Na točkah, kjer so na PCR sprejemali le naročene, tudi danes popoldne dolga kolona vozil. Že jutri pa bo drugače, danes namreč novih potencialno okuženih niso več naročali. "Danes beležimo predvsem to, razne telefonske klice s strani ljudi, kako na kakšen način pa se vseeno PCR-testirati," pojasnjuje Aleksander Jus iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor.
Osebni zdravnik bo na PCR odslej napotil le kronično bolne, nosečnice in otroke. Zato pristojni pozivajo, da če ne sodite v te skupine, telefonskih linij ne obremenjujte po nepotrebnem. "Je bilo potrebno malo potegniti ročno zavoro, ker tudi ostala diagnostika v mikrobioloških laboratorijih mora potekati naprej, brez tega v bolnišnicah pravzaprav ne moremo, tako da tukaj gre pravzaprav za kompromis," pa dodaja Mateja Logar, vodja svetovalne skupine za covid-19.
Ker so v Zdravstvenem zavodu Zdravje testirali brez naročanja, pa se je nov režim danes že poznal. Vendar ne po številu opravljenih testov. "Je pa res, da tisti, ki bi drugače delali PCR-test, zdaj opravljajo hitri antigenski test. PCR-testov danes praktično ni bilo oziroma jih je bilo, kar je bilo, samo samoplačniško," razlaga Miha Plank iz Zdravstvenega zavoda Zdravje.
Hitri testi veljajo za zanesljive
Rezultate hitrih in PCR-testov pa primerjajo ves čas. Kot pravijo, so tudi hitri zanesljivi. "Ti hitri testi, ki jih mi konkretno uporabljamo, so v 99 odstotkih potrdili tudi okužbe na PCR-testu," dodaja Plank. In medtem ko se bolje precepljene evropske države odpirajo, v Sloveniji ostajamo pri trenutnih ukrepih. "V Združenem kraljestvu in na Danskem je precepljenost nasploh v skupinah, ki predstavljajo povečano verjetnost, da bo prišlo do težkega poteka in sprejema v bolnišnico, je pri njih precepljenost skoraj 100-odstotna, pri nas smo daleč od tega," še dodaja Logarjeva.
Čeprav nekatere projekcije kažejo, da smo že na vrhu petega vala, Mateja Logar pravi, da bomo tam šele konec tedna. Nujno je upoštevati ukrepe, dodaja, tudi osnovne, kot je nošenje maske. Vlada je sinoči natančneje opredelila dva tipa kirurških mask. Pri maski, tipa dve, zaščitimo predvsem druge. "Pri tipu 2R pa ščitimo tudi sebe. Se pravi pri tipu 2R pomeni, da je ta zunanja plast bolj vodoodbojna, kar pomeni, da če pade neka kapljica na samo masko, ne bo prišla potem tako hitro v globino, kot pride pri tipu 2," še dodaja Logarjeva.
Vsekakor pa vsaka kirurška maska nudi veliko več zaščite kot tiste iz blaga, opozarja stroka. In pravi, da virus lahko staknemo povsod, število aktivno okuženih je na višku in znaša kar 175.000.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.