V stranki Zares so se danes odločili, da bodo za predsednika državnega zbora predlagali Pavla Gantarja. Predsednik SD in verjetni mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor je v izjavi za javnost dejal, da bo strankini poslanski skupini predlagal, da podpre Pavla Gantarja (Zares) za predsednika državnega zbora (DZ).
Pahor je prepričan, da je Gantar "suverena osebnost" in da bo znal povezovati poslance. Po Pahorjevem mnenju bo Gantar svoje delo opravil vestno in nepristransko. "Gantar ni človek ozkih ideoloških nazorov," je zatrdil. Dodal je, da ima kandidat Zares za predsednika DZ bogate izkušnje, "ki sežejo še v čas slovenske pomladi". Verjetni mandatar še meni, da bo Gantar znal tudi "zaščititi pravice politične manjšine v parlamentu".
![Gantar računa na to, da ga bo podprla celotna koalicija, vključno s poslanci LDS.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2007/60053716.jpg?v=d41d)
Poslanska skupina SD je na današnjem sestanku potrdila sklep, da bo za podpredsednika DZ podprla Mirana Potrča, za mesto predsednika mandatno-volilne komisije pa predlagala Dušana Kumra, je dejal začasni vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. Vse druge konkretne dogovore bodo sprejemali po konstituiranju DZ. Na današnjem sestanku so se po Kontičevih besedah poslanci SD dogovorili še o sedežnem redu in sklenili, da se bodo zavzeli, da se na ustanovni seji izvolijo predsednik in podpredsedniki DZ."Takoj po konstituiranju državnega zbora bomo imeli konstitutivno sejo poslanske skupine skladno s poslovnikom in določili vodjo in namestnike," je še napovedal Kontič.
Pahor: Ne gre za krizo
Na novinarsko vprašanje, zakaj predsednica LDS Katarina Kresal noče
komentirati Gantarjeve kandidature in ali gre pri tem za kakšno zamero
z njene strani, je Pahor odgovoril, da je po volitvah Zares in LDS
obvestil, da SD ne bo predlagala svojega kandidata za predsednika DZ. "Sprva Gregor Golobič ni pokazal zanimanja, nato pa so v poslanski skupini spremenili stališče," je pojasnil. Ob tem je dodal, da je "v tem času Katarina Kresal verjetno razmišljala o tej možnosti". "V tem smislu je to tudi razumeti," je prepričan.
Predsednik SD meni, da je Kresalova računala na to, da drugi koalicijski partnerji za to mesto ne bodo zainteresirani. Pahor je prepričan, da pri tem ne gre za nobeno krizo v bodoči koaliciji. "Vse stranke, ki bodo sodelovale v vladni koaliciji, bodo enakovredne stranke," je poudaril in pojasnil, da se bo pri tem upoštevalo dejstvo, kakšen rezultat so dosegle na volitvah. Po Pahorjevih besedah je to tudi eden od razlogov, da Zaresu, kot drugi najmočnejši stranki v morebitni bodoči koaliciji, pripada odločitev, da se prvi izreče o kandidatu za predsednika DZ. Ob tem je dodal, da si želi, da bi Gantar užival podporo tudi med drugimi koalicijskimi partnerji.
Verjetni mandatar je prepričan, da bo konstitutivna seja parlamenta končana 15. oktobra z izvolitvijo Gantarja za predsednika državnega zbora in z izvolitvijo kandidatov iz vrst opozicije in koalicije za podpredsednike DZ. "S tem bo predsedniku republike Danilu Türku omogočeno, da se bo v roku, ki ga določa poslovnik, sestal z vodji oziroma predstavniki poslanskih skupin in sprejel odločitev o mandatarju," je pojasnil.
