Slovenija

Zaščita otrok pred nasiljem

Ljubljana, 22. 05. 2007 16.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svet je pripravil posvet z naslovom Kako narediti to državo varno za otroke?

Pojav nasilja nad otroki in med otroki, pa tudi širše v družbi, je bilo izhodišče današnjega posveta, ki ga je pod naslovom Kako narediti to državo varno za otroke? pripravil državni svet. Svoj pogled na problematiko in tudi možnosti njenega reševanja so na njem predstavili strokovnjaki z različnih področij: šolstva, socialnega varstva, nevladnih organizacij in tudi policije.

Ko govorimo o nasilju, pojav običajno povežemo s posamezno skupino, vendar gre za vsesplošen pojav v družbi, jeopozorila varuhinja človekovih pravic
Ko govorimo o nasilju, pojav običajno povežemo s posamezno skupino, vendar gre za vsesplošen pojav v družbi, jeopozorila varuhinja človekovih pravic FOTO: POP TV
Kot je dejala Marjeta Ferlan Istinič z ministrstva za delo, je iz analize, ki je bila izvedena na centrih za socialno delo (CSD), razviden porast števila otrok in mladostnikov, ki so prikrajšani za normalno družinsko življenje, kar se odraža na različne načine, od težav v šoli, do pobegov od doma in zlorabe drugo ter alkohola. Poudarila je, da je treba otrokom in mladostnikom omogočiti celovito obravnavo, pri čemer je treba povezati izvajalce različnih služb, tako vladnih kot nevladnih.

Ko govorimo o nasilju, pojav običajno povežemo s posamezno skupino, vendar gre za vsesplošen pojav v družbi, je uvodoma opozorila varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Kot eno glavnih pomanjkljivosti je omenila odsotnost podatkov ter se pri tem vprašala, kako pripraviti zakonodajo, če ne poznamo razsežnosti problema in če ne priznamo, da je veliko nasilja tudi v Sloveniji. Problem pa je po njenih besedah tudi, da se vse bolj utrjuje prepričanje o nevmešavanju v tuje probleme.

Da podatki so, je poudaril Bojan Regvar s Socialne zbornice Slovenije, res pa je, da se spremljajo v okviru vsake institucije posebej, poleg tega je po večini ocen velik del tega pojava skrit. Direktorica direktorata za družino na pristojnem ministrstvu Majda Erzar pa je povedala, da si prizadevajo zagotoviti ustrezne zakonodajne rešitve - v pripravi sta tako družinski zakonik kot zakon o preprečevanju nasilja -, v ta namen so lani financirali dve raziskavi.


Nasilje tudi med vrstniki

Vendar pa otroci in mladostniki niso le žrtve nasilja, ampak se nasilje pojavlja tudi med vrstniki, a velikokrat sta pojava povezana. "Nasilje mladih je običajno odraz težav, ki jih otrok nosi sam s seboj in prinaša od doma," denimo opozarja generalna sekretarka Društva Beli obroč Slovenije Vlasta Nussdorfer. Pomembno vlogo imajo lahko družinski terapevti, so prepričani v Frančiškanskem družinskem inštitutu. Kot so poudarili predstavniki inštituta, je odgovornost za otroke najprej odgovornost staršev in če se želi pomagati otroku, je treba najprej okrepiti vlogo staršev.

Zdenka Čebašek-Travnik
Zdenka Čebašek-Travnik FOTO: Kanal A

Predvsem pa je potreben takojšen odziv. Kot je poudarila Nussdorferjeva, je potreben takojšen pogovor z otrokom, da se mu da vedeti, da mu šola želi pomagati. Vendar pa se tudi učitelji večkrat počutijo nemočne, je bilo slišati v razpravi. Kot je opozorila direktorica urada za razvoj šolstva na ministrstvu za šolstvo in šport Andreja Barle Lakota, šola na tem področju nima zanemarljive vloge, ni pa ji mogoče nalagati vsega.

