Novembra 2020 so zaposleni v Živalskem vrtu Ljubljana (ZOO) opazili, da se sibirski tiger Vito slabo počuti. Po natančnem pregledu se je veterinarska ekipa v ZOO odločila za operacijo. "Vitu smo morali zaradi izjemno redkega agresivnega tumorja odstraniti ledvico in vranico. Kljub trudu veterinarske ekipe in naših zaposlenih je zdaj neozdravljiva bolezen napredovala do te mere, da smo Vita zaradi dobrobiti evtanazirali," so sporočili iz ZOO Ljubljana.

Kapibara Stinky je imel redko obliko raka slepega črevesa, ki je pri kapibarah izjemno pomemben del prebavne cevi, zato je bil zanj kljub zdravljenju usoden, so pojasnili iz ZOO Ljubljana.
Za rakom lahko zboli veliko vrst živali
Življenjska doba živali v živalskih vrtovih je višja v primerjavi z življenjsko dobo v naravi, zato je tudi rakavih obolenj po vsej verjetnosti več, predvidevajo v ZOO Ljubljana: "V desetletnem obdobju je bil ta vzrok pogina živali v našem živalskem vrtu 4-odstoten. Obolevale so tako dvoživke kot plazilci, ptiči in sesalci. To je bistveno manj kot pri ljudeh, pri katerih je smrt zaradi rakavega obolenja na drugem mestu, pri moških v Sloveniji pa celo na prvem."

V ZOO Ljubljana se zavedajo, da bodo Vita in Stinkyja pogrešali tako obiskovalci kot tudi zaposleni, še posebej oskrbniki obeh živali, ki so se z njima dnevno srečevali. "Vito je na daleč prepoznal zvok motorja svojih oskrbnikov in prihitel v notranji prostor. Tam se je srečal z oskrbniki, ki so ga nagradili z igračo ali priboljškom. Tudi Stinky je imel prav posebno vez z oskrbniki. Skupaj so se igrali, izvajali različne spretnosti, še posebej pa je užival v crkljanju," so se spomnili lepih skupnih trenutkov z Vitom in Stinkyjem iz ZOO Ljubljana.

KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.