Hiter dogovor glede koalicijske pogodbe
![Pahor je dodal je, da ima kandidat Zares za predsednika DZ bogate izkušnje, "ki sežejo še v čas slovenske pomladi".](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2008/60190980.jpg?v=d41d)
Pahor meni, da bo koalicijska pogodba v vsebinskem delu dogovorjena relativno hitro po konstituiranju DZ. "In da se bo takrat, ko bo dodeljen mandat predsednika republike, začel pogovor o kadrovski zasedbi v novi vladi, če bomo seveda dobili v prvem krogu zaupnico," je povedal. Kot je prepričan, se bodo tudi ti pogovori uspešno končali.
"Naša ambicija je, da oblikujemo kompetentno vlado, najboljše med najboljšimi, zato ker so časi taki, ker zahtevajo ljudi z izkušnjami, znanji in vizijo," je zatrdil. Pri tem je Pahor povedal, da bo ekonomist Mojmir Mrak njegov zunanji svetovalec za mednarodne finance. Dejal je še, da bo v petek dopoldne usklajevanje med SD in Zares. Ko bodo danes oziroma v petek popoldne dobili amandmaje LDS h koalicijski pogodbi, pa se bodo sestali tudi z LDS. Po Pahorjevem mnenju bi lahko bil ta sestanek čim prej, tudi že konec tedna, "če bodo možnosti za to".
"Pozanimali se bomo, kako je z dopolnitvami, ki jih pripravljajo v stranki DeSUS," je dejal in dodal, da se bodo, ko bodo dopolnitve pripravljene, sestali tudi z njimi. "Videli bomo, kako se bo odločil pristojni organ SLS, če se bo nagnil v smer pogajanj, se bomo pogajali tudi z njimi," je poudaril in pojasnil, da bi lahko pogovori s SLS koalicijsko pogodbo vsebinsko le obogatili.
Pahor je dejal, da se bo v petek sestal z ministrom za javno upravo Gregorjem Virantom in se z njim pogovoril "o nekaterih stvareh iz pristojnosti njegovega dela". Ob tem je poudaril, da "za zdaj ne razmišlja o tem", da bi Viranta obdržal v vladi. Verjetni mandatar je poslal pismi predstavnikoma italijanske in madžarske manjšine v DZ, Robertu Battelliju in Laszlu Gönczu. Z Gönczem se bo, tako Pahor, sestal v torek, Battelli pa mu še ni odgovoril.
Kot je dejal Gantar, o tej funkciji sicer ni razmišljal, vendar je počaščen, da se je pojavila možnost, da bi jo prevzel. Gantar je povedal, da je ta predlog sprejel z veseljem, upa pa, da bo potrjen tudi v državnem zboru. Računa, da ga bo podprla celotna koalicija, vključno s poslanci LDS. Sicer pa bodo v stranki po njegovih besedah poskušali za to kandidaturo iskati podporo tudi “preko meja bodoče koalicije”.
Poudaril je še, da gre za najpomembnejšo funkcijo v zakonodajni oblasti in da je z vsemi poslanskimi skupinami – tudi opozicijskimi – treba delati enakopravno. Na vprašanje, ali bo imela stranka Zares na ta račun ministra manj, pa je odvrnil, da se o tem še niso pogovarjali, da pa ima Zares tudi pomembne ambicije v izvršni oblasti. "Če bom izvoljen, moja izvolitev ne more biti razlog, da bi imela stranka v programskem smislu vlogo in težo v vladi," je prepričan Gantar.
Golobič: Gantar izbran soglasno
Predsednik Zares Gregor Golobič pa je izpostavil, da so se v stranki strinjali, da je funkcija predsednika DZ odgovorna funkcija v politični ureditvi Slovenije. Kot je pojasnil, je pomembna "tako z vidika delovanja parlamenta kot z vidika uspešnosti koalicije pri uresničevanju mnogih utemeljenih pričakovanj volivk in volivcev". Zato odločitev po njegovem mnenju ni bila lahka.
Želeli so, da bi predlagali kandidata, ki bi segel preko mej prihodnje koalicije, je povedal predsednik Zares. Kot je pojasnil, je bilo na koncu enotno mnenje, da je Pavel Gantar človek, ki bi to funkcijo znal opravljati dobro. Poudaril je tudi, da je bil Gantar za kandidata izbran soglasno. Golobič je še napovedal, da bo predsednika SD Boruta Pahorja obvestil o njihovem predlogu.
