Slovenija

'Predlog Zares nerealen'

Ljubljana, 14. 01. 2011 15.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Gregor Golobič je prepričan, da bi vlada morala takoj začeti odpravljati nedoslednosti naše ustave. Za SD in DeSUS pa je predlog o spremembi ustave piarovski in nerealen.

Vprašanje prioritet koalicije po polovici mandata se nam dejansko kaže kot splet dilem in zagat slovenske politike in države kot celote. Zares v dokumentu "Za odpravo blokad"

Slovenija ima opravka s stanjem, ki mu lahko rečemo blokiranost, je dejal prvak stranke Zares Gregor Golobič. Gre za opravilno nezmožnost politike, da bi se osredotočila na odgovorna vprašanja, za sistemske in razvojne blokade.

Zato je stranka Zares oblikovala dokument "Za odpravo blokad", v katerem je opisala blokade, ki pestijo našo državo, in podala predloge za njihovo odpravo.

Prva blokada: Opravilna nezmožnost političnega razreda

V Zares so prepričani, da pretežni del političnega razreda ni pripravljen, da se posveti oblikovanju in sprejemanju dolgoročnih razvojnih odločitev. Hkrati noče "prenehati s permanentno volilno kampanjo in licitacijo strankarskih interesov ter opustiti logiko izključevanja, izsiljevanja in demontiranja vseh institucij države“. To je po mnenju Zaresa poglavitni razlog za neučinkovitost in vse večje nezaupanje v demokracijo.

Druga blokada: Sistemska brezpotja političnega sistema

Zadeve v Zares ocenjujejo kot zelo resne. Zahtevajo, da se začne "resno pogovarjati o resnih stvareh" in da se politika odmakne od piarovskih zadev.

V Zares pomembno blokado predstavljajo tudi nedoslednosti slovenske ustavne in zakonodajne ureditve parlamentarnega političnega sistema. Pravijo, da gre za vrsto pomanjkljivosti in protislovnosti. Te onemogočajo ali vsaj zelo zmanjšujejo možnost učinkovitega in transparentnega izvajanja nalog in pooblastil posameznih vej oblasti. V Zares pravijo, da takšno stanje pretežnemu delu političnega razreda ustreza, zato doslej te ovire ni bilo možno odpraviti.

Gregor Golobič - 2
Gregor Golobič - 2 FOTO: Miro Majcen

Dodajajo, da politični sistem ne omogoča razpustitev parlamenta in predčasne volitve, tudi če je očitno, da je to edini učinkoviti izhod.

Referendum je po njihovo postal orodje za politična preigravanja v primerih, ko se politična manjšina ne more sprijazniti z legitimno odločitvijo državnega zbora. Dodajajo, da se državni svet krči v organ blokade, da volilni sistem daje več možnosti političnim elitam, ki z izbiro okrajev za posamezne kandidate vplivajo na sestavo parlamenta, kot ga daje volivcem ter da omogoča nesorazmerno prevlado lokalnega interesa nad splošnim. "Netransparentno financiranje volilnih kampanj obremenjuje racionalno porabo javnih sredstev v postopkih javnega naročanja in krepi vezi med političnimi strankami in kapitalskim zaledjem,“ dodajajo v Zares.

Tretja blokada: Diktat hitrega zmanjševanja proračunskega primanjkljaja vodi v odpoved razvoju

Nezmožnost slovenskega političnega razreda, da bi se osredotočil na dolgoročna in odgovorna vprašanja, po Golobičevih besedah demonstrira stanje v DZ in delovanje koalicije. Naštevati primere bi bilo nesmiselno, pravi, toda "težko se je otresti vtisa, da slabše kot je, boljše je".

V Zares razlagajo, da je Evropa na krizo odgovorila z ukrepi, ki jih je financirala z izrazito povečanim primanjkljajem. Evropa je še pred zanesljivimi znaki trajnejšega okrevanja izoblikovala nasprotno politiko – politiko pospešene fiskalne konsolidacije in zmanjševanja dolgov z ostrimi varčevalnimi ukrepi. Tempo predvidenega zmanjševanja primanjkljaja predpostavlja brezkompromisno uveljavljanje različnih politik zategovanja pasu.

Iz tega je po mnenju Zares očitno, da obstaja velika in resna možnost, da tovrstni ukrepi ne bodo uveljavljeni, kar bo ob sprejetih notranjih in zunanjih zavez države nujno pripeljalo do dodatnega zadolževanja, predvsem pa do dramatičnega krčenja razvojnih delov proračuna: investicij in vseh drugih oblik vlaganj v razvoj.

