Slovenija

Zaradi potencialno rakotvorne spojine odpoklicali zdravila za zgago

Ljubljana, 01. 10. 2019 08.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
28

V več evropskih državah in v ZDA je v teku odpoklic zdravil za zgago z učinkovino ranitidin, saj so v določenih proizvodih odkrili onesnaženje z nečistočo N-nitrosodimetilamin (NDMA), ki je potencialno rakotvorna za človeka. V Sloveniji se to zdravilo trži pod imenom ranital in so ga že odpoklicali, tako da ga v lekarnah trenutno ni mogoče dobiti.

Ranitidin sodi v razred zdravil, znanih kot zaviralci H2 receptorjev, ki se uporabljajo za zmanjševanje izločanja želodčne kisline pri bolnikih s stanji, kot so zgaga in razjede na želodcu. NDMA je klasificirana kot potencialno rakotvorna snov na podlagi rezultatov laboratorijskih testov.

Zdravila z ranitidinom so odpoklicali tudi v več drugih evropskih državah, med drugim v Nemčiji, Švici, Franciji ter sosednjih Avstriji in Italiji. Odpoklicali so jih tudi v Kanadi, v ZDA pa so trenutno še pod drobnogledom, je poročal britanski BBC.
Zdravila z ranitidinom so odpoklicali tudi v več drugih evropskih državah, med drugim v Nemčiji, Švici, Franciji ter sosednjih Avstriji in Italiji. Odpoklicali so jih tudi v Kanadi, v ZDA pa so trenutno še pod drobnogledom, je poročal britanski BBC. FOTO: Thinkstock

Tako Evropska agencija za zdravila (EMA) kot ameriška zvezna Administracija za prehrano in zdravila (FDA) sta pred dnevi objavili, da sta pod drobnogled vzeli vsebnost nečistoče NDMA v zdravilih, ki vsebujejo učinkovino ranitidin. Analize so namreč pokazale, da nekatera od teh zdravil vsebujejo to spojino.

EMA je na svoji spletni strani objavila, da bo preučila, ali so bolniki, ki uporabljajo ranitidin, v nevarnosti. Informacije v zvezi s tem bo zagotovila takoj, ko bodo na voljo. Ugotovitve bodo posredovali tudi Evropski komisiji, ki bo sprejela končno odločitev, veljavno v vseh članicah EU.

V Sloveniji štiri zdravila, ki vsebujejo ranitidin

V Sloveniji so na trgu štiri zdravila, ki vsebujejo ranitidin, tržijo se pod imenom ranital, proizvajalec je Lek. Izdajajo se z ali brez recepta, tri so v obliki tablet in eno v obliki raztopine za injiciranje.

Kot je sporočila Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), je imetnik dovoljenja za promet z zdravilom v Sloveniji zaradi neustreznih vsebnosti NDMA že odpoklical vsa zdravila z rantidinom, ki so v obliki tablet. Pri injekcijah pa trenutni podatki o vsebnosti NDMA zaenkrat kažejo, da odpoklic ni potreben.

Prisotnost NDMA in sorodnih snovi, ki so znani kot nitrozamini, so sicer že lani zaznali v nekaterih zdravilih za zdravljenje hipertenzije, to so sartani. Tudi tedaj so nekatera izmed teh zdravil odpoklicali. EU pa je postavila strožje proizvodne zahteve zanje.
Prisotnost NDMA in sorodnih snovi, ki so znani kot nitrozamini, so sicer že lani zaznali v nekaterih zdravilih za zdravljenje hipertenzije, to so sartani. Tudi tedaj so nekatera izmed teh zdravil odpoklicali. EU pa je postavila strožje proizvodne zahteve zanje. FOTO: Thinkstock

Da ranitala v obliki tablet zaradi odpoklica trenutno ni mogoče dobiti, so potrdili tudi v Lekarnah Ljubljana. Kot so povedali, so zdravilo takoj po odpoklicu umaknili s prodajnih polic, popisali zaloge in ga poslali nazaj veletrgovcu.

Na JAZMP so za STA danes pojasnili, da v Sloveniji trenutno na trgu ni zdravila z zdravilno učinkovino ranitidin v obliki tablet, ker na trgu nimamo drugih paralel zdravila. So pa že 19. septembra bolnikom sporočili, da so v Sloveniji dostopna druga zdravila za zdravljenje enakih bolezenskih stanj, kot so indicirana pri zdravljenju z ranitidinom. To so zdravila, ki sodijo med zaviralce protonske črpalke, in nekatera med njimi so na voljo tudi brez recepta.

Zato so bolnikom, ki imajo kakršnakoli vprašanja glede na zdravljenja z rantidinom, svetovali, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom ali farmacevtom.

