Predsednik državnega zbora France Cukjati si po mnenju stranke Zares zasluži glasovanje o "zaupnici". Razlog za slednje stališče so po mnenju Zares številne kršitve poslovnika zlasti v ravnanju Cukjatija pri postopkih sklicevanja izredne seje parlamenta o predlogu za razpis referenduma o ukinitvi protikorupcijske komisije. Sklic izredne seje je bil vložen še pred 1. majem, v 15 dnevih bi morala biti sklicana seja, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani opozoril predsednik stranke Zares - nova politika Gregor Golobič.
"Razmišljanja ostajajo aktualna o tem, ali bi vendarle veljajo, ne glede na to, kakšen bi bil razplet takšnega glasovanja, to strankarsko zlorabo funkcije predsednika parlamenta, kakršne nismo bili priča v nobenem sklicu v samostojni Sloveniji doslej, sankcionirati. S tem, da bi se izrekali o zaupnici oziroma razrešitvi takšnega predsednika parlamenta," je dejal Golobič.
Če pri svojih prihodnjih odločitvah predsednik parlamenta ne bo ravnal v skladu s poslovnikom, bodo v Zares razmislili, ali bi veljalo to konkretizirati na način glasovanja v parlamentu.
Na novinarski konferenci je sodeloval vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik, ki je omenil možnost naknadnega zakonodajnega referenduma o ukinitvi protikorupcijske komisije. Tega bi izpeljali sočasno z državnozborskimi volitvami. Za takšno možnost bi se v Zares odločili, če bo vladajoča koalicija zavrnila posvetovalni referendum o protikorupcijski komisiji in sprejela po mnenju Zares sporni zakon. Zares bo namreč predlagala izredno sejo parlamenta, na kateri bi se odločalo o zakonu, ki protikorupcijsko komisijo ukinja.
Priprave stranke na volitve
Golobič je napovedal skorajšnje oblikovanje vladnega programa, ustanovili so že volilni štab in več kot 60 lokalnih odborov stranke, prav tako so se uskladili o približno treh četrtinah kandidatov in kandidatkah. Imajo več kot 4000 članov.
Za slovensko politiko bodo volitve pomenile pomemben preizkus predvsem glede tega, ali in kako bo zmogla na novo in zelo nedvoumno vzpostaviti svoj odnos do kapitala ter do vzpostavitve okoliščin za medijsko svobodo. Kot slabo popotnico za slovensko politiko Golobič izpostavlja odklonilen odnos do njihovega predloga novele zakona o volilni kampanji, s katero bi prispevali k večji neodvisnosti politike od kapitala.
Pred ponovnim odločanjem o novem kazenskem zakoniku Golobič pričakuje, da ga bo državni zbor zavrnil. Če bo uveljavljen, bo zakonik namreč po mnenju Golobiča pomenil "atentat na Lukendo", saj bo povzročil nove sodne zaostanke.
Odnos vladajoče koalicije ter neupoštevanje načela delitve oblasti se po mnenju Golobiča kaže tudi pri napovedi sodniške stavke. Ta odnos ni pogojen z načelnimi pozicijami, temveč bolj z nekimi javnomnenjskimi predpostavkami, nadaljuje Golobič. Ker se zdi, da je sodna veja oblasti na javnomnenjskih lestvicah nizko, se demonstrira nek aroganten odnos, je med drugim prepričan.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.