Stavka v javnem sektorju je, kar se gospodarstva tiče, zaenkrat povzročila težave avtoprevoznikom. Ti na mejah stojijo precej dlje kot običajno, gneča je tudi v Luki Koper. Gospodarske zbornice sicer stavke ne podpirajo.
Na mejnem prehodu Gruškovje je po podatkih prometnoinformacijskega centra ob 21.30 za tovorna vozila predvidena čakalna doba 6 ur pri vstopu in 9 ur pri izstopu. Za osebna vozila je predvidena čakalna doba je 1 ura in 45 minut pri vstopu ter 1 uro in 15 minut pri izstopu.
Na mejnem prehodu Obrežje je predvidena čakalna doba za tovorni promet 7 ur pri vstopu in 3 ure pri izstopu, za osebni promet pri vstopu 30 minut.
"Na mejnih prehodih so bistveno podaljšane čakalne dobe. To lahko zaradi zamude pri oddaji tovora pomeni precejšnjo škodo in penale," je povedal glavni tajnik avtoprevozniške zbornice Slovenije Emil Milan Pintar. Podobno opozarja predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Andrej Klobasa, zaenkrat pa nista mogla ne Pintar ne Klobasa govoriti o konkretni škodi.
Velike težave poleg avtoprevoznikov čutijo tudi vsa podjetja, ki čakajo na njihove dobave, pravijo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). "Gotovo bodo šest- do osemurni zastoji na meji s Hrvaško povzročili veliko neposredno in posredno škodo, ki lahko preraste v več 100.000 evrov, brez penalov za nepravočasne dobave, ki bi jih lahko šteli v milijonih evrov," menijo na zbornici. Dodajajo, da so nekatera podjetja, kolikor se je le dalo, zagotovila pravočasen prestop meje ali celo preusmeritev na druge mejne prehode EU, zlasti Madžarske.
Stavko občutijo tudi v Luki Koper
V Luki Koper stavko občutijo predvsem na kamionskem delu. Pri ladijskem in železniškem prometu zaenkrat ni posledic, se pa stavka carinikov in policistov pozna pri povečani gneči pri vstopu in izstopu tovornih vozil iz Luke Koper, je povedal vodja službe za odnose z javnostmi v Luki Koper Sebastjan Šik. Klobasa ima podatke, da se kolona tovornih vozil zaradi gneče v Luki Koper vije vse do Črnega Kala.
Kot pravi Šik, bi lahko škoda za pristanišče nastala s tem, da bi se lahko stranke koprske luke zaradi stavke izogibale. Po njegovih besedah so že dobili nekaj sporočil strank, ki so izrazile zaskrbljenost nad stavko in izrazile upanje, da se bodo razmere čim prej uredile, da se ne bodo preusmerjali na druga pristanišča.
Na OZS drugih težav njihovih članov, razen avtoprevoznikov, zaenkrat ne beležijo, je povedal predsednik zbornice Štefan Pavlinjek. Meni sicer, da ljudstvo stavke ne podpira, saj se "pritožujejo tisti, ki so zavarovani kot medvedje – imajo stalne plače, recesija se pri njih doslej ni poznala".
V Trgovinski zbornici Slovenije pričakujejo, da bo tudi javni sektor pripravljen deliti usodo gospodarstva ter da njegova pričakovanja ne bodo vodila k še večjim obremenitvam in zmanjševanju konkurenčnosti, so danes sporočili iz zbornice. "Stavka javnega sektorja ne sme pripeljati do motenj v preskrbi tako gospodarstva kot tudi potrošnikov, saj bi se to ponovno najbolj negativno odrazilo ravno v tistem delu, ki je vsakodnevno izpostavljen trgu in njegovim zahtevnim pogojem delovanja," so zapisali.
GZS opozarja tudi, da "poskus destabilizacije javnega sektorja" pozorno spremljajo tuji analitiki. "Nedvomno bo tako položaj in ugled Slovenije padel, cena tujega kapitala narasla, njegova dostopnost pa se še zmanjšala," so zapisali in dodali, da so mnoge institucije, locirane tudi v Sloveniji, že sedaj pripravljene, da morebitno nastalo praznino na trgu zapolnijo s ponudbo svojih podjetij, kar da bi bil dolgoročen udarec za Slovenijo.
Premier Pahor je stavkajoče pozval, naj se vrnejo na delovna mesta.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.