Slovenija

Zaskrbljujoči rezultati meritev svinca v krvi. Pri petini otrok povišane vrednosti

Črna na Koroškem, 24. 08. 2017 11.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Rezultati meritev svinca v krvi pri otrocih v Zgornji Mežiški dolini so zaskrbljujoči. Analize letos odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz občin Črna na Koroškem in Mežica so pri petini od 90 vključenih otrok pokazale povišane vsebnosti svinca v krvi. To je najvišji delež otrok s povišano vsebnostjo po letu 2008.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Koncentracije svinca v krvi otrok povzročajo spremembe na možganih
    03:20
    Iz SVETA: Koncentracije svinca v krvi otrok povzročajo spremembe na možganih
  • Iz SVETA: Zaskrbljujoči rezultati meritev svinca v krvi
    02:03
    Iz SVETA: Zaskrbljujoči rezultati meritev svinca v krvi
  • Iz 24UR: Skrb vzbujajoči rezultati
    03:07
    Iz 24UR: Skrb vzbujajoči rezultati

Analize letos odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz občin Črna na Koroškem in Mežica so pri petini od 90 vključenih otrok pokazale povišane vsebnosti svinca v krvi. Sto mikrogramov svinca na liter krvi ali več so namreč odkrili pri 18 otrocih. To je najvišji delež otrok s povišano vsebnostjo po letu 2008. Izstopajo rezultati pri deklicah.

"Če se lahko tudi v letu 2017 pohvalimo z dobrim odzivom na odvzem krvi, pa smo lahko bistveno manj zadovoljni z rezultati," je ob tem ocenila predstojnica območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ravne na Koroškem Neda Hudopisk.

Sto mikrogramov svinca na liter krvi ali več so odkrili pri 18 otrocih.
Sto mikrogramov svinca na liter krvi ali več so odkrili pri 18 otrocih. FOTO: iStock

Poudarila je, da je po lanskem najnižjem ugotovljenem deležu otrok z visokimi vsebnostmi svinca letošnji delež najvišji po letu 2008. Od takrat se, kot je znano, izvaja vladni program sanacije Zgornje Mežiške doline, ki je zaradi preteklega rudarjenja obremenjena s težkimi kovinami, s svincem povezana industrija pa se v dolini izvaja še danes.

Kot so danes sporočili iz ravenske območne enote NIJZ, primerjava rezultatov analiz krvi glede na občino bivanja in glede na spol kaže nekoliko višje vrednosti pri otrocih iz občine Črna na Koroškem in pri dekletih.

Za višje vrednosti naj bi bila kriva majska suša

"Letos presenečajo predvsem visoke vsebnosti svinca v krvi pri dekletih, ki so precej višje od dolgoletnega povprečja. Razlogov za to ne poznamo, v splošnem pa višje vrednosti lahko vsaj deloma razložimo s zelo sušnim mesecem majem," je pojasnil vodja programa na ravenski območni enoti NIJZ Matej Ivartnik.

Kot pravi, je bila namreč velika večina vzorcev odvzeta konec maja in v začetku junija, rezultati pa kažejo predvsem izpostavljenost v zadnjem mesecu pred odvzemom in letošnji maj je imel bistveno manj padavin kot v preteklih letih, ko so izvajali odvzeme vzorcev krvi. V sušnem obdobju pa se prah, ki je eden pomembnejših virov izpostavljenosti, bolj intenzivno raznaša, dodaja Ivartnik.

Kot je pojasnil Ivartnik, starše vseh otrok takoj obvestijo o izmerjenih vsebnostih koncentracije svinca v krvi. Za tiste otroke, pri katerih ugotovijo povišane vsebnosti, pa staršem takoj ponudijo individualno svetovanje in v nadaljevanju opravijo dodatni odvzem krvi. Takoj opravijo tudi obravnavo pri nevropediatru in če je treba, uvedejo sledenje in tudi obravnavo na centru za klinično toksikologijo in farmakologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.

Ravenska območna enota NIJZ, ki sodeluje v programu ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini, je letos vabila na odvzem krvi poslala staršem 108 triletnikov iz občin Črna na Koroškem in Mežica, od tega so starši na odvzem krvi pripeljali skupno 90 otrok, od tega 53 deklic in 37 fantov.

Povprečna koncentracija svinca v krvi je bila 72,5 mikrograma na liter krvi

V analizah odvzetih vzorcev krvi so izmerili vsebnosti svinca od 23 do 338 mikrogramov na liter krvi. Povprečna koncentracija svinca v krvi je bila 72,5 mikrograma na liter krvi, pri čemer je bila pri deklicah povprečna vrednost svinca v krvi 80,9 mikrograma svinca na liter krvi, pri fantih pa 60,4 mikrograma.

Nizke vrednosti, to je pod 50 mikrogramov svinca na liter krvi, je imelo 38 vključenih otrok oziroma dobrih 42 odstotkov vseh.

Letos izmerjene vrednosti so bile višje kot v letih 2014, 2015 in 2016, delež otrok z visoko vsebnostjo svinca v krvi pa celo najvišji po letu 2008.

Na območni enoti NIJZ ob tem poudarjajo, da je bil letos storjen pomemben premik na področju posredne izpostavljenosti otrok, katerih starši so zaposleni v industriji svinca. NIJZ je skupaj s podjetji iz skupine Tab Mežica pripravil informativno zloženko, ki so jo prejeli vsi zaposleni. Poleg tega so bila iz državnega proračuna zagotovljena tudi dodatna sredstva za izvajanje ukrepov v okolju. "NIJZ je pripravil predlog prednostnih ukrepov, naloga lokalnih skupnosti pa je, da jih tem bolj uspešno realizirajo," poudarjajo na NIJZ.

