"Začeli smo postopek razveljavitve pogodbe z zaposlenimi, ki je bil skrbnik poligona 208, in sicer zaradi zelo očitnih napak oziroma kršitve delovne discipline," je po aferi, ki jo je sprožil vlom v skadišče orožja, potrdila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, poroča današnje Delo.
Kot še dodaja Jelušičeva, so zamenjave izvedli tudi v vseh oddelkih in uradih, ki se ukvarjajo z izobraževanjem. Poleg tega so bila odvzeta pooblastila vsem, ki bi morali vedeti, kaj se dogaja v tem skladišču – v hierarhiji segajo vse do generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje.
Po navedbah Dela tako obrambno ministrstvo kot uprava za zaščito in reševanje nista dobila nobenih uradnih obvestil s strani varnostne službe G7 o tem, da alarmne naprave delujejo pomanjkljivo. G7 naj bi na upravo poslala le 7000 evrov vredno ponudbo za namestitev novega GSM-modula, ki centru G7 po sedmi liniji pošilja signale. Ta ponudba naj bila pomanjkljivo opremljena, saj naj bi šlo za nejasen dokument brez kakršnega koli podpisa ali žiga.
Spomnimo. Ministrstvo za obrambo je bilo 19. maja obveščeno o vlomu v skladišče ministrstva na poligonu Polhova jama v Pivki. Ministrica Jelušičeva je tedaj dejala, da vlom v skladišče ministrstva s strani varnostne službe ni bil zaznan. V procesu shranjevanja, uničevanja in usposabljanja za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev je po njenem mnenju odpovedala celotna veriga odgovornih oseb.
Kot je po vlomu pojasnil državni sekretar na ministrstvu Uroš Krek, manjkajo evidence o uničenju 57 ročnih bomb, osmih protioklepnih lanserjev Armbrust in štirih protioklepnih lanserjev RPG-22. Na četrtkovi seji odbora za obrambo je ministrica med drugim napovedala, da ministrstvo proučuje tudi možnost tožbe zoper G7 zaradi neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.