Prebivalci Bolečke vasi v Občini Kidričevo so junija lani opozorili na nevarna incidenta, ko so z bližnjega vojaškega strelišča v Apačah pri Ptuju v vas prileteli izstrelki.
6. junija 2017 naj bi izstrelek iz avtomatske puške oplazil avtomobil, ki se je tri kilometre od strelišča peljal po cesti. 64-letni občan je policiji takrat prijavil, da se je okoli 9.40 z avtomobilom po lokalni cesti Ptuj-Dolena-Kočice peljal mimo strelišča, ko je njegov avto zadel izstrelek.
14. junija pa so dva izstrelka našli na teniškem igrišču v Občini Majšperk, dobra dva kilometra od strelišča; dogodek so lastniki igrišča prijavili policistom Policijske postaje Podlehnik.
Preiskavo prevzela vojaška Obveščevalno varnostna služba: ni znakov uradno pregonljivega kaznivega dejanja
Vaščani so vojsko nato začeli pozivati, naj bolje poskrbi za varnost. Dogajanje so preiskovali tudi kriminalisti, preiskavo pa je kasneje prevzela Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obrambo Republike Slovenije (OVS MORS).
Kot so pojasnili za 24ur.com, so kriminalistično preiskavo dogodkov, "ki so bili domnevno vezani na izvajanje streljanj na vojaškem strelišču Apače" zaključili 20. decembra 2017. Na podlagi odredbe sodišča je bilo v okviru preiskave izdelano balistično izvedensko mnenje, v katerem je izvedenec podal svoje mnenje o možni vzročni povezavi med izvajanjem streljanja na strelišču in obravnavanimi dogodki, ki naj bi bili posledica tega streljanja, v izvedensko mnenje pa je bila vključena tudi preiskava najdenih krogel.
"Obveščevalno-varnostna služba je v kriminalistični preiskavi pridobila vso za preiskavo pomembno dokumentacijo ter je o vseh ugotovljenih dejstvih in okoliščinah obvestila Okrožno državno tožilstvo na Ptuju, ki je vodilo in usmerjalo predkazenski postopek," so sporočili iz Službe za strateško komuniciranje Mors.
Po njihovih informacijah je Okrožno državno tožilstvo na Ptuju januarja letos nato s sklepom zavrglo poročilo OVS z obrazložitvijo, da ni podan utemeljen sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, "saj ni bilo mogoče zaključiti, da obstaja utemeljen sum, da je kdor koli od potencialnih storilcev ravnal vsaj malomarno, sploh pa ne z naklepom".
"Smo žive tarče Slovenske vojske"
Kot so še zagotovili v vojski, je v 40 letih delovanja apaškega strelišča lanskoletni incident edini tovrstni. "Uvedena je bila zgolj navedena kriminalistična preiskava, ki pa je bila zaključena brez uvedbe kazenskega postopka," je ob tem za 24ur.com izpostavil predstavnik za odnose z javnostmi pri Slovenski vojski Simon Korez.
A krajani bližnjega naselja se z navedbami ne strinjajo in trdijo, da so se podobne zgodbe ob vojaških streljanjih v Apačah dogajale že prej. Kot je za oddajo 24UR ob lanskih dogodkih dejala lastnica bližnjega lokala Dušica Avguštin, je leta 2015 izstrelek priletel v steber lokala. Viktorju Krušiču pa naj bi vojaška izstrelka pred 12 leti poškodovala fasado. "Smo živa tarča Slovenske vojske," je zgrožen Krušič.
Stanje naj bi se zaradi poseke gozda, ki je vsaj delno zadrževal vojaške izstrelke, še poslabšalo.
Strelišče še zmeraj zaprto, a zaradi prenove
Je pa nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske Vojske Andrej Osterman po junijskem dogajanju nato izdal ukaz o (začasni) prekinitvi streljanja na apaškem strelišču. Začasna prepoved streljanja po besedah Simona Koreza sicer še zmeraj traja oziroma velja.
Tamkajšnje vadišče (v sklopu strelišča Apače) pa medtem nikoli ni bilo zaprto. "Vadišče, ki nima veze z lanskim dogajanjem, se še zmeraj uporablja za urjenje in za taktične vaje," razlaga Korez in dodaja, da je namera načelnika Generalštaba SV, da se z začasnimi ukrepi strelišče oživi (vsaj za streljanje s kratkocevnim orožjem).