Hudopiskova pa je dodala še, da prihodnje leto ponovno načrtujejo prevalenčno študijo vsebnosti svinca v krvi otrok, ki bo vključevala širšo skupino otrok različnih starosti. Na osnovi rezultatov bo možno bolje oceniti napredek od leta 2013, ko je bila takšna študija nazadnje izpeljana. "Letošnji rezultati pa naj bodo opozorilo, da je izvajanje ukrepov za zmanjšanje izpostavljenosti in vnosa svinca v Zgornji Mežiški dolini potrebno. Tako v smislu ukrepov na nivoju skupnosti kot tudi pri posameznikih," poudarja Hudipiskova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

impala
27. 08. 2017 16.56
Sanacija doline poteka tako, da se iz kontaminiranega območja vozi še bolj kontaminiran pesek, ki se uporablja za izgradnjo infrastrukture - ceste, pločniki, parkirna mesta. Nasutje peska pod asfalt povzroča izpiranje težkih kovin oziroma dvigovanje prahu v katerem so ti delci. Ni problem samo za otroke, celotno prebivalstvo je problem. Rešitve obstajajo ampak za to morajo biti pravi ljudje na pravih mestih. Če pa je v igri denar, pa se to še dolgo in z lepa ne bo rešilo. Sramota je da se ob tovrstnih vrednostih pri analizah nihče ne zgane - še posebej ne državne inštitucije.
osterei
25. 08. 2017 09.31
svinec je pokončal rimsko cesarstvo mogoče še nam uspe....
Uporabnik113089
24. 08. 2017 17.45
+8
No. Ljubitelji Magne najbrž ne bodo komentirali teh ugotovitev....
murate
24. 08. 2017 19.03
+7
dej ne bluzi,magna je čista industrija,ki bo prinašala strašne dobičke ,zaposlila bo ogromno slovencev.Ja malo morgen.Pokasirali bi subvencije,plačali minimalno obvezno za suženjske razmere ,delali bi pa hrvati tati,bosanci tupi ,kakšen madžar ali bolgar bi se tudi našel.Šefi bodi potomci nacistov,ki bodo to deželo zopet delali nemško.
draghci
24. 08. 2017 16.53
+9
Čez par let odo podobno analize v okolici magne, salonita, kjer je sicer že povečana vsebnost živega srebra. Ampak delovna mesta so pa tko fajn, sploh, če pade še kakšen brezdelni evro v žepe lokalne in malo višje politike. Kot, da od kmetjistva in turizma se ne dobro živi. Štajrci, če pa vi ne morete 140 ljudi (samo toliko jih bo magna zaposlila, nič več)zaposlit v bolj čistih potem se lahko sramujete.
sinhron
24. 08. 2017 13.36
+3
Svinec in druge težke kovine so v zemlji in letos , ko je bila suša je veter raznašal prst in to so vdihavali otroci , ki se igrajo na teh igriščih ! Niso ljudje , ki živijo v bližini teh kraje imenovali področje okrog topilnice in rafinerije svinca DOLINA SMRTI ! Sedaj se sicer narava že obnavlja , a svinec in težke kovine bodo pa še naprej obremenjevale ta del Mežiške doline !
dr.dare
24. 08. 2017 13.21
+1
to ni nič važn da so delovna mesta!! topla, magna, kemis itd
brusilec
24. 08. 2017 14.05
ne meči vseh podjetij v isti koš.. če bi bilo tako, potem lahko imamo v slo samo še trgovske centre in državne pijavke..
draghci
24. 08. 2017 16.55
+7
Ah dajte no imamo ekološko zelo osveščena podjetja tehnološko zelo razvita. Sicer pa imamo porast turizma za 40% v letošnjem letu. Torej, tu so naše kapacitete, umazana industrija naj gre kamor hoče. Ko enkrat zaj... se ne sanira več desetletji.
HorstWiesel
24. 08. 2017 13.01
+1
Nerkaj podobnega se lahko zgodi tudi v mariborskem koncu, če si bodo uno magno navlekl
brusilec
24. 08. 2017 14.06
+0
in od kod svinec tam? svinec ni dovoljen v barvah av evropi, že desetletja.. torej jih avto industrija ne uporablja. najdeš jih lahko samo še doma.. kakšne stare posode
draghci
24. 08. 2017 16.56
+5
dr.dare
24. 08. 2017 12.24
+1
če je pa solata pa stročji fižol iz vrta na deponiji najboljši!!! pa domač!!
6567
24. 08. 2017 12.17
+6
Hja, zato pa ima TAB večmiljonski dobiček!!!
Moni R
24. 08. 2017 12.27
+1
Ves do dobiček gre za plače delavcev in razvoj...... Not
lemur
24. 08. 2017 12.34
+10
Moni, samo netocen si. Pravilno: "Ves da dobicek gre za place vodilnih delavcev in njihov osebnostni razvoj."
6567
24. 08. 2017 12.46
+6
Govorim o čistem dobičku, ki se razdeli na lastnike v obliki dividend. To je knjiženo na drugem kontu, kot plače in investicije
draghci
24. 08. 2017 16.59
+3
Enim se ne da dopovedat, da so najbolj umazane industrijske prakse najbolj koruptivne, zaradi okoljskih dovoljenj, gradbenih dovoljenj ...Torej, če hočeš dovoljenje, moraš nekoga podplačat, ko podplačaš ti nekdo stoji za vratom, ta hoče vedno več in plačat moraš. kako boš, če ne tako, da izčrpaš tako delavce kot okolje do konca. In potem greš!
osterei
25. 08. 2017 09.29
-1
40 let sem stanoval cca 300 metrov poleg lakirnice Magne v Grazu. Vrnil sem se z družino v Slovenijo popolnoma zdrav. vi pa kar nekaj bluzite...