Državni zbor je že 20. decembra lani sprejel nove prometne zakone, ki predvidevajo še višje kazni za prehitro vožnjo in vožnjo pod vplivom alkohola ter tiste prekrške, zaradi katerih v nesrečah ljudje izgubijo življenje. Uporabljati se bo začel 1. julija.
Konec decembra lani so poslanci sprejeli tri prometne zakone – zakon o pravilih cestnega prometa, zakon o cestah in zakon o voznikih. Nov zakon o pravilih cestnega prometa predvideva zlasti strožje sankcioniranje voznikov, ki jih policija zaloti pri prekrških, ki so neposredno povezani s hujšimi posledicami prometnih nesreč. Na drugi strani bodo znižane globe za prekrške, ki ne vplivajo bistveno na varnost cestnega prometa.
Za najhujše kršitve 1200 evrov in 18 točk
Za kršitve, ki so v novem zakonu določene kot najhujše, je po novem določena denarna kazen 1200 evrov in18 kazenskih točk, kar pomeni prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja. Na vrhu seznama teh kršitev je vožnja v nasprotni smeri na avtocesti, hitri cesti ter cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer. Doslej je bila kazen za ta prekršek od 300 evrov navzgor in pet kazenskih točk.
Kot najhujše kršitve so definirane tudi prekoračitev hitrosti v območju za pešce, območju umirjenega prometa ali območju omejene hitrosti za več kot 30 kilometrov na uro in prekoračitev hitrosti v naselju za več kot 50 kilometrov na uro.
1200 evrov in 18 točk bo tudi kazen za vožnjo pod vplivom alkohola vseh voznikov s stopnjo več kot 1,10 grama alkohola na kilogram krvi ali več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, vožnja pod vplivom prepovedanih drog in odklonitev odrejenega preverjanja psihofizičnega stanja. In nenazadnje med najhujše kršitve sodi tudi zapustitev kraja prometne nesreče, dokler ni končan ogled.
Višje kazni za 'divjanje' v naseljih
Doslej je bil voznik, ki je v naselju hitrost prekoračil do vključno 10 kilometrov na uro (km/h) kaznovan z 80 evri, če je šlo za prekoračitev med 10 do vključno 20 km/h, je moral plačati 250 evrov, dobil pa je tudi tri kazenske točke. Pet točk je dobil za prekoračitev od 20 do vključno 30 km/h, plačati pa je moral 500 evrov. Če je vozil več kot 30 km/h nad določeno omejitvijo pa je plačal 1000 evrov in dobil devet točk in prepoved vožnje. Če je vozil več kot 50 km/h prehitro, je prav tako plačal tisočaka, dobil pa je 18 kazenskih točk.
Po novem bo najnižja kazen za prehitro vožnjo 100 evrov. Če bo voznik za vključno 20 km/h prehiter, bo kazen 300 evrov plus tri točke, za do 30 km/h pa bo kazen ostala enaka kot doslej. Prav tako ostaja ista kazen za prekoračitev hitrosti za več kot 30 km/h. Za prekoračitev nad 50 km/h pa bo odslej treba odšteti najmanj 1200 evrov, prepovedali vam bodo vožnjo in pripisali 18 kazenskih točk.
200 evrov za prevoženo rumeno luč
Po novem bodo višje kazni tudi za neupoštevanje prometne signalizacije. Če bo voznik prevozil rumeno luč, bo namesto 120 evrov plačal 200 evrov, če bo prevozil rdečo luč, pa 300 evrov namesto 200, kot je bilo doslej.
Spremenjen bo tudi režim pridržanja voznikov. Pogoji za pridržanje pri različnih kategorijah voznikov bodo odslej izenačeni, policist pa se bo lahko tudi odločil, da v določenih primerih pridržanja ne odredi.
Po drugi strani pa bodo kazni za nekatere prekrške nižje. Kazen za neupoštevanje policistove zahteve za pregled vozila, opreme, naprav in tovora bo po novem 250 in ne več 400 evrov. Nižje bodo kazni za nalaganje in razlaganje tovora, pa za odgovorne osebe v primeru neodstranitve izločenega vozila v 24 urah in podobno.
Zdravstveni pregled in rehabilitacija
Zakon o voznikih pa za kršitelje, ki jim je bil izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, določa obvezno udeležbo na kontrolnem zdravstvenem pregledu in programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo oz. udeležbo na rehabilitacijskih programih.
Zakon o cestah pa nadomešča veljavni zakon o javnih cestah in vnaša nekatere posodobitve. Sprejeto je bilo dopolnilo, ki predvideva prepoved postavljanja elektronskih prikazovalnikov ob državnih cestah. Elektronske prikazovalnike bo treba tako odstraniti v šestih mesecih po uveljavitvi zakona.
KOMENTARJI (363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.