Slovenija

FOTO: Nasmejana in optimistična zunanja ministra

Ljubljana, 30. 08. 2009 07.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tako slovenski zunanji minister Žbogar kot tudi njegov hrvaški kolega Jandroković sta bila po njunem srečanju polna pozitivnih misli. Žbogar upa, da bo dogovor moč doseči do konca leta, a opozarja, da "ne smemo biti naivni".

Na Bledu poteka četrti Strateški forum, in sicer na temo vpliva gospodarske krize na gospodarske in geopolitične spremembe v Evropi in Evraziji. A vsaj za Slovence je bilo veliko bolj zanimivo sosedsko vprašanje. Na Bledu se je namreč zunanji minister Samuel Žbogar sestal z vodjem hrvaške diplomacije Gordanom Jandrokovićem, pogovori med Slovenijo in Hrvaško pa se po njunih besedah nadaljujejo. Dodala sta, da je bil narejen napredek, a vse čaka še veliko dela.

Pahor in Jandroković
Pahor in Jandroković FOTO: Srdjan Živulovič/Bobo
Žbogar je dejal, da se s hrvaško stranjo o prihodnjem srečanju premierjev niso pogovarjali, so se pa po njegovih besedah dogovorili, da pogovore nadaljujejo "na delovni ravni". Neuradno naj bi sicer hrvaška premierka Jadranka Kosor na srečanje s Pahorjem prišla že prihodnji mesec.

O podrobnostih današnjih pogovorov ministra nista želela govoriti, ker, kot sta pojasnila, "je tak dogovor". "Mislimo, da bomo lažje prišli do rešitve, če jo najprej dorečemo med sabo, potem pa jo bomo razložili tudi javnosti," je pojasnil Žbogar. "Ko bo prišel čas, bosta tako slovenska in hrvaška javnost zagotovo izvedeli o vseh podrobnostih naših pogovorov," pa je zagotovil Jandroković.

Vseeno pa je minister Žbogar razložil, kakšne spremembe so se v zadnjem mesecu zgodile: "Danes smo pogledali, kje smo. Predsednika vlad sta se sestala konec julija meseca, začrtala sta nek okvir, neko pot. Čez avgust smo delali na teh idejah, na teh elementih in danes smo pogledali do kje smo prišli."

Mislim da smo zelo resno in zelo veliko naredili v mesecu avgustu, so pa še stvari, ki jih je treba dokončati. Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar

Oba ministra sta izrazila optimizem, da so dogovori na dobri poti. Žbogar je ob tem izrazil upanje, da bo dogovor o rešitvi spora glede meje med državama možno doseči do konca leta. "Moramo biti optimistični in za to si moramo prizadevati. Ne smemo biti pa naivni," je dejal Žbogar in dodal, da meni, da se tokrat zelo iskreno pogovarjajo. "Prvič imam zelo dobre pogovre, zelo odprte pogovore, tudi zelo sproščene pogovore s svojim kolegom, mislim da se je okrepilo neko zaupanje, neko spoštovanje, ki je manjkalo," je dejal Žbogar.

Tudi hrvaški zunanji minister je bil po pogovoru z Žbogarjem in tudi slovenskim premierjem Borutom Pahorjem  poln dobrih besed. "Verjamem, da smo na dobri poti," je še dejal Jandroković. "Ugotovili smo, da smo veliko že naredili in da nas čaka še veliko dela," je dejal Jandroković.

Žbogar, Pahor in Jandroković
Žbogar, Pahor in Jandroković FOTO: POP TV
Na Bledu je bilo moč videti vse tri slovenske predsednike, Danila Türka, Boruta Pahorja in Pavla Gantarja, ter številne ugledne goste.

O vsebini pogovorov ni želel govoriti niti slovenski premier Pahor, ki je skupaj z Žbogarjem sprejel Jandrokovića. Pogovori so potekali v precej sproščenem vzdušju, tudi med sprehodom ob Blejskem jezeru, trajali pa so slabe pol ure.