In kaj predlaga Zares?

Koalicija bi po predlogu Zares morala sprejeti skupno oceno ravnanja DeSUS pri glasovanju o interventnem zakonu, proračunu in pokojninski reformi in na tej osnovi opredeliti svoj odnos do sprejemljivosti takšnih ravnanj v prihodnje.

V koalicijo bi morali povabiti poslansko skupino nepovezanih poslancev in v primeru pozitivnega odziva z njo formalizirati koalicijsko sodelovanje.

Vrh koalicije
Vrh koalicije FOTO: Damjan Žibert

Vlada bi morala sprejeti nekatere nujne politične odločitve, in sicer: prekinitev pogodbe s Patrio, določitev datuma umika slovenske vojske iz Afganistana, zamrzniti nadaljevanje projekta TEŠ 6, dokler ne pripravijo možne variante za energetsko izrabo premoga v Šoštanjskem bazenu ali dokler ne sprejmejo nacionalni energetski program, ureditev zakonodaje, s katero bi omogočili učinkovito pravno možnost zaplembe nezakonito pridobljenega premoženja.

Kabinet predsednika vlade bi moral takoj začeti dosledno izvrševati funkcijo nadzora nad izvrševanjem sprejetih vladnih sklepov in politik ter ukrepati v primeru zamud.

Vlada bi morala takoj začeti s pripravo ustreznih ustavnih in zakonskih sprememb za odpravo nedoslednosti slovenske ustavne in zakonodajne ureditve parlamentarnega političnega sistema.

Vlada bi morala znotraj EU Sloveniji zagotoviti možnost zniževanja javnega dolga v daljšem časovnem obdobju, kot ga sedaj diktira EU, če se javna sredstva iz tega naslova namenijo za spodbujanje gospodarskega razvoja.

Razprava o predlogih Zares bo v koaliciji po besedah Golobiča tekla januarja. Na vprašanje, ali bo Zares zapustila koalicijo, če se s partnericami ne uspejo poenotiti, pa odgovarja s pozivom k razpravi o vsebini.

Vlada bi morala zagotoviti, da bodo državne banke znotraj svojih kreditnih portfeljev izločile vse slabe naložbe in jih podvrgle posebni obravnavi. "Ustanovitev takšne t. i. interne slabe banke bo povečala transparentnost preteklih odločitev in odgovornosti zanje, predvsem bo sproščeno normalno tekoče poslovanje in kreditna aktivnost bank,“ pravijo v Zares.

Sprejeti bi morali zakon o socialnem podjetništvu in ukrepe (vključno z angažiranjem razpoložljivih evropskih sredstev) za bistveno povečanje delovnih mest na področju socialne ekonomije.

Kumer: Imajo inštitut konstruktivne zaupnice

Koalicijski partnerici SD in DeSUS sta poziv Zares k spremembam ustave, tudi za možnost predčasnih volitev, označili kot nerealen in piarovski. Predlog trenutno ni na mestu, je dejal vodja poslancev SD Dušan Kumer. "Gre za isto sugestijo, kot jo je napovedal prvak SDS Janez Janša. Če bi bila rešitev v spremembi ustave, potem nobeden ne bi bil proti, da iz krize pridemo na tak način," je dejal Kumer.

Tisti, ki mislijo, da ta vladna ekipa slabo dela, in v kateri je tudi prvak Zares Gregor Golobič, pa imajo po besedah Kumra še inštitut konstruktivne zaupnice. "Če imajo večino v parlamentu in če imajo ekipo, ki je boljša od te, naj ta inštitut izkoristijo in s konstruktivno zaupnico pridejo v parlament. Potem bomo videli, koliko je ura," je pozval predlagatelje sprememb.

Zares želi, da koalicija oceni ravnanje Desusa.
Zares želi, da koalicija oceni ravnanje Desusa. FOTO: Miro Majcen

"Če bi imeli predčasne volitve, Zares ne bi bilo več v DZ"

Tudi prvak DeSUS Karl Erjavec ocenjuje, da je predlog Zares za spremembo ustave povsem nerealen. Za ustavne spremembe je potrebna dvotretjinska večina v DZ, kar pa glede na "konstalacijo političnih sil ni mogoče doseči". Prav tako poslanci ne bi glasovali za to, da se razpustijo.

