V včerajšnjih intervencijah zaradi sumljivih pošiljk je več ur sodelovalo 18 policistov, štirje bombni tehniki z vozilom za posredovanje, 20 poklicnih gasilcev in več zaposlenih na medicinski in veterinarski fakulteti. Vpoklicali so nekaj gasilcev, ki niso bili v službi, pri reševanju drugih intervencij so jim pomagali prostovoljni gasilci.
Bombni tehniki so pregledali, ali so v pošiljkah eksplozivne snovi, gasilci so v zaščitnih oblekah opravili hitri test vzorcev, ki ni 100-odstotno zanesljiv. Pisma so zatem ustrezno zapečatili in jih predali v poznejše analize. Gasilci so bili opremljeni za napad z biološkim orožjem, imeli so vozila za nevarne snovi z zaščitnimi oblekami in opremo za razkuževanje. Prostore, kjer so prejeli pošiljke, so zapečatili, če bi se izkazalo, da gre za nevarno snov, bi jih razkužili.
Ljubljanski gasilci so imeli sicer včeraj kar 13 intervencij, povprečno jih imajo okoli šest dnevno. Reševali so še iztekanje motornega olja na avtocesti Ljubljana - Kranj. Pozneje so imeli lažni alarm na sodišču, gasili so požar v zapuščeni hiši, na ribniku so reševali osebne predmete, nekaj minut pred 20. uro so reševali žival.
Vzorce so analizirali v dveh laboratorijih
Ljubljanske vzorce so pregledali na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo na ljubljanski medicinski fakulteti, koprskega na veterinarski fakulteti. Kaj pravzaprav je bil nenevaren prah, niso ugotavljali. Lahko bi šlo za moko, sladkor, mleko v prahu ali kaj drugega. Tovrstne analize bodo po potrebi naredili v forenzičnem laboratoriju.
Tatjana Avšič-Županc z inštituta je povedala, da sta bili na terenu dve sodelavki, v laboratoriju so delali trije. Pošiljke s prahom so dobili zapečatene v treh varovanih posodah in jih prenesli v laboratorij pod pritiskom, v katerem delajo v zaščitnih oblačilih. Med drugimi bakterijami so iskali tudi človeku zelo nevaren antraks. Njihovo preostalo delo je medtem trpelo, saj so čakali nekateri diagnostične analize, naročene od bolnišnic in klinik, življenjsko pomembne pa so sprotno analizirali. Po njihovih ocenah sicer testiranje enega vzorca stane okoli 1000 evrov, včeraj so jih imeli sedem.
Na Inštitutu za mikrobiologijo in parazitologijo veterinarske fakultete so po pregledu koprskega vzorca prav tako ugotovili, da ni šlo za biološko orožje. Na terenu sta bila sicer dva njihova zaposlena, ki sta sprejela zaščiteno pošiljko, nekaj ur so analizirali vzorec. Medtem je moralo počakati drugo delo. Na inštitutu sicer opravljajo ves uradni nadzor nad zdravjem živali, preverjajo varnost hrane in tako dalje.
'Občutki, ko je ogroženo zdravje in življenje ljudi, sodelavcev, niso prijetni'
Čakanje na končne analize se je zdelo zelo dolgo zaposlenim, ki so jih izolirali po stiku s sumljivimi pošiljkami. V državnem zboru je bilo pet uslužbencev sedem ur v izolaciji, vsi so danes v službi. "Občutki, ko je ogroženo zdravje in življenje ljudi, sodelavcev, niso prijetni," so poudarili v državnem zboru.
Na vladi je bila sedem ur izolirana ena oseba. Premier Miro Cerar je včeraj dejal, da "to ni zmotilo našega ritma dela, gre pa za neko zelo neodgovorno in pravzaprav zelo škodljivo ravnanje, ki ovira delo državnih organov in lahko po nepotrebnem ustvarja skrb med državljani".
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so bili od 8.45 do 15.30 v izolaciji štirje zaposleni, ki so bili ob odprtju sumljive pošiljke v vložišču glavne pisarne. Danes se počutijo dobro, a pravijo, da gre za neprijetno izkušnjo. Včeraj pri njih ni delovala glavna pisarna, zato je nastal zaostanek pri sprejemu in odpremi zahtevkov in dokumentov. Poudarili so, da gre "za škodljivo in neodgovorno ravnanje, ki povzroča nepotrebno skrb med zaposlenimi, ki so prišli v stik s pošiljkami. Posledice takšnega ravnanja so lahko hude, saj so bile aktivirane službe za pomoč in zaščito, ki bi jih lahko v tistem trenutku potrebovali drugi državljani". Finančno ministrstvo je bilo zaprto približno tri ure. V tem času zaposleni niso smeli zapuščati stavbe, prav tako v stavbo ni bil dovoljen vstop. V izolaciji so bili trije zaposleni približno tri ure.
Na magistratu v Ljubljani je bila v izolaciji ena oseba. Na občini "ne razumejo početja tistih, ki iz lastnega nezadovoljstva in dolgčasa motijo ostale, ki bi radi opravljali svoje delo. Tudi če so tovrstne pošiljke namenjene osebam iz političnega življenja, bi se pošiljatelji morali zavedati, da vso pošto najprej prejmejo sodelavci". V Kopru so bile do 15.30 izolirane tri osebe, oteženo je bilo delo drugim zaposlenim na občini. Delo sicer danes povsod poteka normalno.
Bodo odkrili pošiljatelja?
Policisti zadevo preiskujejo. Kriminalisti pregledujejo pisma, zbirajo obvestila, preverjajo okoliščine in intenzivno iščejo storilca ali več storilcev. Po končani preiskavi bodo obvestili tožilstvo. Pošiljatelju ali pošiljateljem grozi do pet let zapora zaradi povzročitve splošne nevarnosti, če ga oziroma jih bodo odkrili, bodo morali plačati tudi stroške intervencij. Po prvih ocenah je zaradi izgubljenih ur, opreme in ostalega nastalo na tisoče ali celo na deset tisoče evrov stroškov, ki jih bomo plačali vsi mi, davkoplačevalci, če ga ne dobijo.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.