O pogovorih s Hrvaško je sicer Pahor v pozdravnem nagovoru obvestil tudi udeležence Strateškega foruma Bled. Kot je dejal, so diplomati zelo aktivni pri iskanju rešitve. Spomnil je na julijsko srečanje s hrvaško kolegico Jadranko Kosor v Trakošćanu in poudaril, da je bilo to zelo dobro srečanje. "Delamo vse, kar je mogoče, da bi našli rešitev kar najhitreje. Iščemo rešitev, ki bo dobra za obe strani," je dejal slovenski premier in dodal, da si Slovenija želi rešitev vprašanja meje med državama pred vstopom Hrvaške v EU.

Žbogar in Lajčak predvsem o položaju v BiH

Sicer se je ob robu omenjenega foruma Žbogar srečal tudi s slovaškim kolegom Miroslavom Lajčakom, govorila pa sta predvsem o položaju v BiH in o vlogi Evropske unije. Poudarila sta, da je EU tista, ki ima pri stabilizaciji položaja v BiH vodilno odgovornost in vlogo.

Ministra sta se strinjala, da bi EU morala v BiH narediti več za okrepitev zavesti, da mednarodna skupnost ni pozabila na to državo. Lajčak, nekdanji visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH, pa je pri tem pohvalil tudi slovensko akcijo v zvezi s pomočjo strokovnjakom BiH pri vizumskih postopkih.

Rusiji je treba prisluhniti in obratno

In čeprav je prvi dan Strateškega foruma vsaj v slovenskih očeh zaznamovalo srečanje slovenske in hrvaške strani, pa so se številni gosti na Bledu kot že omenjeno posvečali povsem drugi temi. Panelisti foruma so ugotavljali, da mora Evropa prisluhniti Rusiji v razpravi o novi evropski varnostni strukturi, vendar pa mora tudi Rusija prisluhniti Evropi.

"Ne vidim institucionalnega vakuuma, problem je, da se ne spoštujejo obstoječe institucije," je dejal slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak. To je bil po njegovih besedah tudi problem vojne v Gruziji pred enim letom.

Sedanje strukture sicer ponujajo nekatere odgovore, vendar so nepopolne, ker ne vključujejo Rusije, je na drugi strani prepričan direktor moskovskega centra Carnegie Dmitrij Trenin.

Ta sistem je zato po njegovem treba spremeniti. "Brez Rusije ne gre," je dejal in hkrati opozoril, da je eden glavnih problemov v Gruziji in Ukrajini ta, da si te države želijo v EU in Nato, kljub temu, da po njegovih besedah večina njihovih prebivalcev temu nasprotuje.