Pozivi Zares za odpravo "blokad" so po Erjavčevih besedah pač le pogledi predsednika Zares. "Vlada bi se sedaj morala ukvarjati z gospodarskimi vprašanji, ne pa, da se ukvarja z neko visoko politično meglo," pravi Erjavec. Pri tem se mu zdi nenavadno, da ravno Zares poziva k spremembam, da bi bile možne predčasne volitve: "Če bi dejansko prišlo do predčasnih volitev, te stranke ne bi bilo več v parlamentu in v političnem prostoru".

Černača veseli, da tudi Zares spoznava potrebno po ustavnih spremembah

Zvone Černač
Zvone Černač FOTO: POP TV

Podpredsednika SDS Zvoneta Černača veseli, da Zares, potem ko je SDS že leta 2009 predstavil predlog za obširne spremembe ustave, spoznava nujnost takih sprememb. Prepričan je tudi, da je do predčasnih volitev mogoče priti tudi brez sprememb ustave in to dokaj na hitro, le če je za to volja v koaliciji.

"Če bi želela ta oblast Sloveniji dobro, bi to čim prej spoznala, sprostila politični prostor, omogočila ljudem povedati, kaj si mislijo o prihodnosti, in vsi ti problemi bi bili odpravljeni," je še dejal Černač.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič pravi, da predlogov Zares še ni preučil in jih težko končno ocenjuje. Nekateri predlogi za spremembo volilne zakonodaje pa so po njegovih besedah smiselni in bi se zanje zavzel. Pri tem navaja odpravo volilnih okrajev.

Ob ustavnih spremembah za lažjo možnost predčasnih volitev pa so potrebne številne spremembe, zlasti se je treba dogovoriti, kako bodo tisti, ki prevzamejo mandat, delali naprej, je opozoril Jelinčič.

SLS je pri predlogih za spremembo ustave zelo zadržana. Ustava ni dokument, ki bi ga spreminjali, kakor hitro bi se kdo spomnil, sploh pa ne, da bi tekmovali, kdo bo bolj izviren pri tem, je opozoril Radovan Žerjav. Take spremembe se namreč "delajo počasi, brez panike, premišljeno, analitično, preudarno, odgovorno, predvsem pa s širokim soglasjem stroke, politike in javnosti".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (658)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

