Mariborsko tožilstvo je vložilo obtožnico zoper zdravnico in tri medicinske sestre v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Vzrok naj bi bilo kaznivo dejanje malomarnega zdravljenja 16-mesečne deklice.
Medtem ko v mariborski bolnišnici zadeve ne želijo komentirati, češ da o tem uradno niso bili obveščeni, pa je odvetnik Franci Matoz, ki zastopa starše deklice, dejal, da hkrati z vloženo obtožnico teče tudi civilnopravdni postopek, v katerem starši zahtevajo odškodnino. "Zadovoljni smo, da je tožilstvo po opravljeni preiskavi vložilo obtožnico," je dejal.
Sicer pa ga čudi, da se zavarovalnica in bolnišnica nista odločili za priznanje odgovornosti, saj bi bila celotna zadeva že davno zaključena. Tako pa so bila potrebna zaslišanja in podoživljanje tragičnega dogodka s strani staršev, kar se Matozu zdi nepotrebno. V kolikor bo kazenski postopek potekal hitreje, potem bo po njegovem hitreje odločeno tudi v civilni tožbi, če bodo v kazenskem postopku spoznani za krive, v kar pa Matoz ne dvomi.

Spomnimo ...
Deklico so 29. marca leta 2009 na Kliniko za pediatrijo v mariborski bolnišnici pripeljali starši. Ob sprejemu je kazala znake okužbe z rotavirusom. Deklica je bila hospitalizirana skupaj z mamo, med samim diagnostičnim postopkom pa se je izkazalo, da gre še za dodatne komplikacije, konkretno za pljučnico s sumom na sepso. "Približno pet ur po sprejemu je prišlo do zastoja dihanja in srca. Kljub takojšnji kardiopulmonalni reanimaciji in intenzivni terapiji, ob prisotnosti dveh izkušenih dežurnih pediatrov, je bolnica tretji dan po hospitalizaciji umrla," so primer tedaj opisali na UKC Maribor.
Starši pravijo, da so zdravniki različno ocenjevali dekličino zdravstveno stanje. Zdravnica je ob sprejemu opisovala, da je deklica le zmerno dehidrirana, medicinske sestre pa, da je apatična, bleda in hipotonična. Okoli druge ure zjutraj, približno tri ure po sprejetju, je deklica začela bruhati, imela pa je tudi hude trebušne krče. Medicinska sestra je dejala, da je to povsem običajno. Okoli četrte ure je mama znova poklicala medicinsko sestro, ki pa je ugotovila, da je deklica skoraj brez znakov življenja. Sestra je poklicala drugo medicinsko sestro, skupaj sta se odločili, da je ne bosta oživljali, ampak sta jo odnesli na intenzivno terapijo. Tam so jo začeli oživljati, a nekaj minut pozneje so staršem povedali, da je deklica klinično mrtva in da jo bodo priklopili na aparature. Deklica je umrla 1. aprila, ko so jo odklopili z aparatur.
V mariborski bolnišnici so sicer takoj po dogodku opravili interni nadzor, ki pa ni pokazal napak ali nepravilnosti v postopku zdravljenja. V poznejšem izrednem ekspertnem nadzoru strokovne komisije Zdravniške zbornice Slovenije je bilo po pregledu medicinske dokumentacije in na podlagi izjav dežurne zdravnice, zdravstvenega osebja in staršev deklice ugotovljenih več pomanjkljivosti med zdravljenjem, zaradi katerih so UKC Maribor naložili več ukrepov za odpravo pomanjkljivosti.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.