Kot navajajo v obrazložitvi ovadbe, je minister za notranje zadeve Aleš Hojs konec julija v. d. generalnega direktorja policije Andreju Juriču poslal dokument Usmeritve in obvezna navodila št. 9/2020, s katerim je odredil izvedbo t. i. revizije petih odmevnih predkazenskih postopkov, ki jih je usmerjalo državno tožilstvo.
"Ob tem je pomembno, da kazenska procesna zakonodaja ne pozna instituta revizije, hkrati pa 8. odstavek 4. člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji izrecno določa, da pooblastilo ministra, da usmerja delo policije, preneha, ko usmerjanje prevzame državno tožilstvo. Ko policija zaključi predkazenski postopek in poda na državno tožilstvo zaključni dokument v obliki kazenske ovadbe ali poročila, pa lahko dodatne ukrepe za zavarovanje morebitnih dokazov v skladu z Zakonom o kazenskem postopku poda le pristojni državni tožilec ali preiskovalni sodnik, v nobenem primeru pa ne minister," piše v ovadbi, ki so jo po naših informacijah spisali znotraj policije.
Oba osumljena, tako minister Hojs, ki je usmeritve podpisal, kakor direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Lado Bradač, ki je bil odgovoren za njihovo pripravo, sta po prepričanju avtorjev ovadbe v. d. generalnega direktorja policije odredila ukrep, ki je v nasprotju z zakonom, s tem pa sta tudi prestopila meje svojih pravic, saj sta zahtevala ravnanje, ki je zgolj v pristojnosti državnega tožilca ali preiskovalnega sodnika.
"Ob tem ni nezanemarljivo dejstvo, da so vsi primeri, katerih "revizija" je bila odrejena z navedenimi usmeritvami in obveznimi navodili, tesno povezani z interesi politične stranke, ki ji pripada minister za notranje zadeve v odhodu," še navajajo v ovadbi. Hojs in Bradač naj bi si s tem pridobila nepremoženjske koristi.
Na ovadbo se je na Twitterju že odzval notranji minister Hojs. Kot je zapisal, se "pritiski globoke države nadaljujejo. Kazenska ovadba zaradi zahteve, da se preveri, zakaj se v milijonskih oškodovanjih javnega denarja in pranja denarja za teroriste ni zgodilo nič."
Matjaž Nemec, ki vodi parlamentarno komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), pa se je na ministrov zapis odzval z besedami: "Edini, ki vas pritiska, spoštovani, je premier Janez Janša. Porinil vas bo do roba. Ko boste spoznali, zakaj to počne, boste že čez ... Od tam naprej boste sami kot mnogi pred vami."
Ovadba proti Kanglerju
V začetku meseca smo poročali o zahtevah državnega sekretarja Franca Kanglerja, ki je terjal sankcije za preiskovalce NPU, ki so zaradi prostitucije ovadili njegovega znanca Jožeta Kojca. Zoper Kojca, ki je po naših informacijah za pomoč prosil tudi notranjega ministra Hojsa, na koprskem okrožnem sodišču poteka postopek zaradi domnevne zlorabe prostitucije v novogoriškem klubu Marina.
V ovadbi Kanglerju očitajo, da je dvakrat, 20. avgusta in 28. avgusta, izrabil svoj uradni položaj, ko je zaradi nepravnomočne izločitve dokazov s strani sodišča, pridobljenih v predkazenskem postopku v zadevi Marina, kot politik ocenil, da so preiskovalci NPU v zadevi ravnali nezakonito. Kangler je v dopisu izrazil zahtevo, da o zatrjevanih nepravilnostih konkretnih preiskovalcev, ki so delali na zadevi, obvesti Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva, pristojen za pregon uradnih oseb s pooblastili policista. "S tem dejanjem je državni sekretar Franc Kangler izrabil svoj uradni položaj in presegel meje svojih pristojnosti s ciljem, da bi svojemu znancu Jožetu Kojcu, ki je eden izmed obdolžencev v kazenskem postopku, pridobil nematerialno korist," mu očitajo v ovadbi.
Avtorji ovadbe predlagajo, da pristojno državno tožilstvo v okviru svojih pristojnosti izvede vse ukrepe za zavarovanje dokazov in sledi, pri čemer poudarjajo, da oba navedena primera "izkazujeta veliko nevarnost, da bodo osumljenci tudi v teh predkazenskih postopkih izkoristili svojo moč in vpliv ter z različnimi metodami in ukrepi poskušali aktivno vplivati na njihov potek."
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.