drahnreb
17. 01. 2011 23.31
Res vas mora nekdo odblokirat,tako na trdo
aford
17. 01. 2011 17.31
Ne rabimo takih politikov.
letalooo
16. 01. 2011 13.21
UPAJMO SAMO, DA BO ZARES STALA ZA BESEDAMI, VSAJ ENKRAT ... IN BO, ČE BO POTREBNO TUDI DALA ULTIMAT IN ŠLA... DA POKAŽE DESUS-U, DA SE GA NE BOJIJO !!! TUDI.ČE NEBODO V NASLEDNJEM MANDATU V KOALICIJI BODO PROFTIRALI, KAJTI SEDAJ ZGUBLAJO NA ČISTO
Adolph
16. 01. 2011 11.48
Slovenija rabi . . .RESET . . . *
llsash
16. 01. 2011 10.51
V Slovencici NE MOREJO bit tri elite!!!!!!! NE MOREJO. Zato smo tam kjer smo.
tirnanog1
15. 01. 2011 19.57
prašek... smejim se tvojem potvarjanju resnice in zlagani zgodbi. Vse to kar si naštel so še kako preiskovali in tega ustavil ni nihče, ampak zlagano in brez dokazov je težko. Tko da, bašeš pralni prašek bašeš,... Depala vas in orožarska afera je bila zrežirana kar se je leta 2003 tudi izkazalo za resnično. Ponarejeni dokumenti. Tako da pazi kaj pišeš da te kdo ne toži. Spodaj imaš pa še razlago iz vira ki ga z lahkoto najdeš na spletu: Povod za afero je bila aretacija tajnega policijskega sodelavca Milana Smolnikarja 20. marca 1994 v Depali vasi pri Domžalah; aretacijo so izvedli štirje pripadniki Slovenske vojske Darko Njavro, Robert Suhadolnik (pripadnika 1. specialne brigade MORiS), Simon Krejan in Andrej Podbregar (pripadnika VOMO). Kot utemeljitev aretacije je bilo navedeno dejstvo, da je Smolnikar ukradel oz. imel v lasti zaupne dokumente iz Ministrstva za obrambo (kratica MORS), ki jih je pridobil nezakonito v sklopu službe na Ministrstvu za notranje zadeve; ob aretaciji so v njegovem avtomobilu odkrili sporne dokumente, ki naj bi dokazovali pripravo državnega udara obrambnega ministrstva. Kasneje se je izkazalo, da so bili dokumenti načrtno ponarejeni, da bi sodelavci MORS prišli na sled Smolnikarjevim sodelavcem. Kmalu zatem se je začela afera, ki je temeljila na protestih, da so vojaške osebe aretirale civilno osebo na civilnem prostoru in da so ga »aretirali na grozovit in protipraven način«. Zaradi afere je takratni predsednik vlade, Janez Drnovšek, podal predlog za razrešitev takratnega ministra za obrambo, Janeza Janšo; predlog je podprl državni zbor in Janša je bil razrešen. Vsi štirje pripadniki Slovenske vojske so bili posledično kazensko ovadeni. Sodni epilog je afera doživela šele julija 2003, ko je sodišče oprostilo vse štiri, z obrazložitvijo, da način odvzema prostosti ni bil »grozovit«, samo dejanje protipravnega odvzema prostosti »na negrozovit način« pa je že zastaralo. Obtoženci so se z oprostitvijo strinjali, na to obrazložitev pa so se pritožili, a je zadeva 20. marca 2004 (po desetih letih) absolutno zastarala in primer se je končal brez pravnomočne sodbe.
tirnanog1
15. 01. 2011 19.51
Pa ravno Golubič daje predloge.. Praškov ljubljeni vodja... Da ma jajca se sploh pokazat v javnosti, liar...
etul
15. 01. 2011 18.20
se bojim da bo JJ po naslednjih volitvah rekel ŠAH MAT pubeci iz levice popušili ste
etul
15. 01. 2011 18.11
ti praško ti boš pa ziher JJ na naslednjih volitvah volil
prašek
15. 01. 2011 18.00
Rha 15.01.2011, 17:54 Prej se bo pekel ohladil, he, he.
User568063
15. 01. 2011 17.54
Dobro delo si naredil prašek : ) upam da kdo od sledilcev Njega prebere kaj, in da se ga prime kar pa bo težko..
prašek
15. 01. 2011 17.38
Matjaž Frangež na predstavitvi knjige "Kaj nam pa morejo": Čez Slovenijo so potovali konvoji, polni orožja z vsega sveta. Iz skladišč nekdanje JLA so kolone tovornjakov vozile na tisoče ton orožja in opreme. Janša je kot takratni obrambni minister koordiniral in vodil orožarske posle. Evidenc ni. Denarja ni. V državnem proračunu je zabeleženih zgolj osem tisoč nemških mark gotovinskih prihodkov. Delavci vojaške obveščevalne službe pa povedo, da je čez njihove roke šlo vsaj 136 milijonov nemških mark, kar ni evidentirano nikjer. Ko trgovino z orožjem prične preiskovati policija, se zgodi Depala vas. Policiji preiskavo prepovedo. Ko preiskujejo poslanci, jim grozijo. Rezultatov pa ni in ni. Manjka pa več sto milijonov nemških mark. Janša pove da bo na tiskovni konferenci razjasnil te zadeve! Tiskovne konference ni nikoli sklical! P.S. Janša je preko svoje odvetnice Klemenčičeve v trinajstih mesecih vložil kar 12 različnih tožb zaradi obrekovanja! Matjaža Frangeža ni tožil!
prašek
15. 01. 2011 17.32