Po drugi strani pa so ga ostali sogovorniki opozorili, da je Rusija pravzaprav preveč obremenjena z Natom, pozablja pa na Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Ta organizacija je bila zasnovana ravno za to, da bi Rusijo vključili v varnostna vprašanja v Evropi, je poudaril generalni sekretar Ovseja Marc Perrin de Brichambaut.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FolkloraS
31. 08. 2009 13.01
Zapravljanje denarja. Mogoče bodo pristojni iztisnili koliko so potrošlo in kakšne koristi bodo od tega srečanja. Predvsem je tu mišljeno gospodarskih. Ker pa je na politični sceni mrtvilo.
zahod.west
31. 08. 2009 12.22
potem ko so jim dali možnost, da sami kaj naredijo - pa se je izkazalo, da na balkanu ni mogoče...- so ZDA končno v ozadju pritisnile na te pajace....končno....
zahod.west
31. 08. 2009 12.20
dobro...amerika je pritisnila.......
SteMarr
31. 08. 2009 11.30
Lepo da se vsi smejijo in so srečni... Kolk časa bo to trajalo..???
privat.baldrick
31. 08. 2009 08.56
Obveznice: država izda obveznico, ker kao nima denarja, in te financera, in se obveže, da bo denar imela čez nekaj točno določenega časa. Torej izdaš obveznico, in dobiš keš. Podjetja pa pol barantajo, seveda tista velika. A so to državna podjetja, klasik? Hvala bogu za Merklovo kaj. Visoko sfriziran bančni kader, mnjami.
Kofetar 1
31. 08. 2009 07.06
PO DOMAČE POVEDANO, SO SPET BRCALI V TEMO. JNDROKOVIČ GOVORI TAKO KOT PIHA VETER. ČE BI BIL ŠE SANADER, BI IMEL ČISTO DRUGAČNO MIŠLENJE
kocevar2008
31. 08. 2009 01.29
uf..........demidov6 odprl si pandorino skrinjico.Za sedanjo oblast smo kot kuga....veš bit Osamosvojitelj je v tej državi nekaj bogokletnega.Ne bi načel te teme ker preveč boli.Ker pa nisi mogel sodelovati pa nič za to ....glavno da si v srcu pravi....
demidov6
31. 08. 2009 01.22
kocevar2008: no super en veteran cesitke in moja osebna zahvala ker sm bil mal mlajsi ter nisem mogel sodelovati pri obrambi. Zal mi pa je da vas ne podpirajo ter cenijo nekateri politiki tako kot vas jaz.
kocevar2008
31. 08. 2009 01.19
demidov6.........se strinjam! Sanje so se mi že uresničile ,1991, ko je Slovenija postala država,saj sem tudisam aktivno sodeloval pri tem.....upam da se mi bojo še kakšne,držim pesti! Lahko noč
demidov6
31. 08. 2009 01.18
lol tale je bla pa huda Janez :D
demidov6
31. 08. 2009 01.11
kocevar2008: no fino. treba bo nekaj spremeniti da bodo lahko sanje postale realnost. lahko noc.
kocevar2008
31. 08. 2009 01.10
janez.jalen. ;)
kocevar2008
31. 08. 2009 01.08
ne ne...klasik...nisem mislil v tem delu ko ti govoriš...ampak v navezi politika-gospodarstvo.pri nas tajkuni pri njih oligarhi.To sem mislil.Okradli so državno premoženje na isti način...samo da so tam boooooooooooogatejši teli fantje pa še demidov6 pol pa spaaat :) Če bi se s tabo pogovarjal na cesti ,veš,ti bi dal za prav ,ampak žal so pa stvari drugačne.Želje nas....poglej samo želja po ..boljši plači,po boljšem življenju,po cenejši zemlji,stanovanjih in blablabla....vse so to želje.Kaj naj gremo s temi željami na referendum.Saj bi vse uspelo!!!!!!Ampak kaj ko je realnost drugačna. lahko noč....
Uporabnik113189
31. 08. 2009 00.58
Mislim da niti slučajno nismo primerljivi z Rusi. Njihov glavni izvozni produkt sta energetika in orožje. Putin pa je vpostavil zopet KGB diktaturo, ker je to edini način, da države ne raznese socialna bomba. ZDA pa z novo paradigmo razvoja gospodarstva tišči cene energetike daleč na dno, ker na ta način kroti arabski svet, bližnji vzhod in Ruse in kot naročena ustreza kitajcem. Obama ima odlično strategijo.
demidov6
31. 08. 2009 00.57
