Hrvaška bo članica Evropske unije predvidoma postala 1. julija 2013, na ministrstvu za finance pa opozarjajo, da bodo takrat veljala nekoliko drugačna pravila glede uporabe plovil. Prebivalci EU, torej tudi slovenski državljani, ki za svoja plovila še nimajo urejenega carinskega statusa in imajo trenutno plovilo na Hrvaškem v postopku začasnega uvoza, bodo morali carinski status urediti.
Kot pravijo na ministrstvu za finance, prebivalec Slovenije oziroma EU ne sme uporabljati registriranega plovila, ki nima urejenega carinskega statusa na carinskem območju EU (v teritorialnih vodah EU). In Hrvaška bo prihodnje poletje postala del tega območja.
Na ministrstvu razlagajo, da ureditev carinskega statusa pomeni, da lastnik vloži pri pristojnem carinskem organu carinsko deklaracijo in predlaga sprostitev plovila v prost promet v EU. Po tej vlogi in po plačilu dajatev lastnik pridobi za plovilo skupnostni status, kar pomeni, da ga lahko uporablja na celotnem območju EU. "Višina dajatev je odvisna od države, v kateri se uredi carinski status plovila," pravijo na ministrstvu. Carina je enaka v vseh državah članicah EU, medtem ko zakonodaja vsake države določa stopnjo DDV in znesek morebitnih drugih dajatev.
Ureditev carinskih formalnosti ter registracija plovil za plovbo na Hrvaškem je možna tudi v Sloveniji, na ministrstvu pa priporočajo, da slovenski lastniki plovil zaradi praktičnih razlogov carinski status uredijo pred vstopom Hrvaške v EU.
Vpis plovila za urejenim carinskim statusom v slovenski register plovil lastniku omogoči, da plovilo pluje pod slovensko zastavo, hkrati pa mu glede carinskega nadzora omogoči enostavnejšo uporabo plovila na Hrvaškem ali drugod v EU, pravijo na ministrstvu. Tako plovilo ni zavezano vsakokratnemu preverjanju carinskih dokumentov in dokazovanju carinskega statusa. "Slovenska registracija plovila je zanesljiv pokazatelj, da ima plovilo urejen carinski status Skupnosti," še dodajajo na ministrstvu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.