Na cestninskih postajah bo zaradi prilagajanja novemu cestninskemu sistemu predvidoma do konca junija občasno oviran promet, ponekod že nastajajo daljši zastoji. Dela zaobjemajo postavitev nove prometne signalizacije, talnih označb in ostale prometne opreme. Prva faza ne predvideva gradbenih ukrepov, rušenje cestninskih postaj in otokov na glavnih/sredinskih prometnih pasovih avtocest in hitrih cest ter ureditev odvodnjavanja in vozne površine v normalni avtocestni profil, je predvideno v drugi fazi, ki naj bi se začela konec poletja.
Prva pošiljka, okoli 500.000 vinjet, je že na prodajnih policah na cestninskih postajah, na bencinskih servisih Petrol in OMV Slovenija, v Kompasovih prodajalnah, v Tobačni 3dva, Delu prodaji, Pošti Slovenije in na AMZS. V tujini bodo vinjete naprodaj na vseh večjih prodajnih mestih bencinskih servisov.
Ceste bodo označene
Veljati bodo začele s 1. julijem, obvezne bodo za vožnjo po vseh slovenskih avtocestah in hitrih cestah, ne glede na njihovo dolžino. Uporaba bo obvezna tudi za vožnjo po avtocestnih odsekih, na katerih do sedaj ni bilo cestninskih postaj. Avtoceste in hitre ceste bodo do 30. junija označene z ustrezno prometno signalizacijo, ki vas bo opozarjala, da vstopate na cesto, kjer je obvezna uporaba vinjete.
Predvidoma 90 ''vinjetnih policistov'' bo uporabo vinjet nadzorovalo v 20 sivo srebrnih kombijih, z napisom Dars na strehi. Vozila s signalnimi modrimi lučmi in sireno na strehi bodo imela nadstandardno opremo, dizelski motor z najmanj 120 kilovatov moči, štirikolesni pogon, regulator hitrosti, sistem proti zdrsu pogonskih koles, parkirne senzorje na sprednjem in zadnjem delu, klimatsko napravo za vozniški in potniški del ter posebno pisarniško opremo (s pultom in blagajno) v srednjem delu vozila. Nadzorniki bodo celo "oboroženi", saj bo moral dobavitelj vozil med opremo uvrstiti tudi plinske razpršilce s solzivcem za samoobrambo.
Vinjetnim nadzornikom bodo pri preverjanju uporabe vinjet pomagali tudi policisti, cariniki in prometni inšpektorji. Prvi nimajo pooblastil, da bi vas ''potegnili'' z avtoceste, vendar pa lahko speljejo promet na počivališče ali bencinsko postajo, kjer lažje ugotovijo, če imate nalepko. Prisotni bodo tudi na avtocestnih priključkih in cestninskih postajah, prav tako vam bodo lahko, če bodo med vožnjo ugotovili, da vinjete nimate, na dom poslali položnico. Imeli bodo namreč vpogled v seznam registriranih vozil in njihovih lastnikov. Seveda boste tudi pri njih lahko kupili vinjeto, a če se boste srečali z njimi, bo verjetno že prepozno. Globo vam bodo namreč že izrekli, saj bodo prisotni zgolj na cestah, kjer bodo vinjete obvezne. Več o pooblastilih cestninskih nadzornikov ...
Levo zgoraj na vetrobranskem steklu
Kazen za neuporabo vinjete bo od 300 do 800 evrov. V primeru kršitve bodo nadzorniki praviloma izrekli globo v višini 300 evrov (150 evrov v primeru plačila v osmih dneh), višje kazni so predvidene v izjemnih primerih, izreče pa jih sodišče. Vinjeto je treba nalepiti na vetrobransko steklo na levi strani zgoraj, kakor opisujejo tudi navodila na hrbtni strani. Na Darsu menijo, da je tako najlažje vidna cestninskemu nadzorniku. ''Vsekakor pa ne bo nič narobe, če je nameščena tudi na primer v bližini vzvratnega ogledala, če ta del ni zatemnjen,'' so pojasnili.
Polletne preluknjane, letne s fiksnim datumom
Letos bodo zelene, prihodnje leto pa oranžne barve. Cena polletne je 35 evrov, za letno pa bo treba odšteti 55 evrov. Vozniki motornih koles bodo morali za polletno odšteti 17,50 evra in za letno 27,50 evra. Polletna vinjeta bo veljala šest zaporednih mesecev, ne glede na datum nakupa. Torej, če jo boste kupili 1. julija, bo veljala do konca leta, če pa jo boste kupili novembra, do aprila. Ob nakupu morate prodajalcu povedati, kdaj jo boste začeli uporabljati, tako da bo preluknjal pravilen datum. Konec novembra bodo začeli prodajati letne vinjete, ki bodo veljale od 1. decembra 2008 do 31. januarja 2010, torej polnih 14 mesecev. Slednje ne bodo preluknjane, datum njihove veljavnosti bo fiksen. Leta 2010 namreč prometno ministrstvo načrtuje uvedbo elektronskega cestninjenja tudi za avtomobile.
Kako vrniti ABC tablico ali Darsovo kartico?
Vozniki, ki za plačilo cestnine uporabljate ABC ali Darsovo kartico, lahko elektronski medij vrnete kadar koli. Družba za avtoceste (Dars) bo vrnila neporabljeni del vplačanega zneska in morebitno vrednost elektronske tablice, če ni starejša do sedmih let. Vrednost ABC tablice se vsako leto zniža za 2,38 evra, kar pomeni, da boste za tablico mlajšo od treh let prejeli 11,89, za mlajšo od šest let pa 4,76 evra. Tablico lahko osebno oddate in izpolnite obrazec na Cestninskem uporabniškem centru v Ljubljani, lahko pa jo tudi pošljete s priporočeno pošto na naslov: DARS d.d., Cestninski uporabniški center, Grič 54, 1117 Ljubljana – Dravlje. Če boste kartico poslali po pošti, vas bo storitev stala okoli dva evra. Podrobnejše informacije lahko dobite tudi na brezplačni številki 080/15-03 ali stacionarni 01/518-83-64.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.