Finančni ministri Evropske unije so na današnjem zasedanju sklenili, da se do marca pripravi poročilo o vključevanju novih članic EU v mehanizem menjalnih tečajev ERM II, kar je pogoj za uvedbo skupne evropske valute evro v novinkah. Poročilo naj bi pripravil odbor za gospodarska in finančna vprašanja v Svetu EU, so sklenili ministri, ki danes poglobljene razprave o širitvi evroobmočja sicer niso opravili.

Slovenija želi evro uvesti čimprej: v ERM II naj bi se vključila z začetkom leta 2005 in po nujnih dve letih vezave svojega tečaja na evro skupno valuto z letom 2007 tudi uvedla. Kot je pri tem povedal slovenski finančni minister Dušan Mramor, ki se je zasedanja udeležil kot opazovalec, država pri svojih načrtih upošteva priporočila EU in Evropske centralne banke (ECB), ki svarita pred prenaglim uvajanjem evra.
"Gre za stalna opozorila, saj vezava tečaja tolarja na evro - po tej so možna do največ 15-odstotna nihanja - prinaša določena tveganja," je dejal Mramor in med slednjimi omenil negativni vpliv na inflacijo, primanjkljaja, gospodarsko rast. A vsaka država se mora odločiti zase in izpolniti osnovne predpogoje, je dejal minister, ki zato v opozorilih z evropske strani ni videl poskusa zaviranja uvedbe evra v novinkah.
Skladno z dogovorom iz pristopnih pogajanj novinke sicer nimajo možnosti izbire, temveč skupno valuto morajo uvesti. Pri tem morajo predhodno sicer izpolniti vse potrebne kriterije, med katerimi je eden ključnih vstop v ERM II. Prav s tehničnimi vidiki tega koraka, ki pa bodo imeli tudi daljnosežne posledice, se bo ukvarjalo poročilo, ki so danes naročili finančni ministri EU.
Finančni ministri o močnem evru in njegovi uvedbi v novinkah

Finančni ministri 12 držav Evropske unije, ki so uvedle evro, so na zasedanju v Bruslju v ponedeljek zvečer znova izrazili zaskrbljenost zaradi neravnovesja med vrednostjo skupne evropske valute in ameriškega dolarja, vendar se niso odločili za konkreten poziv finančnim trgom. Kot je po zasedanju povedal predsedujoči, irski finančni minister Charlie McCreevy, so ministri evroobmočja raje podprli izjavo sedmih industrijsko razvitih držav G7 s konca minulega tedna.
EU pozvala Francijo k nadaljnjim varčevalnim ukrepom
Finančni ministri Evropske unije so na današnjem zasedanju v Bruslju pozvali Francijo k varčevalnim ukrepom, s katerimi bo preprečila, da bi njen proračunski primanjkljaj tudi prihodnje leto že četrtič zapored presegal zgornjo dovoljeno mejo, to je sledeč paktu o stabilnosti in rasti tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). Pri tem so izhajali iz ocene Evropske komisije, ki meni, da nevarnost prevelike proračunske luknje Franciji kljub zavezi, da bo dotlej zmanjšana, tudi leta 2005 resno grozi.
Po napovedi komisije naj bi proračunski primanjkljaj Francije leta 2005 znašal 3,6 odstotka BDP, letos bo 3,8-odstotni, v minulih dveh letih pa je bil 4,2 oziroma 3,1-odstotni. Lahko se celo zgodi, da bo francoski proračunski primanjkljaj nad zgornjo še dovoljeno mejo celo pet let, kar je posebej zaskrbljujoče ob dejstvu, da Francija povečuje tudi svoj javni dolg, ki je že presegel prav tako s paktom zakoličeno zgornjo mejo 60 odstotkov BDP, je ocenila komisija ob podajanju mnenja o francoskem programu stabilnosti.