27-letnik je po besedah novogoriškega tožilstva osumljen šestih kaznivih dejanj in 11 poskusov, povezanih s prikazovanjem, izdelavo, posestjo in posredovanjem pornografije. Osumljen je tudi pridobivanja oseb, mlajših od 15 let, za spolne namene. Gre za 11 mladoletnih deklet.
Njegova dejanja so bila na družbenem omrežju TikTok vsem na očeh, pa nam pove zaskrbljena mama 13-letnice. "Vse skupaj se je začelo dogajati dve leti nazaj, ko sem na na družbenih omrežjih opazila to osebo. Njegovi videi so se mi zdeli zelo sporni, saj je namigoval na najstnice," pove.
A kljub očitno sporni vsebini, so se številni navduševali nad njegovimi objavami, zato se je ženska odločila, da ukrepa. "Šla sem na Policijo, naredila sem prijavo. Ampak Policija je rekla, da grem lahko le v civilno tožbo, da drugih stvari ne morem narediti. Fizičnih dokazov enostavno ni," opiše.
Ker je želela zaščititi mlade, so ustanovili tudi skupino na Facebooku "Nikoli sami - stop pedofiliji", kjer zbirajo izpovedi deklet. Vesela je, da je osumljeni zdaj v priporu, čeprav so postopki preveč dolgotrajni, poudarja.
Podobno pa meni tudi priznani psihoterapevt Miha Kramli. "Če potrebujemo leto oz. dve za to, da pride do nekih ukrepov, je z našim sistemom sankcioniranja nekaj zelo narobe. Tisti, ki smo operativci, ki delamo s takimi ljudmi, nimamo orodja, da bi lahko, če opazimo nevarnost, to zaustavili. Mi nimamo teh pristojnosti," pove. Kramli zato meni, da bi morala stroka in pravni sistem poiskati določene rešitve. Predvsem pa morajo starši otroke podučiti o pasteh spleta.
Tako pri tožilstvu kot tudi v novogoriškem zaporu pa smo tokrat zaman iskali pojasnilo, ali lahko 27-letnik v priporu še vedno razpolaga s svojim telefonom, prek katerega bi lahko še naprej nagovarjal svoje žrtve.
Iz Generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij so nam pisno pojasnili, da v zaprtem delu zavodov za prestajanje kazni zapora, kjer se izvršuje tudi pripor, zaprti osebi dostop do svetovnega spleta in mobilnega telefona ni dovoljen.