Janez Janša je izjemno nevaren politik, za njegovim železobetonskim obrazom in brezkompromisnim pogledom se lahko skrivata samo neskončna maščevalnost in neuklonljiva sla po oblasti. Celo njegove besede ne skrivajo želje po totalitarnem obvladovanju vseh sfer javnega življenja v Sloveniji. Le bolestno samozaverovan človek lahko v demokratični družbi ljudem posredono očita, da niso volili "pravilno" (kot je bilo v primeru "razvratnih" Ljubljančanov, ki da so premagali "razumske" podeželane), in medijem, da niso naklonjeni "pravi" strani. Janša je goreč bojevnik in njegovi podaniki so izjemno zagrizeni za njegovo "resnico". Čez tri leta bodo volitve ponovno tu in le bog nam pomagaj, če se bodo tako goreči "verniki" znova vehementno povzpeli na oblast ... Potlej nam bo znova trda predla. Zato pozivam: Ustavimo Janšo! Spomenka Hribar
prašek
15. 01. 2011 17.29
¸Rha Ravno nekaj sem risal, zato nisem takoj reagiral, ta pa sedaj "pošiljam" Ruplovo pisanje ; Kako je Dimitrij Rupel že davnega leta 1995 razkril značaj Janeza Janše! Rupel je v kolumni za Republiko, naslovljeni z Don Podobnik in Sančo Janša, zapisal, da so Janševi protestniki zahtevali, naj obrambni minister prevzame oblast, da so si torej zaželeli oblasti vojske. Citiral je Hanno Arendt: "Totalitarni sistemi ne potrebujejo strank, saj je vzpostavljena neposredna zveza med ljudstvom in Vodjem." Rupel je bil še konkretnejši, ko je objavil članek o janšizmu. Rupel je dokazoval, da je Janša politik totalitarizma, njegove akcije pa je blasfemično povezal s komunističnim delovanjem. "Če mu natančneje prisluhnemo, se ne bomo znebili občutka, da Janševa politična retorika vsebuje pomembne elemente nekdanjega komunističnega žargona. Mož govori o revnih in bogatih, o razredu delavcev in kapitalistov, še posebno bankirjev. Rupel v članku Fašizem na ljubljanskih ulicah, objavljenem v Sobotni prilogi, natančno oriše značaj Janeza Janše. Leta 1995 je bil za Rupla Janša nacionalist, ki ne zna upoštevati politične realnosti. Za Rupla je bil Janša človek, ki izdaja prijatelje, demagog, ki ni socialdemokrat. Politik, ki hlepi po oblasti, politik, ki se z nobeno stvarjo ne ukvarja zares, ki govori le o tem, kar bi ljudje radi slišali, in ki ne razmišlja, kaj bi dejansko storil. Petnajst let stare Ruplove besede zvenijo, kot da bi jih danes napisal kdo drug. Recimo nekdanje Ruplovo mnenje o Janševi vladni ekipi: "Njegovi predlogi za vladni kabinet ne zbujajo vtisa strokovnosti, samo partijske zvestobe." Rupel je Janši očital tudi sporen odnos do partizanstva in domobranstva: "Ta odnos je neuravnotežen in pretirano odvisen bodisi od družinskih travm bodisi od že kar iracionalnega sovraštva do vseh politikov, ki so imeli kakorkoli opraviti z bivšim - komunističnim - sistemom." Rupel iz leta 1995 je v Janši prepoznal totalitarnega politika. "Njegov bistveni cilj je v Sloveniji povzročiti čim več zmešnjav in sporov. Važno je, da bi bilo čim manj uspehov in normalnega življenja. Tako bi se pripravljal teren za prihod Rešitelja. Takšna politika v nekaterih podrobnostih res spominja na vzpon totalitarizma pred šestdesetimi in še več leti." Je zapisal Rupel
User568063
15. 01. 2011 16.18
prašek15.01.2011, 15:33 Zdaj pa si me! jaooooo, res TEŽKO berem takšne kot je on Si pa kar mislim kako in kaj, ker takšni kot je Dimpsi .. Je že zamenjal kakšno stranko v zadnjem času? Pisal kaj v tujino? Nas je spet priključil kakšni skupini "voljnih"? Upam da ne.
prašek
15. 01. 2011 15.33
Rha 15.01.2011, 14:29Si kdaj prečital, kaj je o Njemu govoril Dimsi ???
nefretete
15. 01. 2011 14.43
Tomy_the_great 15.01.2011, 13:38 Saj je lepo, da podpiraš svojega favorita. Že po tem se razlikuješ od njega. On bi raje zamenjal prijatelja.
User568063
15. 01. 2011 14.29
Tomy_the_great15.01.2011, 14:22 No ja, pustima zdaj hec. Kaj praviš na "Celovško akcijo" in da hoče ista persona bit nek velik lider?
User419348
15. 01. 2011 14.08
Golubić bi spreminjal ustavo, ON????!!! ...ma dobro, da se niso še Trobec, Plut, Šrot in Bavčar tega prej spomnili...
User568063
15. 01. 2011 13.56
Tomy_the_great15.01.2011, 13:380 ..ze 20let trudjo,da ga unicijo in to ga preganjajo brez slehernega dokaza!! Vedno dobim nsamešek na obraz ko se spomnim "Celovške akcije". To je ta akcija, ko je bil Janša obrambni minister, njegovi specialci pa so ugrablli tujega državljana v sosednji državi. Seveda je Janša vse zanikal, označil to za navadno laž, podtikanje, politični konstrukt. Mladino ki je prva to objavila je označil da laže al kaj že. In potem.. in potem pride v javnost izjava človeka ki je sodeloval vakciji, IN... ...IN na Avstrijski državni TV so predvajali posnetek ker so te njegove specialce kamere posnele. In potem se nasmehnem ob tem da bi tak človek rad vodil državo. Malo se je za vprašat a ne?