Na vprašanje, ali pričakuje, da bo predsednica LDS Katarina Kresal užaljena, saj so se tudi v LDS potegovali za to mesto, je Golobič odvrnil, da spoštujejo vse ambicije drugih strank, da pa je Pahor predlog to soboto posredoval stranki Zares. "Mi se nismo v prvi vrsti potegovali za to mesto, podpirali smo idejo, da bi največja stranka predlagala tudi kandidata za predsednika DZ," je spomnil predsednik Zares.
Ko pa je predlog posredoval njim, so se po Golobičevih besedah morali odzvati trezno in odgovorno. "Ne dvomim, da je zavest o tej odgovornosti daleč pred kakšno užaljenostjo," je poudaril. Kot je še dodal predsednik Zares, bodo predloge oziroma pripombe glede koalicijske pogodbe še posredovali. Poudaril pa je, da ne gre za pripombe v smislu nasprotovanja, pač pa za razmislek o tem, "ali ne bi bil na posameznih področjih ta programski dokument natančnejši, bolj opredeljen".
DeSUS bo podprl Gantarja
DeSUS bo predlog stranke Zares, da bi mesto predsednika državnega zbora (DZ) zasedel Pavel Gantar, po vsej verjetnosti podprl. Glede na to, da se pogovarjajo o sodelovanju v bodoči koaliciji in da bi bili v njej "tretja najmočnejša stranka", pa pričakujejo, da jim bo ponujeno podpredsedniško mesto, je dejal strankin predsednik Karl Erjavec.
Kot je pojasnil, je njihov kandidat za mesto podpredsednika DZ Vasja Klavora, ki je to funkcijo opravljal že v zadnjem mandatu. Erjavec pravi, da je po načelu enakopravnosti in glede na dosežen rezultat na volitvah prav, da je bilo mesto predsednika DZ po tem, ko se mu je SD odpovedala, najprej ponujeno stranki Zares.
Pripombe na osnutek koalicijske pogodbe, ki so jim ga posredovali SD, bodo po Erjavčevih napovedih SD oziroma verjetnemu mandatarju za sestavo nove vlade Borutu Pahorju poslali v ponedeljek pozno popoldne. Njihova pogajalska skupina, ki jo je imenoval izvršni odbor, naj bi se sestala v ponedeljek dopoldne, ko bodo uskladili pripombe.
Dosedanji vodja poslanske skupine (PS) SDS Jože Tanko je po današnjem sestanku PS dejal, da so se poslanci SDS soglasno odločili predlagati Franceta Cukjatija za kandidata za podpredsednika DZ. Za vodjo poslanske skupine bodo poslanci SDS predlagali Tanka, o kandidaturi Pavla Gantarja (Zares) za predsednika DZ pa niso razpravljali.
Tanko je v izjavi za medije pojasnil, da "do seje poslanske skupine danes popoldne ni bilo nobenega predloga za podpredsednika državnega zbora iz naših vrst, na sami seji pa je bil oblikovan predlog in je dobil soglasno podporo".
Glede Gantarjeve kandidature je Tanko sicer pojasnil, da misli, "da poslanska skupina nekega obveznega skupnega stališča ne bo sprejemala in se bo vsak poslanec opredelil sam". Kot je še pojasnil, osebno do omenjenega predloga ni zavzel nobenega stališča.
Kot je sicer spomnil Tanko, so bili v SDS "konstruktivna opozicija" še v času, ko niso bili v koaliciji. "Podpirali smo vse tiste predloge tedanje koalicije, za katere smo ocenili, da so korak naprej pri razvoju demokracije in države," je spomnil. "Tudi v tem mandatu bomo podpirali tiste predloge, ki bodo po naši oceni pomenili razvojne korake," je dodal.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.