Na osnovi tega, kar je komisija DZ na nadzor obveščevalnih služb do sedaj pregledala v arhivih Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova), je še prezgodaj sklepati o resničnosti izjav nekdanjega premiera in poslanca SD Antona Ropa, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik komisije Pavel Gantar (NP). S tem se je odzval na izjave poslanca in člana komisije Rudolfa Petana (SDS), da v arhivih ni dokaza, da sta se slovenski premier Janez Janša in njegov hrvaški kolega Ivo Sanader leta 2004 dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu.
Očitna želja je, da po tem, kar smo videli, ne bi več naprej preiskovali na Sovi in ugotavljali, ali so še kakšni drugi dokumenti, ki bi lahko potrdili Ropove izjave. Očitno kolege iz vrst SDS "vodijo predvsem politični motivi, ki želijo komisijo instrumentalizirati za svoje politične namene, tako kot je to vlada naredila s Sovo", je dejal Gantar. Tudi tako, da sporočajo skrivnosti, ki bi jih morali varovati, je še dodal.
"Menim, da je treba reči nekaj besed in zaščititi integriteto parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih služb in odgovoriti na polresnice, ki jih proizvajajo člani komisije iz vrst SDS," je namen novinarske konference pojasnil Gantar. Ob tem je poudaril, da so se člani komisije dogovorili, da do zaključka poizvedovanja v Sovi in do priprave poročila, ne bodo dajali javnih izjav o tem, kaj so in kaj niso našli. "Ne zato, ker menimo, da javnost nima pravice vedeti, temveč zato, ker ima pravico izvedeti vso resnico in ne samo njene prirejene dele," je še pojasnil.
Petan razkriva skrivnosti, ki bi jih moral varovati?
V
arhivih Slovenske obveščevalno-varnostne agencije ni niti najmanjšega
dokaza, ki bi potrdil informacijo, da sta se Janša in Sanader pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 dogovarjala o
incidentih v Piranskem zalivu, je na današnji novinarski konferenci
povedal poslanec SDS Rudolf Petan. Po mnenju Petana, sicer tudi
člana komisije DZ za nadzor obveščevalnih služb, to potrjuje, da gre
pri celi zgodbi le za politični konstrukt.
Petan torej ocenjuje, da gre za konstrukt, ki se je po njegovih besedah pojavil, ko je vlada odkrila precej nepravilnosti v preteklem delovanju agencije. Po njegovih besedah vedno več indicev kaže na to, da gre za podoben konstrukt, kot je šlo v primeru afere Vič - Holmec. Ko se ne glede na posledice poskuša diskreditirati državo, meni Petan.
Ob tem je izrazil zadovoljstvo njihove poslanske skupine, da se je zgodba okoli domnevnega dogovarjanja po treh mesecih končno začela kristalizirati. Po njegovi oceni bo komisija postopek v zvezi s tem zaključila v nekaj dneh, zato upa, da bo predsednik parlamentarne komisije Pavel Gantar čim prej omogočil, da komisija sprejme poročilo o teh dogajanjih.
Neresnična izjava Kumra?
Kabinet predsednika vlade je danes zavrnil navedbe poslanca SD in člana komisije DZ za nadzor varnostnih služb Dušana Kumra, ki je premierja obtožil sprenevedanja in spreminjanja izjave o tem, ali se je s hrvaškim predsednikom vlade Ivom Sanaderjem pogovarjal o incidentih v Piranskem zalivu.
''Poslanec SD Dušan Kumer je včeraj za medije dal neresnično in zavajajočo izjavo. Predsednika vlade Janeza Janšo je namreč obtožil sprenevedanja in spreminjanja izjave o tem, ali se je s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem pogovarjal o incidentih v Piranskem zalivu. Janša je v vseh svojih dosedanjih izjavah zanikal dogovarjanje o incidentih oziroma namerno ustvarjanje incidentov v Piranskem zalivu. Nikoli pa ni zanikal pogovora o drugi temi, to je o umirjanju razmer po incidentu s poslancem Janezom Podobnikom na mejnem prehodu Sečovlje. Enaka dejstva je na podlagi poročila delovne skupine za oceno dela Sove sprejela tudi vlada,'' so v sporočilu za javnost zapisali v kabinetu predsednika vlade.
''Tako ravnanje predsednika vlade Janeza Janše je posledica dejstva, da je poslanec SD Anton Rop Slovenijo spravil v kočljiv položaj pred mednarodno javnostjo, saj je javno priznal, da je Sova prisluškovala hrvaškemu premierju. Dejanje Ropa močno škoduje ugledu Slovenije in tudi nadaljnjemu reševanju odprtih vprašanj med državama,'' so zatrdili.
''Enake nekorektne izjave je dal Kumer tudi glede izjav in sporočil za medije Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Ta je v svojih izjavah vseskozi trdila, da v dokumentaciji nima dokazov, ki bi pritrjevali navedbam Ropa, ni pa zanikala obstoja zdaj javno znanih tonskih posnetkov pogovora Janše in Sanaderja o umirjanju razmer na mejnem prehodu Sečovlje. Ti namreč niso mogli biti podlaga za kakršno koli obdelavo na podlagi zakona o Sovi, zato v Sovi tudi ni bilo uradnega prepisa ali drugega dokumenta, ki bi temeljil na zakonski podlagi. Kakršno koli informiranje prejemnikov njenih informacij s strani Sove na podlagi tega posnetka je zato zloraba Sove v politične namene,'' so še dodali v vladnem kabinetu.
Podbregar ni odgovarjal na vprašaja poslancev
Včeraj je pred komisijo DZ za nadzor obveščevalnih služb nastopil nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar, ki naj bi podal izjavo v zvezi z domnevnim prisluškovanjem Janši in Sanaderju leta 2004. O vsebini Podbregarjeve izjave njegov zagovornik Aleksander Čeferin, ki se je prav tako udeležil seje komisije, ''zaradi varovanja tajnosti'' ni mogel govoriti, povedal pa je, da Podbregar na vprašanja članov komisije ni odgovarjal. Na vprašanja poslancev ni odgovarjal, ker so nekateri člani komisije govorili, "da se izmika zaslišanju in da se dogovarja z eno od političnih strani, kako bo odgovarjal na vprašanja", je pojasnil Čeferin. "Ne vem, kaj je bilo na pričanju in me popolnoma nič ne skrbi. Ni namreč možno dokazati nečesa, česar ni bilo," je po nastopu Podbregarja dejal Janša.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.