Spomnimo, samo letos smo poročali o treh večjih podorih, ki so ohromili promet – februarja je več kot 15.000 kubičnih materialov zdrselo v Zagorju, aprila so podor zabeležili na Ljubelju, maja pa na solkanski kolesarski poti.
Sanacija porušitve 80-metrske brežine se še vedno izvaja, bodo pa ob koncu vzpostavili alarmni sistem za primere večjih možnih ponovnih porušitev. Prav tako bodo vzpostavili nadzor za evidentiranje začetnih premikov, je pojasnila Suzana Svetličič iz inženirskega podjetja DRI upravljanje investicij.
Skalni podor na Ljubelju, kjer je prišlo do porušitve bloka v velikosti 400 kubičnih metrov, na cesto in v rečno strugo pa je zdrselo 120 kubičnih metrov materiala, se je zgodil aprila. Ker bi do podobnih podorov še lahko prišlo, so se odločili za sanacijo, ki bo zdržala podobne nalete. Zgraditi nameravajo 200 metrov dolg in šest metrov visok kamnit nasip, armiran z jekleno mrežno konstrukcijo. S sanacijo nameravajo začeti junija, končana pa naj bi bila v mesecu in pol.
Podor na kolesarski poti pri Solkanu – na progo je zgrmelo 70 kubičnih metrov materiala – bodo sanirali tako, da bodo odstranili in obnovili porušeno lovilno ograjo in izvedli pregled, da ugotovijo, če so potrebni še nadaljnji ukrepi.

Kar se tiče naložb, ima direkcija po besedah Karmen Cian iz sektorja investicij trenutno v delu tri večje projekte, nekateri so v izdelavi, drugi v projektiranju. Gre za sanacijo brežine pod gradom Brol ter gradnjo galerije Zala, ki sta že v izvajanju, prihodnje leto pa nameravajo začeti še z gradnjo galerije Šklendrovec v Zagorju, za katero so nedavno zaključili projektiranje.
Zaradi sanacij bo ponekod spremenjen prometni režim, direkcija pa obljublja, da bodo v turistični sezoni poskušali povzročati čim manj zastojev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.