Parlamentarna komisija, ki preiskuje ozadje afere Patria, bi morala zaslišati nekdanjega generalnega sekretarja vlade Milana Cvikla, a se to ni zgodilo. Cvikl je sicer prišel v poslopje državnega zbora, vendar pa se koalicijski člani komisije z izjemo predstavnika DeSUS niso udeležili seje, zaradi česar je bila komisija nesklepčna. Predsednik komisije Branko Grims je ob tem ponovil, da s tem koalicija dokazuje, da se boji resnice o Patrii. Cvikl, ki je dejal, da je s komisijo pripravljen sodelovati tudi v prihodnosti, je v preteklem parlamentarnem mandatu vodil prav komisijo o nakupu oklepnikov 8X8.
Po njegovem mnenju sicer komisija želi na neustrezen način revidirati delo komisije, ki jo je vodil. "Komisija za ugotovitev težav pri izvedbi pogodbe o nakupu oklepnikov 8X8 in o povezanosti teh poslov s trgovino z orožjem se je na žalost končala z mojo razrešitvijo v juliju leta 2008," je spomnil Cvikl. Kot je dejal, bi takrat komisija lahko zaključila delo. Cvikl upa, da je Grimsova komisija povzela vsaj poročila dveh ekspertov glede poslov, ki "so se izvajali zgodaj v času samostojnosti Slovenije in so se potem na neki način skoraj ponovili v času izvedbe pogodbe s Patrio".
Opravičil se je le Anderlič
Grims pa je prepričan, da komisijino delo blokirata vlada in koalicija, ker se bojita resnice o Patrii. Kot je pojasnil, je namreč prav na zahtevo koalicijskih članov komisije pred predvidenim zaslišanjem Cvikla sklical tudi pripravljalno sejo, ki pa se je koalicijski člani komisije prav tako niso udeležili.
S tem, ko so povzročili nesklepčnost, pa so po besedah predsednika komisije onemogočili tudi zaslišanje priče. Nihče od njih z izjemo člana iz vrst LDS Antona Anderliča se ni niti opravičil, je povedal Grims. "Očitno da se vladajoča koalicija boji resnice, da je vse skupaj ena pobalinsko zrežirana zgodba," je pristavil in omenil tudi dopis ministrstva za notranje zadeve, ki po njegovih besedah komisiji ni priskrbelo podatkov o nekdanjem predsedniku protikorupcijske komisije Dragu Kosu.
Cvikla so želeli zaslišati, ker je eden ključnih problemov, zajetih v aktu o ustanovitvi preiskovalne komisije, preiskava glede konflikta interesov. Gre za delo prejšnje preiskovalne komisije o aferi Patria, pred katero je kot izvedenec nastopil vodja konkurenčnega projekta Ivan Prebil, ki je bil po mnenju SDS poslovno povezan s Sistemsko tehniko. Zato je bil Prebil po Grimsovem prepričanju v očitnem konfliktu interesov. Za to pa je odgovoren predsednik tedanje komisije Cvikl, je prepričan predsednik komisije.
'Grims se dela norca iz komisije, članov in državnega zbora'
Član komisije Dejan Levanič iz stranke SD pa je Grimsu danes očital, da ni pridobil niti enega dokumenta, na podlagi katerega bi komisija začela z delom, na lastno pest pa naj bi se tudi odločil, katere priče bo zaslišal. SDS je pozval, naj najprej predloži dokaze, da je bila zadeva Patria zrežirana. "To, kar se je danes dogajalo na seji preiskovalne komisije, jasno demonstrira to, kar smo ves čas očitali predsedniku komisije Grimsu. Komisijo je vodil in nadaljeval, kljub temu da ni bila sklepčna, poskušal je povzeti nekatere neresnice, za katere smo že poskušali dokazati, da ne držijo," pojasnjuje Levanič.
Pri tem dodaja, da so si želeli seje, na kateri se bodo dogovorili o delu komisije in o tem, da komisija najprej potrebuje dokazno gradivo, na podlagi katerega se lahko odloči, koga bo zaslišala. Levanič meni, da koaliciji ne preostane nič drugega, kot da "sklepamo, da ima SDS za to komisijo svoj scenarij in Grims članov komisije sploh ne potrebuje". To po Levaničevih besedah ni nič drugega kot "šov, pri katerem pa koalicija ne namerava sodelovati". Prepričan je tudi, da se Grims dela norca iz članov komisije, same komisije in dela državnega zbora.
"SDS trdi, da je bila zadeva Patria zrežirana, a pri tem ni predložila nobenega dokaza. Ko bodo izpolnjene vse zahteve za normalno delo komisije, bomo mi na seji tudi sodelovali brez problema," je zatrdil Levanič.
Dogovorjena le sestava in okvir preiskave
Tokratna komisija, ki preiskuje ozadje afere Patria, je bila ustanovljena na pobudo poslancev opozicijskih SDS in SNS, ki so prepričani, da gre pri aferi za "politično ozadje in politično režirano zgodbo". A od septembra, ko je začela delati, pa do danes, so se njeni člani uspeli dogovoriti le o njeni sestavi in okviru preiskave.
Parlamentarna preiskava naj bi po navedbah predlagateljev ugotovila, ali so nosilci javnih pooblastil ovirali in preprečevali izvedbo javnega razpisa za nakup osemkolesnikov in z neresnicami vplivali na javno mnenje, da bi si na parlamentarnih volitvah leta 2008 zagotovili politično večino, ki bi jim omogočila sestavo nove vlade in poplačilo koristi zaradi izgubljenega posla.
Delovanje komisije je zastalo že na njeni drugi seji decembra lani. Koalicijski člani so namreč predlagali zaslišanje njenega tedanjega predsednika Zvonka Černača (SDS), kar je pomenilo, da se je ta moral izločiti kot vodja komisije, zaradi česar ga je potem nadomestil Grims.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.