Položaj trenutno nejasen

Na vprašanje, do kdaj velja odpoklic zdravila, so na JAZMP odgovorili, da je položaj trenutno nejasen. "Preklic se lahko odpravi v primeru, če proizvajalec zagotovi ustrezen vir zdravilne učinkovine za izdelavo zdravila. Prav tako Evropska agencija za zdravila trenutno preučuje podatke, na podlagi katerih bo podana ocena, ali so bolniki, ki uporabljajo ranitidin, v nevarnosti glede nečistoče NDMA," so navedli.

Zdravila z ranitidinom so odpoklicali tudi v več drugih evropskih državah, med drugim v Nemčiji, Švici, Franciji ter sosednjih Avstriji in Italiji. Odpoklicali so jih tudi v Kanadi, v ZDA pa so trenutno še pod drobnogledom, je poročal britanski BBC.

Farmacevtski gigant Sandoz, ki je v lasti Novartisa, v njegovo skupino sodi tudi Lek, pa je po poročanju BBC sporočil, da je že odpoklical zdravila z ranitidinom ali pa je odpoklic v teku tudi v Belgiji, na Hrvaškem, Češkem, Danskem, Finskem, Madžarskem, v Makedoniji, na Portugalskem, Slovaškem, Švedskem ter v Avstraliji.

V Sloveniji se to zdravilo trži pod imenom Ranital in so ga že odpoklicali, tako da ga v lekarnah trenutno ni mogoče dobiti.
V Sloveniji se to zdravilo trži pod imenom Ranital in so ga že odpoklicali, tako da ga v lekarnah trenutno ni mogoče dobiti. FOTO: Thinkstock

Prisotnost NDMA in sorodnih snovi, ki so znani kot nitrozamini, so sicer že lani zaznali v nekaterih zdravilih za zdravljenje hipertenzije, to so sartani. Tudi tedaj so nekatera izmed teh zdravil odpoklicali. EU pa je postavila strožje proizvodne zahteve zanje.

Minuli četrtek je EMA oz. njen odbor za zdravila za uporabo v humani medicini farmacevtske družbe pozval, naj vsa zdravila, ki vsebujejo kemično sintetizirane aktivne substance, pregledajo zaradi morebitne navzočnosti nitrozaminov in testirajo vse proizvode, pri katerih obstaja tveganje.

Če v katerem koli izmed zdravil odkrijejo navzočnost nitrozaminov, morajo imetniki dovoljenja za njihov promet takoj obvestiti oblasti, da bodo te lahko sprejele ustrezne regulatorne ukrepe, piše na spletni strani agencije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

