Zagorelo je na dveh ločenih lokacijah – prva je na območju pod Socerbom na površini okoli 100 hektarov, druga pa na območju pod Tinjanom na površini okoli 10 hektarov. Težko dostopno območje na meji med Slovenijo in Italijo je sicer poraščeno predvsem s sredozemskim grmičevjem.
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je bilo na požarišču tekom dneva okoli 150 gasilcev s 45 vozili. Iz zraka so požar gasili trije helikopterji Slovenske vojske, letalo SV Pilatus, dva policijska helikopterja LPE, dva italijanska helikopterja in dva italijanska canadairja.
Na terenu vojaki dostavljajo vodo na požarišče s tremi cisternami. Za potrebe sanitetne podpore pa je bila na požarišče poslana tudi sanitetna postaja z nujnim reševalnim vozilom.
Tudi danes je razmeroma močna burja podpihovala ogenj in oteževala delo pilotom helikopterjev, popoldne pa je nekoliko popusila. "Jutri naj bi se obrnila v maestral, kar bo še poslabšalo zadevo, tako da upamo, da bomo danes čim bolj uspešni," je poudaril koordinator zračnih sil Tadej Trojner.
Boštjan Majcen iz GB Koper je v oddaji 24UR ob 19. uri povedal, da je stanje dobro. Gasilci požar obvladujejo, levji delež pa so danes naredile letalske sile. Na delu je 150 gasilcev, ki so ravno v fazi menjave z nočno izmeno. Dopoldne je velike težave predstavljala burja, ki je oteževala delo pilotom, v popoldanskem času pa je Majcen pohvalil delo vojških, policijskih pilotov in tudi sosednje Italije, ki je priskočila na pomoč. "Gašenje iz zraka trenutno še poteka, za jutri bomo pa videli, kaj bo prinesla noč."
Najbolj se bojijo, da bi se burja obrnila v maestral. "To pomeni, da bi veter začel pihati v nasprotno smer, torej po hribu navzgor. Vse napore usmerjamo v to, da ne bi prišlo do obrata požarišča," je še dejal.
Koprski kriminalisti preverjajo, ali so požari posledica storitve kaznivega dejanja
Koprski policisti pa so sporočili, da je bil OKC včeraj ob 2.11 obveščen o požaru na območju Socerba oziroma Ospa, ki še ni pogašen.
Od 14.22 do 14.43 so dobili obvestila še o štirih požarih na območju Krasa. Zagorelo je ob povezovalni cesti AC Senožeče – Čebulovca (pogorel je en hektar travnika), ob regionalni cesti Divača – Senožeče (pogorelo je 10 kvadratnih metrov podrasti gozda), ob lokalni cesti Sežana – Vrhovlje, pri kamnolomu (pogorelo je 500 kvadratnih metrov travnate površine) in ob lokalni cesti Sežana – Vrhovlje, pred naseljem v Vrhovlje (pogorelo je pol hektarja travnika).
Kriminalisti SKP PU Koper so opravili oglede krajev ter preverjajo okoliščine in informacije, ali so požari posledica storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.
"V zvezi s požari smo se z namenom izmenjave informacij povezali z italijanskimi varnostnimi organi. Usklajujemo se tudi glede gašenja in zapiranja lokalnih cest (trenutno sta še vedno zaprti povezavi Kastelec – Dolina in Gabrovica – Osp), da se zagotovi varnost tako domačinom kot tudi morebitnim mimoidočim. Prosimo vse, naj se ne približujejo območjem gašenja in s tem omogočijo prosto pot intervencijskim skupinam," so še zapisali.
V torek je sicer Uprava RS za zaščito in reševanje aktivirala državni načrt za primer velikega požara. Kot je pojasnil vodja operative na Gasilski brigadi Koper Jan Brodar, lahko zato angažirajo več sil iz vse države, poleg tega pa stroške intervencije plača država. Dopoldne so bili na delu gasilci iz širše primorske regije, popoldne pa so jih zamenjali gasilci iz Notranjske.
Na italijanski strani požara so po poročanju Primorskega dnevnika z gašenjem na dobri poti. Krajani Prebenega, ki so noč preživeli v dolinski telovadnici, so se ob 9. uri lahko vrnili v svoje domove.
Tudi zaradi požara pri Socerbu je bila oskrba slovenske Istre s pitno vodo v torek še posebej ogrožena. Rižanski vodovod je zato pozval k maksimalnemu varčevanju. Danes so razmere podobne. Gasilci se čim bolj izogibajo črpanju iz hidrantnega omrežja Rižanskega vodovoda in se poskušajo priključiti na Kraški vodovod, je povedal Brodar.
Ponoči se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod, je povedal vodja sektorja za oskrbo s pitno vodo Darij Križman. Iz Kraškega vodovoda tako tudi danes priteka skoraj tretjina vse vode v Rižanskem vodovodu.
V torek so sicer v vodarno Rižanskega vodovoda pripeljali največ vode s Planinskega polja do zdaj, čeprav so nekaj vojaških cistern za kratek čas preusmerili na požarišče pod Socerbom, je povedal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved. Pojasnil je, da so hkrati močno povečali količino, ki jo z večjimi tovornjaki prevažajo zasebniki. Na ministrstvu so potrebe pravočasno predvideli in tako povečali prevozne zmogljivosti, še preden so preusmerili vojaške cisterne, je zatrdil.
Po Medvedovih besedah se je pokazalo tudi, kako pomembna je bila prisotnost vojaških cistern v bližini, predvsem do trenutka, ko so lahko v skladu z državnim načrtom napotili pod Socerb gasilske tovornjake iz vse Slovenije.
Vlada naj bi zaradi čedalje pogostejših požarov razmišljala o nakupu dveh letal za gašenje znamke Air Tractor, ki bi lahko bili dobavljivi prihodnje leto, je poročala RTV Slovenija. O tem pa morajo pred odločitvijo vlade presoditi strokovnjaki.
Zagorelo tudi ob železniški progi na območju Radovljice
V popoldanskih urah pa so kranjski policisti sporočili, da je na območju Radovljice zagorelo na treh mestih v naravi. V vseh primerih ob železniški progi in zaradi okvare zavor na tovornem vlaku. Okoli 18.30 so bili že pogašeni.
"Gasilo je okoli 107 gasilcev iz 13 gasilskih enot ter helikopter Slovenske vojske iz zraka. Gasilci so še na kraju in pregledujejo območje zaradi potencialnih žarišč. Tuja krivda je izključena. Do ogrožanja ni prišlo," je sporočil tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.