hkrati Koščak opozarja na neizpolnjen zapisnik o poti tega vzorca krvi do zavoda, kjer opravljajo analize. Tukaj se je vprašal, "kateri vzorec se je sploh pregledalo". Ta vzorec zanj zato sploh ni dokaz.
Tožilka Karmen Erčulj pa je menila, da je postopek po nesreči potekal v skladu z določbami, zato za zdaj ne dvomi v zakonitost postopka.
Voduškove ni bilo na sodišče
Voduškove sicer danes na sodišče ni bilo, saj je na bolniškem dopustu. Njen odvetnik Koščak iz odvetniške pisarne Čeferin je pojasnil, da so sodišču zdravniško potrdilo posredovali v petek, vendar pa je sodnica Popivoda ugotovila, da potrdilo ni izdano na ustreznem obrazcu. Zaradi ocene, da je današnji izostanek Voduškove neupravičen tako ni ugodila prošnji Koščaka, da obravnavo preloži, k Voduškovi pa bo sodišče poslalo izvedenca medicinske stroke.
Kmalu nadaljevanje sojenja
Sojenje se bo nadaljevalo 13. maja, ko je pričakovano, da bosta svojo plat zgodbe sodišču pojasnila drugi udeleženec prometne nesreče Nijaz Zorlak in voznik taksija, ki je videl nesrečo. Sodišče želi zaslišati še medicinsko sestro, ki naj bi Voduškovi odvzela kri, zdravnika, ki jo je oskrbel in policista, ki je po nesreči odšel v bolnišnico.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.