
Priprava novele kazenskega zakonika sodi med največje projekte te vlade, povezane z bojem zoper gospodarski kriminal, je v začetku prve obravnave pojasnil pravosodni minister Aleš Zalar. Poslanci so noveli večinoma naklonjeni, a opozarjajo na potrebna dopolnila.
Minister Zalar je med predstavitvijo predloga zakona pojasnil, da so glavni razlogi za pripravo sprememb trije. Gre za sistemske spremembe, ki jih kot nujne opredeljuje slovenska kazenskopravna teorija, upoštevanje opozoril in predlogov pristojnih pravosodnih organov, glede nedorečenosti pomanjkljivosti pri uporabi kazenskega zakonika in uskladitev z mednarodnim institucijami.
Obseg sprememb je omejen na najpomembnejše popravke, je dejal minister, zato to po njegovih besedah še ne pomeni, da si še kakšna druga določila ne bi zaslužila dodatne analize ali presoje, vključno z dosmrtnim zaporom. Kot glavne spremembe je Zalar izpostavil obvezno psihiatrično zdravljenje, preureditev nekaterih institutov, denimo skrajno silo ter spremembe kaznivih dejanj na področju gospodarskega kriminala.
Še najmanj pripomb so imeli v poslanski skupini DeSUS. Kot je dejal Franc Jurša, so spremembe po njihovi oceni "več kot dobrodošle" in so brez večjih pomislekov sprejemljive.
Novela je v določenih segmentih boljša od sedanjega zakonika, pa je poudaril vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Vseeno pa meni, da novela ni optimalna in bi se jo lahko izboljšalo.
Gvido Kres (SLS) pa se je vprašal, ali so opredelitve novega kaznivega dejanja na področju gospodarskega kriminala dovolj podrobne, da se bodo določbe lahko izvajale. Hkrati je opozoril, da bi morala novela uvajati več družbenokoristnega dela.
V LDS bodo novelo po prvi obravnavi podprli, pa je napovedal Anton Anderlič, ki meni, da lahko "stvari premislijo" in naredijo zakon, ki bo boljši od veljavnega. Da je DZ pred zahtevno nalogo, pa je poudarila Darja Lavtižar Bebler (SD). Kot je pojasnila med predstavitvijo stališč poslanskih skupin, so bili že leta 2008 ob sprejemanju sedaj veljavnega kazenskega zakonika kritični in opozarjali, da bo prišlo do sprememb.
V Zares pa menijo, da novela ni dovolj in bi morali spisati nov kazenski zakonik oz. so "pričakovali zamenjavo t. i. Šturmovega zakonika". Po besedah Franca Jurija so zato danes nekoliko razočarani. V poslanski skupini bi tako med drugim pričakovali spremembe na področju dosmrtne zaporne kazni.
Vendar sprememb na tem področju novela ne prinaša, na kar je opozoril tudi Jožef Jerovšek (SDS), ki sicer opozarja, da je "v večjem delu to novela zaradi novele". Ocenil je, da je nasprotovanje dosmrtni ječi ob razpravi med sprejemanjem sedaj veljavnega kazenskega zakonika očitno služilo za politično kalkulacijo.
Njegov poslanski kolega Branko Grims pa je opozoril na kriminalizacijo nalaganja datotek s spleta. Dejal je, da Slovenija ne "potrebuje zapiranja mladih zaradi kopiranja z interneta" in opozoril, da sedanja zakonodaja že kaznuje tiste, ki služijo s koriščenjem avtorskih pravic.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.