Slovenija

Zaščiten je tudi slovenski med

Ljubljana, 22. 11. 2013 11.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Š.Z./D.L.
Komentarji
8

Pod imenom slovenski med se lahko prodaja akacijev, lipov, kostanjev, hojev, smrekov, cvetlični ali nektarni in gozdni ali manin med, ki se pridobiva na območju Slovenije. Zanj so značilne visoke kakovostne zahteve, lahko pa ga nabira samo kranjska čebela.

Ime slovenski med z zaščiteno geografsko označbo lahko uporabljajo vsi čebelarji, ki pridelujejo med na območju Slovenije, izpolnjujejo strožje kriterije kakovosti in pridobijo certifikat. Čebelarska zveza Slovenije

V Uradnem listu Evropske unije je objavljena registracija slovenskega medu, ki je že 19. slovenski proizvod, registriran pri Evropski komisiji.

Slovenski med se pridobiva na območju Slovenije. Pod njegovim imenom se lahko prodaja akacijev, lipov, kostanjev, hojev, smrekov, cvetlični ali nektarni in gozdni ali manin med. Zanj so značilne visoke kakovostne zahteve, saj vsebuje manj kot 18,6 odstotka vode in vsebnost HMF manjšo kot 15 mg/kg.

Zgodovinski dan

Pri Čebelarski zvezi Slovenije so odločitev označili za zgodovinsko. To je "edini zaščiten slovenski proizvod, ki v svojem imenu nosi ime slovenski, in kot tak ima pomemben doprinos k ohranitvi slovenske identitete," so poudarili.

Visoko cenjen med potrošniki

Slovenija je dežela z bogato tradicijo gojenja čebel in pridobivanja visoko kakovostnega medu.
Slovenija je dežela z bogato tradicijo gojenja čebel in pridobivanja visoko kakovostnega medu. FOTO: Thinkstock

Uspešno čebelarjenje v Sloveniji je že od nekdaj temeljilo na dobrem poznavanju čebel in domiselni tehniki čebelarjenja. Dolgoletne izkušnje pri gojenju čebel in pridobivanju medu so znanja, ki se prenašajo iz roda v rod.

Podnebnim in pašnim razmeram, značilnim za Slovenijo, se je skozi tisočletja še posebej prilagodila kranjska čebela, kot jo je leta 1879 poimenoval August Pollmann. Slovenija je njeno izvorno območje, zato je ena izmed posebnosti slovenskega medu tudi ta, da je pridelan na območju, kjer se čebelari izključno s kranjsko čebelo.

Med, pridelan v Sloveniji, je že od nekdaj visoko cenjen med potrošniki, saj jim zagotavlja visoko kakovostno živilo znanega porekla. Prav zaradi želje ponuditi potrošniku visoko kakovostni med so slovenski čebelarji že leta 1999 uvedli kontrolirano pridelavo, ki zahteva veliko znanja. Čebelar je pri zagotavljanju visoko kakovostnega medu zelo pomemben člen v postopku pridelave. Z neustreznim delom lahko namreč poslabša kakovost medu.

Registriranih je še 18 slovenskih proizvodov

Pri komisiji je registriranih še 18 slovenskih proizvodov: ekstra deviško oljčno olje slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, tolminc, bovški sir, kraški med, mohand, prleška tünka, zgornjesavinjski želodec, šebreljski želodec, ptujski lük, kraški pršut, kraški zašink, štajersko-prekmursko bučno olje, kraška panceta, belokranjska pogača, idrijski žlikrofi in prekmurska gibanica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PPN
22. 11. 2013 20.33
+3
Kupujte domače. Pazite pa pri mede.xu. ni vse zlato kar se sveti.
Götterdämmerung
22. 11. 2013 18.45
+1
Čebelarstvo je eno najbolj zgledno urejenih kmetijskih področij pri nas, donos meda je najbrž tako visok, ker ga namesto gospdarjev Slovenske zemlje nabirajo čebele.
Mars
22. 11. 2013 12.49
+1
Slovenska blagovna znamka - narejeno v Sloveniji! Zakaj tega še po 23 letih nimamo? Politiki razmišljajo le o svojih žepih in zadolževanju za nazaj, kako pa dvigniti ugled slovenskih blagovnih znamk ... kaj je že to? Skratka, vse resne države imajo nek "made in" sistem, kamor se uvrščajo top znamke iz te države. janković in ostali eksperti očitno za Slovenijo tega niso predvideli in tudi zato, bomo še naprej tonili v recesijo.
Götterdämmerung
22. 11. 2013 20.17
Za kakšen tip zavisti pa pri nas sploh gre, si Slovenci po socialistično ne upamo zaostajati za ostalimi ali želimo po demokratično izstopati iz množic?
santamaura
22. 11. 2013 12.48
+2
Čebele odločno zahtevajo, da se se na spisek doda tudi med iz špricane koruze in rumene poljske ogrščice, saj je bilo pri nabiranju cvetnega prahu iz teh cvetov med njimi največ žrtev, Peticijo je podpisala večina matic, le tiste, ki živijo v panjih, ki imajo na panjski končnici narisanega čebelarja Lojzeta so še v dvomih, ker se bojijo, da jih ne bo trot Lojze izbrisal in to kar iz Bruslja
Kimberley Echo
22. 11. 2013 11.54
+6
Torej je treba kranjskim čebelam pojasnit kaj lahko nabirajo in kaj ne.
odprtegauma
22. 11. 2013 11.50
-2
ma serete neki dej dej !!!!