Proizvajalci in lekarne v Evropi opažajo povečano povpraševanje po zaščitnih maskah, poroča spletni portal CNN. Vendar naj bi v resnici te maske bolj preprečevale razširjanje virusa tistih, ki so že zboleli, kot pa preventivo pred okužbo. Kot je povedal tudi direktor Ameriškega centra za preprečevanje bolezni Richard Besser, ni trdnih dokazov, da bi nošenje mask zunaj zdravstvenih ustanov in zunaj območij, kjer prihaja do osebnega stika z bolniki, pomagalo. Besser je še dodal, da zato za zaščito ni potrebe, da bi ljudje maske nosili na delovnih in javnih mestih.
Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pravi, da se zdravi ne morejo preveč zanašati na zaščitne maske. Bolj učinkovite so te maske torej, če jih nosijo oboleli in s tem preprečijo okužbo zdravih, pravijo v WHO.
Bolj učinkovite kot kirurške maske so po poročanju CNN maske, ki delujejo kot respiratorji. Ta maska se tesno prilega obrazu in ščiti pred vdihavanjem drobnih delcev iz zraka, ki lahko prenašajo viruse. Vendar je slaba stran teh mask, da so precej drage in neudobne, še posebej ko jih nosite dalj časa. Tudi sicer so narejene za ljudi, ki delajo na področjih z velikim tveganjem.
Prašičja gripa je dosegla četrto fazo (od šestih) na lestvici pandemije, vendar še ni dosegla statusa globalne pandemije. Kot je zapisano na spletnih straneh ameriškega centra za preprečevanje bolezni, med pandemijo gripe priporočajo nošenje zaščitne maske obolelim za gripo, tistim, ki živijo z obolelim ali če se zadržujete v prostoru, kjer je gneča.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.