kocevar2008 31.08.2009, 00:53 demidov6 Očitno res ne veš kako politika deluje Ravno zaradi takih politikov ter njihovih igric iz preteklosti smo danes tu kjer smo. Tako da hvala lepa za tako politiko. Ampak to lahko počneš na cesti. Zakaj pa je parlament potem ? Tam nej bi se politiicna mnenja kresala, zato da se dobi odlocitev, ce se pa ne znajo odlocit naj pa vprasajo ljudi na referendumu, ker gre za mejo in to je nas nacionalen interes vsakega drzavljana, da lahko rece DA ali NE.
kocevar2008
31. 08. 2009 00.57
klasik... iz tvojih ust v božja ušesa.Ampak mislim da nismo te sreče.Sedaj pa grem leč...je že čas.Lahko noč ti želim...no pa drugim tudi....
kocevar2008
31. 08. 2009 00.53
demidov6 Očitno res ne veš kako politika deluje.Saj ti noben ne oporeka da ne smeš izražati svojih misli.Ampak to lahko počneš na cesti.Ampak ko pa prideš v neko državno ustanovo ki se ji reče parlament pa ni tako!Teža odločitev in dejanj se štejejo lahko v letih če ne v desetletjih.In referendum je bil prav to.Kaj misliš da je Pahor zaman hodil v Maribor.No že tu je napaka...oni bi morali k njemu.Eno je reč eno pa naredit.
Uporabnik113189
31. 08. 2009 00.45
Mimogrede, opazil sem, da je precej bogat model poslal sporočilo prijatljem, da je bil v Avstriji..Sumim, da je tja preselil del kapitala iz dolarjev. Naše banke še niso zamudile vsega, pojavlja se priložnost, žal pa se obnašajo kot da so še vedno v Jugoslaviji..Bilo bi čudovito, če bi preko naših bank tujci začeli prenašati svoj kapital, mislim da bodo številke velike. Seveda bi morali bistveno izboljšati varnost in zaščito tajnosti podatkov. Nisem pa optimist, kakršni mečkači so naši nesposbni bankirji bodo vse zamudili. Če bi bili kaj inteligentni ne bi na lepe oči posojali denar tajkunom..
kocevar2008
31. 08. 2009 00.44
hm.....Klasik ....zanimiva teza.Ne vem kaj bi na to rekel,malce sem zaspan ,zjutraj pa šibam v Italijo in potem v Ljubljano (nisem šofer niti taksist...posel pač) ....potem pa še na Brnik po nekega Španca....bo že....Mislim vseeno...da smo premajhne ribe,ne vidim nekih interesov ki bi potekali preko Slovenije.No vse je mogoče....ampak kaj pa vem.Nismo zanimivi in naša politika je ista kot ruska.Torej niti verodostojni.Mislim na Rusko kar se ekonomije tiče.
demidov6
31. 08. 2009 00.44
kocevar2008 30.08.2009, 22:55 demidov6... če se bi več ukvarjal s politiko bi videl da ima Hrvat2 prav.Velike sile ne zanimajo neki vaški spori in lahko se mi tu v Sloveniji na glavo obrnemo.Različni interesi so tisti ki odločajo kje bo kdo.Če si bral kako so Angleži izpustili Libijskega terorista ti bo vse jasno.Kupčkanje za nafto.Hrvati in Srbi so geostrateško in po naravnih bogastvih veliko bolj zanimivi od nas zato si ne delaj utvar.Ta referendum ne bo nikoli saj s tem tvegamo da nas obsodijo kot nacionaliste in s tem izločijo iz evropskih integracij.Noben politik ne bo nikoli razglasil referenduma!!!!Blebetanje o tem je samo farsa. Ce se bi vec ukvarjal s politiko potem bi oni nas prosil da se pogajamo. Meja med Slovenijo in Hrvasko zame ni vaski spor in me ne zanima kej velike sile mislijo o tem. Glede izpustitve libijskega terorista zaradi kupckanja z nafto, to je njihov problem (ce bi bila taprava politicna struja na oblasti se pac to ne bi zgodilo - ker teroristov se pac ne izpusti za nobeno ceno). Mogoce so hrvatje in srbi bol zanimivi za gospodarsko sodelovanje z EU. (in kaj potem ce so ?) Glede referenduma in da nas obsodijo kot nacionaliste. Jest pa razumem referendum kot najvecjo demokraticno obliko ljudskega DA ali NE. Karksnkoli pritisk da se to ne izvede bi pomenil potem kaj ? Ce nas oznacijo za nacionaliste zaradi referenduma potem mi lahko oznacimo tiste clanice EU ki vsiljujejo svoj diktat suvereni drzavi ki se lahko sama odloca kot diktature. Noben politik nikoli ne bo razglasil referenduma. Mogoce ga bodo mogoce ga ne bodo. Pac vse je odvisno ali imajo v hlacah tica al kaj drugega.