Kot je povedal Marko Koprivc, je ministra pozval, naj nemudoma odstopi, dejal pa je tudi: "Toliko škode, kot jo je naredil minister Simoniti za polje kulture in vsa ostala področja, ki jih pokriva ministrstvo za kulturo, niso naredili vsi ministri skupaj od leta 1990."
Glede rezultatov štiriletnega programskega razpisa za kulturne programe v umetnosti je izpostavil, da na njem niso bili uspešni nekateri najpomembnejši in najuglednejši kulturni ustvarjalci v Sloveniji, to, kar se dogaja v kulturi, pa je po njegovih besedah sramotno in nevredno demokratične države sredi Evrope.
Menil je, da so bili ustvarjalci, ki so bili na razpisu neuspešni, s strani države kaznovani z nefinanciranjem zato, ker so preveč kritični do oblasti, tovrstno kaznovanje je označil za nedopustno. "Ne smemo pustiti, da se ubija vse, kar je koliko toliko kritično, da se ubija neodvisno umetnost in uničuje neodvisne medije. To je nedopustno, zato od ministra Simonitija zahtevamo, da nemudoma odstopi," je pozval Koprivc.
Aljaž Kovačič (LMŠ) je povedal, da jih rezultati razpisa niso presenetili. Da ta vlada nasprotuje nevladnikom, ki so bili kritični do vseh vlad, po njegovih besedah ni presenečenje, uničevanje nevladnikov pa je le še ena točka v uničevanju kulture, je menil. Kot je še povedal, so nad rezultati razpisa razočarani, saj bodo škodo utrpeli tisti, ki slovensko kulturo bogatijo in jo predstavljajo v svetu.
Pričakovati, da bo minister kar koli storil v dobro slovenske kulture, je po njegovih besedah utopično, zato so v pričakovanju volitev v upanju, da se bo po njih spremenil tudi odnos do kulture, ki mora biti spoštljiv do vseh teh, ki slovensko kulturo ustvarjajo.
Tudi Primož Siter (Levica) je bil v izjavi kritičen do vlade Janeza Janše, dejal je: "Načrtno že cel svoj mandat uničuje slovensko kulturo." Simoniti po njegovih besedah s svojo akcijo nevladne organizacije v kulturi, njihove programe in ustvarjalce same potiska na rob preživetja in tukaj je po njegovem mnenju zelo jasna politična dimenzija, saj gre za organizacije, ki so kritične do dela vsake vlade.
Izpostavil je, da so med tistimi, ki na razpisu niso bili uspešni, vrhunski kulturni ambasadorji Slovenije v tujini. "Gre za zelo jasno politično akcijo ministra Simonitija in Janševe vlade, ki bi se v času največje javnozdravstvene, gospodarske, socialne, stanovanjske in demografske krize morala ukvarjati s pomembnimi vprašanji, pa se raje ukvarja z obračunavanjem s svojimi kritiki ali tistimi, ki jim nastavljajo ogledalo," je dejal.
Brez sredstev Zavod Maska, Laibach, Gledališče Glej in drugi
Ministrstvo za kulturo z ministrom Simonitijem bi moralo biti po Siterjevih besedah prvi branik slovenske kulture in kulturnih ustvarjalcev, a tukaj zavzemajo ravno diametralno nasprotno vlogo. "Kot krvniki, kot grobarji slovenske kulture, kar je nesprejemljivo," je dejal Siter in dodal, da bi takšna vlada morala že zdavnaj oditi.
Kot navajajo v Levici, so brez sredstev ostali Zavod Maska, Delak center, Zavod Emanat, Mesto žensk, Nomad Dance Academy Slovenija, Carmina Slovenica, skupina Laibach, Gala Hala na Metelkovi, Gledališče Glej in drugi. V službi za odnose z javnostmi na ministrstvu so sicer napovedali pojasnila o tem, zakaj so določene organizacije izpadle.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.