Cesta Tržič-Ljubelj je regionalna cesta, ki velja za eno pomembnejših povezav med Slovenijo in Avstrijo. V nedeljo jo je zasul skalnati podor na dolžini 100 metrov, zaradi nevarnosti dodatnega zdrsa materiala pa so jo pristojni zaprli za promet.
Podorno žarišče se nahaja približno 200 metrov nad cesto, porušilo pa se je približno od 25 do 35 kubičnih metrov materiala, so sporočili z Direkcije RS za infrastrukturo.
Obvoz je možen skozi Karavanški predor in preko prelazov Jezersko in Korensko sedlo. Voznike, pešce in kolesarje policisti s PU Kranj prosijo, naj pri vožnji upoštevajo obveznosti in omejitve. Hkrati pozivajo, naj na območje plazu ne hodijo radovedneži in planinci.
Vodja vzdrževanja cest v družbi za upravljanje investicij DRI Pavle Hevka je povedal, da si je geolog že ogledal teren, v torek pa pride še geodet.
"Na podlagi geodetskega posnetka bomo odločali o tem, ali bo cesta začasno mogoče lahko celo prevozna že prej sanacijo," je dejal in pojasnil, da morajo zadevo najprej preučiti in če bi se pokazalo, da bi lahko z minimalnimi ukrepi lahko vzpostavili varno prevoznost, bodo to tudi storili. Tako bi bila morda lahko cesta izmenično enosmerno prevozna že po praznikih.
Interventna prevoznost ceste za gasilce, reševalce, policijo in cestno službo je bila z umikom manjših skal sicer vzpostavljena že v nedeljo, tako da so omogočili rešitev 30 vozil, ki so ostala ujeta med podorom in Ljubeljem.
Zaprta cesta predstavlja problem predvsem za domačine. Kot je povedal tržiški župan Borut Sajovic, na tem delu živi med sedem in 10 ljudi, še nekaj ljudi pa na vrhu Ljubelja dela. Prebivalcem so danes zjutraj z nadzorom brežine omogočili varni transport domači podljubeljski gasilci, je povedal župan.
"Z današnjim dnem pa si želim, da bi vso logistiko prevzela država in da bodo ne glede na praznike preverili skalno gmoto Begunjščice in cesto v najkrajšem možnem času odprli ter potem tudi sanirali," je izpostavil Sajovic in spomnil, da so, čeprav gre za državno cesto, občinska civilna zaščita in dve prostovoljni gasilski društvi prvi poskrbeli za zavarovanje kraja in čiščenje.
Župan Sajovic je sicer pojasnil, da so na tem območju podorov vajeni. Tako je denimo prejšnji mesec skala, ki je privalila po pobočju, priletela v gostinsko-stanovanjski objekt v Podljubelju. "Ključno je, da ob takih trenutkih ohranimo preudarnost in mirnost, da ukrepamo hitro in učinkovito in kar je najpomembnejše, da tudi tokrat ni bilo nobene žrtve," je izpostavil.
Za sanacijo okoli milijon evrov
Po prvih ocenah bodo za sanacijo potrebna dela na dolžini približno 450 metrov brežine, vrednost del pa ocenjujejo na milijon evrov. Hevka je povedal, da načrtujejo ureditev močne podajno lovilne ograje, zato je tudi ocenjena vrednost investicije tako visoka.
Cesta bo zaprta predvidoma mesec in pol.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.