matejcko
01. 10. 2019 19.17
+5
Nej raje odpokličejo politike, ki povzročajo hudo obliko zgage, za katero ne nuca noben lek...
Acohonda Majhonda
01. 10. 2019 16.12
+6
samo natolcevanje in borba za milijončke malo nazaj so govorili za rdeče meso pa jajca in paradižnik da je rakotvorno danes pa pišejo da je najbol zdravo
KungFuPanda
01. 10. 2019 19.16
-1
Zelo odvisno, kako je vzgojeno. Če paradižnik špricajo z nedovoljenimi škropivi, normalno, da je rakotvorno. Ampak ne zaradi paradižnika samega.
SkokecPokec
01. 10. 2019 15.08
+12
ščepec sode bikarbone v pol kozarca vode, pa je zgage konc, ko dvakrat rigneš
flojdi
01. 10. 2019 17.47
+1
.sj. takoj po branju zgoraj mi je prišel" v misel moj starAta . / takrat , nekoč, ko mi je bilo videno , me je čudilo. danes vem , da je imel pač prav / sicer me pa zanima zakaj se faše zgago". mene je v 60+letih doletela samo enkrat, nekoč davno. takrat mi je uspelo kupit Donat ; čeprav ga nikoli prej nisem. / in res se moram mal spustit še v Branje o kemiji ; ker me zanima zakaj nastane kaj. ( tablet pa itak ne maram.
gulmor
01. 10. 2019 12.13
+28
Njaboljše zdravilo za zgago je donat Mg, ki smo ga mimogrede prodali čehom za drobiž. Za njih pa je kura, ki nese zlata jajca.
setisfekšn
01. 10. 2019 13.42
+28
To je naravnost grozljivo kako slovenska politika s svojimi priveski veselo razprodaja slovenska dobra podjetja!to je naravnost grozljivo in se ne ustavi!!!!!
tomosb
01. 10. 2019 17.42
+3
fairplayy
01. 10. 2019 12.03
+6
V tabletah, mesu, nasplošno predelani hrani je veliko rakotvornih snovi farmacija pa služi
KungFuPanda
01. 10. 2019 10.59
+16
V klobasah so zaradi nitritov kot konzervansov tudi prisotni nitrozamini (kot glavna med njimi sta NDMA in NDEA). Prav tako se ti dve spojini tvorita pri vseh fermentacijskih produktih (alkoholno vrenje pri pivu ali vinu) in tudi endogeno v telesu. V telesu se tvorita ob prisotnosti nitratov iz hrane (gnojila) ali se nitriti tvorijo s strani bakterij v ustih in se v želodcu pod nizkimi pH z aminokislinami tvorijo nitrozamini. V telesu nastajajo v veliko večji meri, kot je zunanji vnos (ocena je do 50x, ko so razmereje med količino zaužitih nitrozaminov in količino notrozaminov v človeškem blatu). So študije že v 70. letih delali, ravno v živilski industriji. V zdravilih je pač tako, da so zelo regulirana in v njih ne sme biti tega not, ker je strog nadzor, hrana pa je veliko manj regulirana.
Samo?lovek
01. 10. 2019 11.04
+1
FMI1203
01. 10. 2019 10.36
+18
Kako lahko nekaj daste v prodajo, če prej ne preverite? Torej če kdo dobi raka, ste vi odgovorni zato ali kako se boste zagovarjali??
KungFuPanda
01. 10. 2019 10.51
+3
V klobasah so zaradi Nitritov kot konzervansov tudi prisotni nitrozamini, kot glavna med njimi sta NDMA in NDEA. Prav tako se ti dve spojini tvorita pri vseh fermentacijskih produktih in tudi endogeno v telesu. V telesubse tvotita ob prisotnosti nitratov iz hrane (gnojila) in s strani bakterij v ustih in se v želodcu pod nizkimi pH z aminokislinami tvorijo nitrozamini. V telesu nastajajo v veliko večji meri, kot je zunanji vnos. So študije že v 70. letih delali. V zdravilih je pač tako, da so zelo regulirana in v njih ne sme biti tega not, ker je strog nadzor, hrana pa je veliko manj regulirana.
simbol
01. 10. 2019 12.01
+2
Ker se vseh učinkov ne da preveriti (ne da predvideti ali tehnično izvesti analiz), pred izdajo dovoljenja za promet. Kljub temu so zakoni na tem področju zelo strogi. Tudi ko je zdravilo že na trgu se spremlja njegove učinke, s čimer se ukvarja farmakovigilanca. Preberi si kaj o tem.
simbol
01. 10. 2019 12.01
+3
Če že, so odgovorne potem regulatorne inštitucije, ki dajejo dovoljenje za promet.
Roninax
01. 10. 2019 10.14
+31
Ze zdavnaj so stare babice govorile da raje tablet ne... pa se kako prav so imele.. pol se pa sprašujemo zakaj zmerom vec ljudi zboli
simbol
01. 10. 2019 11.57
+0
Stripy111
01. 10. 2019 10.01
+9
In to je začetek konca Lek-a... Novartis bo počas potopil vse....
simbol
01. 10. 2019 10.13
+8
Hehe. To je kot da bi s čajno žličko praznu Tihi ocean.
Samo?lovek
01. 10. 2019 09.57
+24
Ko je stranski učinek hujši, kot tisto, kar "zdravi" :)
gruber74
01. 10. 2019 09.43
+35
Sodabikarbona je zakon
Maxx365
01. 10. 2019 10.04
-7
KungFuPanda
01. 10. 2019 10.55
+5
Soda bikarbona ni nevtralizira želodčno kislino in to je vse. Nastane natrijev klorid (kuhinjska sol) in CO2. Dalje od želodca ne gre, razen, če jo poješ toliko, da ti nevtralizira celotno kislino v želodcu. To la ni priporočljivo in privede do drugih problemov.
hotchilipoper
01. 10. 2019 09.14
+41
Saj se ne gre za zdravje ljudi,ampak za zaslužek
scipio
01. 10. 2019 09.04
+13
So Kitajci nekoliko prehitro ali predolgo kuhali učinkovino v svojih kotlih in se je nekomu ni splačalo očistiti, preden je v Evropi šla v tablete, ki se prodajajo za manj kot Orbitove žvečilke.
KungFuPanda
01. 10. 2019 10.56
+1
Glede na tvoj komentar sumim, da celo poznaš nekaj proizvodnje učinkovin?
komarec
01. 10. 2019 08.50
+13
PO vsej verjetnosti, farmacija dela več škode kot koristi.
scipio
01. 10. 2019 09.18
+77
Vprašaj kakšnega mladega diabetika na insulinu, terminalnega onkološkega bolnika z metastazami na morfiju ali kakšnega dermatološkega s hudo luskavico ali bipolarca, ki je ateljejski risar in kreativec in ni na zaprtem oddelku, kjer bi pred 100 leti bil. Ali epileptika, ki lahko vozi avto ali petdesetletnika po srčnem infarktu, ki urejen z zdravili spet hodi v hribe. Ali tistega, ki je veselo staknil triper, pa je zdaj OK po antibiotiku. Njih vprašaj o koristih in škodah farmacije.