Potniki, ki potujejo v Evropsko unijo ali iz nje z gotovino, obveznicami, delnicami ali potovalnimi čeki v vrednosti 10.000 evrov, morajo to prijaviti carinikom. Prijavo izpolnijo in predložijo carinikom na mejnem prehodu. Obrazec dobijo na mejnem prehodu ali ga natisnejo s spletne strani Carinske uprave.
Potniki lahko brez plačila vseh uvoznih dajatev uvozijo blago v osebni prtljagi do skupne vrednosti 430 evrov za potnike v letalskem in pomorskem prometu ter 300 evrov za ostale. Mlajši od 15 let lahko brez plačila dajatev uvozijo blago do vrednosti 150 evrov, ne glede na prevozno sredstvo, s katerim potujejo. V navedene vrednosti se ne vštevata vrednost prtljage, ki se uvozi začasno ali se po začasnem izvozu spet uvozi, in vrednost zdravil za osebno uporabo.
Uvoz alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov v osebni prtljagi je oproščen plačila dajatev le ob upoštevanju veljavnih količinskih omejitev. Starejši od 17 let lahko čez mejo nesejo 10 zavojčkov cigaret, liter žganja ali dva litra alkohola z manj kot 22 odstotki alkohola ali štiri litre nepenečega vina ali 16 litrov piva.
Meso, mleko, mesni in mlečni izdelki, ki jih potniki prinašajo iz tretjih držav, predstavljajo tveganje za vnos bolezni v Evropsko unijo. Osebni uvoz izdelkov zato ni dovoljen in jih tudi ni dovoljeno pošiljati posameznikom v paketih. Potniki, ki prinašajo s seboj nedovoljena živila živalskega izvora, jih morajo odvreči v za to namenjene zabojnike ali vrniti v tujino. Dovoljen pa je vnos manjših količin mesnih in mlečnih izdelkov za osebno porabo iz Andore, Ferskih otokov, Hrvaške, Grenlandije, Islandije, Liechtensteina, Norveške, San Marina in Švice. Več informacij ...
Previdnost pri nakupu spominkov!
Spominki so nemalokrat izdelani iz ogroženih vrst živali in rastlin, zato jih ni dovoljeno prinašati v Evropsko unijo. Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami ščiti več kot 33.000 vrst živali in rastlin, ne glede, ali gre za žive živali in rastline, njihove dele ali izdelke iz njih.
Za spoštovanje konvencije skrbi tudi Carinska uprava, ''zato opozarjamo na previdnost pri nakupu spominkov v tujini, ne samo v eksotičnih deželah, ampak tudi na sosednjem Hrvaškem. Tam namreč lahko marsikje na tržnici kupite zaščitene kamene korale in lupine orjaškega morskega polža.'' Če bodo cariniki na meji ugotovili, da je spominek iz ogrožene živali, rastline ali njunih delov in zanj ne boste imeli ustreznega dovoljenja, ga bodo zasegli.
Med najpogostejšimi predmeti, ki so jih v zadnjih letih zasegli slovenski cariniki, predvsem na brniškem letališču, so različne kamene korale, lupine orjaškega morskega polža in školjk, kače v alkoholu, izdelki iz kož pitonov, krokodilov, slonovine, izdelki tradicionalne kitajske medicine, ki lahko vsebujejo izloček žlez zaščitenih pižmarjev in dele kosti leoparda, uplenjene ptice, trofeje, okostja in kože živali, kot so kače, volk ali medved.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.