Vojska omenjeno vadišče in strelišče prav tako namerava obnoviti, nato pa – tako Korez – ga maksimalno in učinkovito uporabljati. Obnova je opredeljena v Srednjeročnem obrambnem programu (SOPR) 2013-2018, ki ga je sprejela Vlada RS.
"Obnova strelišča je usklajena z Občinskim prostorskim načrtom občine Kidričevo in vključuje gradnjo 400-metrskega strelišča na planoti, kar bo zmanjšalo vpliv hrupa na vas Apače. Na sedanjem strelišču so predvideni taborni prostori. Projekt gradbene dokumentacije predvideva do osem metrov visoke bočne nasipe, nadstrešnico in več prečnih pregrad (petmetrski zasloni z odprtim prostorom na višini do 2,5 metra). Vključuje tudi lovilec krogel in zaščito tarčnih položajev, ki preprečujejo odboj (rikoše)," pripoveduje Korez in dodaja, da takšno strelišče v celoti onemogoča bočni in vertikalni izlet krogle v okolico, zato je nevarno območje omejeno zgolj na strelišče in zavarovanje ni potrebno.
V Slovenski vojski točno sicer ne morejo napovedati, kdaj se bo obnova začela in končala. "Napovedovati, kako dolgo bo trajalo, je izjemno nehvaležno. Tu so predpisi, tu so standardi, ki ji je treba upoštevati pri takšnih adaptacijah oziroma posodobitvah," ponazarja predstavnik za odnose z javnostmi SV, a dodaja, da pa je govora še o letošnjem letu.
"Ko bo strelišče posodobljeno in bo sledilo primerljivim standardom, bomo pa seveda nadaljevali z vsemi aktivnostmi, ki so za taka strelišča dovoljena," še poudarja Korez.
Hkrati še izpostavlja, da ne obstaja noben razlog več, da to strelišče ni bi moglo ali smelo že jutri začeti obratovati: "Ker torej ni več sumov o kakršnem koli morebitnem kaznivem dejanju, bi lahko, če bi želeli, nadaljevali z izvajanjem aktivnosti. Ampak zaradi posodobitve in zagotavljanja maksimalnih standardov uporabe, se je načelnik odločil, da strelišče posodobimo."
Od junija na strelske vaje na Poček, Mlake pri Vipavi in v Kranj
Do takrat se bodo pripadniki Slovenske vojske, ki so uporabljali apaško strelišče, na strelske vaje še naprej vozili na drug konec Slovenije. "Trenutno se vojake za strelski del urjenj premešča na zahodni del Slovenije - največ na Poček, v Mlake pri Vipavo in na strelišči v Kranj - odvisno od vrste streljanja," pravi Korez.
"En avtobusni transport (do 50 vojakov) stane 300 evrov, treba pa je upoštevati še štiri ure dodatnega delovnega časa za prevoz in vrnitev v matične vojašnice," dodaja. Strelske vaje so po njegovih navedbah sicer različno pogoste (lahko so dnevne ali tedenske) - odvisno od intenzitete, v kateri fazi se posamezna enota nahaja - v povprečju pa večkrat tedenske.
Letno vadišče in strelišče Apače uporablja okrog 4500 pripadnikov Slovenske vojske (vseh pripadnikov Slovenske vojske je 7719 - op. p.). Če upoštevamo torej dejstvo, da vsak od teh strelske vaje zdaj opravlja drugje, vojsko samo en prevoz na drugo strelišče stane 27.000 evrov.
Občane je motil tudi hrup, SV: pritožb v zadnjem času nismo prejeli
A v zvezi z vojaškim streliščem v Apačah težave prebivalcem bližnjih vasi ne povzročajo le (domnevni) vojaški izstrelki. "V preteklosti je bilo par pritožb glede hrupa ob streljanjih," je za 24ur.com pojasnil direktor občinske uprave Občine Kidričevo Damjan Napast. Kot dodaja, na občini želijo, da bi vojska pristopila k obnovi strelišča v skladu z aktualnimi standardi in med drugim tako uredila tudi protihrupno zaščito.
V SV na to odgovarjajo, da je apaško strelišče v lasti ministrstva za obrambo in imajo tam pravico izvajati predpisane aktivnosti. "Občani preko lokalne skupnosti izrekajo mnoge zgodbe o strelišču in vadišču Apače, v zadnjem času tovrstnih apelov in pritožb nismo bili deležni," še zaključuje Korez.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.