Načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner je direktorju policije Janku Goršku predal prvega od 882 zaščitnih jopičev, ki jih bo vojska predala policiji. Goršek se je zahvalil in poudaril, da bodo ti jopiči policiji pomenili ogromno. Šteiner pa je predajo ocenil kot dober primer medsebojne pomoči med organi, ko gre za varnost ljudi.
Po besedah Gorška bo predaja jopičev skrajšala termin, ki so si ga v policiji zastavili za nabavo zaščitne opreme za policistke in policiste. Poudaril pa je, da je to le en sklop reševanja problematike pomanjkljive zaščitne opreme. Prav zdaj so v policiji namreč tudi v fazi nabave ostale zaščitne opreme, je pojasnil.
Do konca tega leta ali do začetka prihodnjega bo tako policija nabavila še približno 600 zaščitnih jopičev, 240 zaščitnih srajc in približno 2000 parov rokavic, ki so namenjene za posebne postopke, ki jih izvajajo policisti.
Po Gorškovih besedah gredo jopiči, ki jih je vojska predala policiji, sedaj v predelavo, da bodo ustrezali policistom. Kot je pojasnil, gre za specifično predelavo, ki je nujno potrebna, saj bodo spremenjene tudi dimenzije jopičev. Predelava enega od teh bo po njegovem stala okoli 80 evrov.
Z jopiči, ki jih bodo prejeli od vojske, bodo v policiji zamenjali najstarejše jopiče, ki jih policija še uporablja - torej tiste iz leta 1991. Namenjeni bodo policijskim enotam na terenu, predvsem intervencijskim policijskim patruljam.
'Dober primer medsebojne pomoči med organi'
Šteiner je predajo ocenil kot dober primer medsebojne pomoči med organi, ko gre za varnost ljudi, ki opravljajo naloge, vezane na obrambo in varnost države. Vojska je sicer imela 7400 fragmentacijskih jopičev, odslej pa jih bo imela še 6512. Nabavljeni so bili za potrebe osebne zaščite pripadnikov Slovenke vojske, ker pa se načrtovana obseg in struktura Slovenske vojske spreminjata, so del teh jopičev lahko predali policiji, je pojasnil načelnik generalštaba.
V vojski po njegovih besedah niso in tudi v prihodnje ne bodo imeli taktičnih fragmentacijskih jopičev prav za vse pripadnike, imajo pa zagotovljene takšne jopiče za vse tiste pripadnike, ki so namenjeni v mednarodne operacije.
Na vprašanje, česa je v Slovenski vojski še preveč in ali bodo predali še kaj, je Šteiner med drugim povedal, da je bilo nabavljene opreme za 8500 pripadnikov. Načrtovano je bilo, da bo toliko tudi pripadnikov stalne sestave, a so se načrti nato spremenili na 7600 pripadnikov. Del preostale opreme v vojski sicer uporabljajo tudi za pripadnike, ki pridejo na pogodbeno prostovoljno služenje vojaškega roka.
Ali bodo predali še kaj, je po besedah načelnika generalštaba odvisno od sklepov vlade. Kupili so 6500 pušk, zato jih ni nič preveč. Prav tako v vojski nikoli ni dovolj vozil, pač pa jih, "ko govorimo o manevrski sposobnosti vseh treh bataljonov", po besedah Šteinerja primanjkuje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.