Po njenih besedah potekajo po šolah različni projekti, iz sredstev ESS jim je uspelo del projektov nameniti za tovrstne dejavnosti. Razpisi zanje pa bodo objavljeni junija. Ob tem so po besedah državne sekretarke na šolskem ministrstvu Magdalene Šverc pomembni tudi vzgojni načrti šol, prek katerih te v svoje delo sistematično vključujejo različne aktivnosti, projekte in dejavnosti na tem področju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anakos@email.si
23. 05. 2007 00.40
Kriss, nisem napisla, kaj, zaradi občutljivosti tematike, to pač ni za javnost. Imela sem pa nekajkrat že občutek, kako ti vzamejo otroke strokovnjaki in obdelujejo, pogosto nimaš zraven nič možnosti ... in včasih so samo polni teorije, kaj vem, katere, ki pa v praksi kar ne gre ...
kriss714@amis.net
22. 05. 2007 23.21
Me pa res firbec matra kaj, Ana. Glej, ta začarani krog se vrti zato ker se nekomu to splača, brez skrbi bodi. Bolj komot jim je gobec otresat kot delat. In tisti, ki jim kaj fali naj pustijo druge pri miru ali pa naj si sami pripišejo posledice. A si lahko misliš nesramnost, da se ti socialke kar same vsilijo par dni po rojstvu otroka? In če hudiča vsiljivega ven treščiš, ker je otrok tvoj in ne državen, se babje hudobije ne znebiš več.
anakos@email.si
22. 05. 2007 23.05
Kris, vrtimo se v začaranem krogu. Polno je prizadetih ljudi, kajne. Sama imam izkušnjo s psihologinjo, ki naj bi pomagala mojemu otroku, pa ti povem, da - čeprav sem človekoljubna - je ne srečam rada niti na cesti. Nekateri ne prinesejo čisto nič pozitivnega, če si na dnu, te potlačijo še bolj dol. Poglej, saj vsakemu od nas kaj fali, vsak izhaja iz svojih izkušenj, marsičesa ni čisto zrelo dojel, sprejel. Pa vendar pozitiven človek lahko vzpodbudi, ne pa npr. reče otroku ... ne povem, kaj. Lp!
kriss714@amis.net
22. 05. 2007 22.54
Živjo Ana. Ni mogoče zagotoviti zrelosti vseh, ki se v tej državi čutijo poklicane za vtikanja v družinske zadeve. Zato pa raznorazna društva poganjajo kot gobe po dežju. In zganjanje feministične propagande ni dokaz zrelosti. Če poznaš kakšnega pravnika, bi ti morda lahko povedal kakšna podtikanja in klamfe so se že dogajale, pa še nobena hudoba ni šla sedet zaradi krive ovadbe ali krive obdolžitve itd. In potem se čudimo, da nataliteta pada.
anakos@email.si
22. 05. 2007 22.42
Res DOBRO pomaga lahko samo zrel človek. Bi morali vzgojiti zrele ljudi, ki bi pomagali drugim, ki ne bi po svojih težavah sklepali o težavah drugih ali celo lastne težave podtikali drugim.
kriss714@amis.net
22. 05. 2007 22.27
Verjetno je to še ena krinka za zganjanje feministične hudobije. Če bi res želeli zaščititi otroke pred nasiljem, bi morali sprejeti zakon o preprečevanju nasilja NAD družino, ki je otrokovo naravno okolje in zavetje. Ob razpadu družine so otroci prav gotovo prizadeti, torej bi morali tiste, ki propagirajo ločitev ( razbitje družine) kot rešitev za vsak partnerski problemček obravnavati kot akterje nasilja nad otroci. In tukaj so v prvi vrsti hujskaški feministični časopisi, ki so nekateri celo tako zanič, da jih morajo zastonj prilagati nekaterim časopisom, sicer jih ne bi nihče kupil, takoj za njim pa prenapete socialke, ki so jim pretirana pooblastila stopila v glavo in se grejo "družinsko policijo".
tomi.passion@gmail.com
22. 05. 2007 18.39
Res je, samo, da se ne bo ponovno vse skupaj sprevrglo v še en zakon o zaščiti in privilegijih žensk. Otroci so bistvo!
anakos@email.si
22. 05. 2007 18.31
Pomembno delo, ne bo ga jim zmanjkalo.