Slovenija

Zasebni veterinarji opozarjajo

Ljubljana, 05. 12. 2005 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zasebni veterinarji so že dlje časa nezadovoljni z delovanjem veterinarske uprave.

Posledice težav bodo čutili predvsem potrošniki in rejci, pravijo veterinarji
Posledice težav bodo čutili predvsem potrošniki in rejci, pravijo veterinarji FOTO: Reuters

Sekcija zasebnih veterinarjev praktikov pri Veterinarski zbornici je danes na predsednika vlade Janeza Janšo naslovila javno pismo, s katerim opozarja na več resnih težav v slovenski veterini. V sekciji namreč ugotavljajo, da se je v preteklih letih na področju veterine nakopičilo veliko težav, katerih posledice naj bi čutili predvsem potrošniki in rejci, pri čemer pa so kljub dolgotrajnemu opozarjanju na napake pri odgovornih naleteli na nerazumevanje.

"Naša sekcija, naši veterinarji na terenu se že dalj časa srečujejo z veliko težavami," je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik sekcije zasebnih veterinarjev praktikov Tomi Rumpf in dodal, da na določene težave in napake opozarjajo že več let.

"Ker so se zadeve v zadnjem času tako stopnjevale, da enostavno ni več konstruktivnega in strokovnega dialoga med nami in ministrstvom za kmetijstvo oziroma Veterinarsko upravo RS, smo se odločili, da o vsem tem napišemo javno pismo in poskušamo predsednika vlade Janeza Janšo obvestiti o dogajanju na področju veterinarstva in ga zaprositi za pomoč, da bi lahko te zadeve tudi konstruktivno rešili," je dejal Rumpf.

Nedorečeni problemi se pojavljajo predvsem na terenu
Nedorečeni problemi se pojavljajo predvsem na terenu FOTO: POP TV

Direktor Veterinarske zbornice Jernej Lenič je ob tem poudaril, da zbornica želi doseči vzpostavitev normalnega in strokovnega dialoga z veterinarsko upravo. Prav tako bi zbornica rada hitro in skupno reševala vprašanja, ki jih čutijo veterinarji na terenu ob izvajanju svojega dela in predpisanih zakonskih določil, ki bi vodili k enotnemu postopanju upravnih in terenskih veterinarjev na terenu ter bi na koncu pripeljali do tega, da postane tudi veterinarska stroka prijetna stroka s korektnim odnosom do imetnikov živali.

Težave že od leta 2001

Težave so se po pojasnilih predstavnikov veterinarske zbornice pričele že leta 2001, ko se je sprejemal zakon o veterinarstvu, ki v skladu z evropsko prakso predvideva, da se v strokovno združenje vključijo vsi slovenski veterinarji. Po štirih letih delovanja Veterinarske zbornice pa okrog 70 odstotkov veterinarjev v državni upravi tega določila zakona ne spoštuje.

Poleg tega so v sekciji zasebnih veterinarjev praktikov soočeni z zelo slabo komunikacijo med Veterinarsko zbornico in Veterinarsko upravo RS, ki je enosmerna ali pa je sploh ni in zbornico kot pomemben del stroke pri številnih pomembnih temah postavlja pred že dokončne odločitve.

V začetku leta 2006 pa se z uveljavitvijo novega veterinarskega zakona, zakona o veterinarskih merilih skladnosti, ukinja še ta nadzor, poudarja Rumpf in dodaja, da tri tedne pred uveljavitvijo tega zakona še nihče ne ve, kateri dokumenti bodo morali spremljati živali, namenjene v klavnico. Rumpf je tudi izpostavil, da se pri oblikovanju novega veterinarskega zakona ni upoštevalo priporočil Veterinarske zbornice.

Tako na primer veterinarska uprava ni sprejela potrebnih ukrepov v primeru dobave velikih količin nekontroliranih zdravil za uporabo v veterinarski medicini, katerih prosta prodaja je v Evropi prepovedana in ki jih rejci kupujejo v kmetijskih trgovinah v obmejnem območju sosednje Madžarske.

Veterinarska zbornica je veterinarsko upravo večkrat tudi opozorila, da na posameznih območjih prihaja do napačnega tolmačenja pravilnikov o uporabi zdravil na področju veterinarske medicine "in do zahteve po dodatnem evidentiranju in po pisanju serijskih številk uporabljenih zdravil, kar povzroči veliko več dela in veliko več administriranja pri naših veterinarjih". Po mnenju Rumpfa so pri tem nepravilno kaznovali kar nekaj veterinarskih ambulant zaradi nepravilne uporabe zdravil.

V Veterinarski zbornici so še opozorili na vedno slabši nadzor v prometu živali za zakol. Od marca 2004 naprej namreč v nasprotju z zakonom in strokovnimi argumenti sekcije zasebnih veterinarjev praktikov velja, da se veterinarska spričevala za živali, ki so namenjene v klavnico, pišejo na sedežu veterinarske organizacije, brez da bi bila žival pregledana, čeprav zakon o veterinarstvu še vedno natančno predpisuje izdajo veterinarskega spričevala na mestu, od koder žival izvira ob ustreznem pregledu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12