Nekatere posledice letošnje suše, kot so povečano število gozdnih požarov in slabši uspeh obnove gozdov s sajenjem sadik gozdnega drevja zadnjo jesen in pomlad, so se pokazale že med letom. Strokovnjaki svarijo, da bo na sušnih tleh manjši letni debelinski prirastek dreves.
Celotne posledice suše v gozdovih se bodo tako kot po sušnem in vročem letu 2003 pokazale šele v naslednjih letih, ko lahko pričakujemo povečan obseg sanitarnih sečenj zaradi namnožitev škodljivih žuželk in razmaha bolezni gozdnega drevja.
Hrane v gozdu ni!
Suša v gozdovih pomeni pomanjkanje vode in hrane tudi za gozdne živali. "Letos ni vode, zato je pritisk na poljščine in sadovnjake bistveno večji kot prejšnja leta," opozarja Marko Jonozovič (Zavod za gozdove) in dodaja, da v gozdu letos tudi ni obroda, medtem ko je lansko leto bil, saj je bukev obilno obrodila žir, zaradi česar so bili medvedi bolj v gozdu. Več je bilo malin, robid, gob, letos pa je suša vzela vse, zato je ta pritisk medvedov na obdelovalne površine in naselja večji. "Vse, kar ima neko vsebnost vode, pa naj bodo to gomolji krompirja, korenja, koruza, sadje, vse to je medvedu privlačno," opozarja Jonozovič, ki ga številčnejši medvedji obiski v vaseh sploh ne presenečajo.
Zaradi suše so drevesa ranljiva
Najbolj so zaradi suše ogroženi gozdovi oziroma drevesa, ki rastejo na njim neustreznih ali manj ustreznih rastiščih. To so pri nas zlasti smrekovi gozdovi v nižinah in na prisojnih pobočjih na karbonatnih podlagah. Zaradi suše oslabele smreke so manj odporne za napad podlubnikov, ki so se zaradi visokih poletnih temperatur namnožili. Zato strokovni delavci Zavoda za gozdove Slovenije na terenu pregledujejo najbolj ogrožene gozdove, evidentirajo lubadarke oziroma drevesa naseljena s podlubniki ter odrejajo lastnikom posek lubadark ter pravočasen izvoz lubadark iz gozda v nadaljnjo predelavo oziroma lupljenje. Pri listavcih se sušni stres oziroma upadanje vitalnosti kaže v zgodnejšem obarvanju in odpadanju listja, kar praviloma ne bo vplivalo na ozelenitev krošenj v prihodnjem letu.
Preglejte svoje gozdove!
Zavod za gozdove lastnike gozdov poziva k odgovornemu in gospodarnemu ravnanju s svojo lastnino. V tem času morajo lastniki pregledati svoje gozdove, zlasti gozdove iglavcev. V kolikor opazijo znake napada podlubnikov (črvina ob koreničniku, porjavele krošnje, odpadanje zelenih iglic, odpadanje lubja) in v neurjih sveže polomljena drevesa, morajo o tem obvestiti lokalno pristojno enoto Zavoda za gozdove oziroma revirnega gozdarja, kjer bodo pridobili potrebne informacije za sanacijo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.