Izvršni odbor stranke Desus je soglasno sprejel odločitev, da bodo vztrajali, da zamrznitve pokojnin ne bo. Če bo predlog državnega proračuna vključeval zamrznitev pokojnin, pa bodo poslanci Desusa glasovali proti proračunu, pravi predsednik stranke Karl Erjavec.
S takšnim stališčem Desus odhaja na popoldanski vrh koalicije, ki se bo začel ob 17. uri. Kot je dejal Erjavec, upa, da bo "prevladala treznost in se ne bo iskalo rešitve finančne krize, javnih financ in proračuna na plečih upokojencev". Če bo kriza v koaliciji nastopila, bo ta lahko po njegovih besedah zelo resna, saj Desus, kar zadeva zamrznitev pokojnin, ne bo popustil. "Upam, da bodo preostali koalicijski partnerji še enkrat razmislili o tem predlogu, če do tega razmisleka ne bo prišlo, se nam po vsej verjetnosti obeta politična kriza," je dejal.
Zamrznitev nepotrebna
Sicer pa so na seji IO, ki so se je udeležili tudi strankini poslanci in predstavnik Zveze društev upokojencev Slovenije, ponovno poudarili, da je zamrznitev pokojnin nepotrebna, zlasti če plače ne bodo rasle. Če pa bodo rasle plače, je prav, da se usklajujejo tudi pokojnine, je poudaril Erjavec. Tudi predlogi, da bi zamrznili le najvišje pokojnine, nižje pa bi se še naprej normalno usklajevale, po Erjavčevih besedah za Desus niso sprejemljivi.
Menijo, da bi pomenili poseg v pravičnost pokojninskega sistema, saj so višje pokojnine rezultat več minulega dela in več plačanih prispevkov. Poleg tega le osem odstotkov upokojencev prejema pokojnine, višje od 1000 evrov, in z njihovo zamrznitvijo ne bi bistveno pripomogli k večji stabilizaciji proračuna in javnih financ, je ugotavljal predsednik Desusa.
Erjavec: Ne vem, kako preživijo
Ob tem je predsednik Desusa opozoril, da bi znižanje pokojnin pomenilo, da bi še več ljudi pahnili čez prag revščine in bi morala država zanje poskrbeti prek socialnih transferov. Približno 200.000 upokojencev prejema manj kot 400 evrov pokojnine in "ne vem, kako ti upokojenci preživijo", pravi Erjavec.
Erjavec je o dosedanjem, enoletnem delu koalicije dejal, da vlada deluje v zelo težkih gospodarskih in finančnih razmerah. Ocenjuje, da je bilo v začetku nekaj "otroških bolezni", kar je posledica tega, da se je morala koalicija uteči. Bilo je nekaj kriz, a te po Erjavčevih besedah niso bile globoke in zato tudi ni prišlo do kakšnih posledic.
Pokojnine so nizke
Zveza društev upokojencev Slovenije vnovič opozarja, da razmišljanja o zamrznitvi pokojnin zavrača kot nepremišljene in neutemeljene, so sporočili iz zveze. Kot so poudarili, zavračajo "zamrznitev pokojnin, ki so nizke, in plač, ki so pod javno objavljenim izračunom življenjskega minimuma". ZDUS zavrača tudi trditve predstavnikov ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ), da so pokojnine naraščale celo hitreje kot plače.
"Omenjeno trditev namreč zanikajo uradni podatki Zavoda za pokojninsko zavarovanje in statističnega urada," navajajo v zvezi. V sedanjih razmerah je treba po njihovem mnenju utemeljevati restrikcije na področju pokojnin z verodostojnimi podatki in preprečiti, da bi se ponovile ugotovitve in ocene, ki se podrejajo interesom posameznih strank.
Vlada ima po mnenju ZDUS tako na prihodkovni kot odhodkovni strani proračuna na voljo vrsto drugih ukrepov, ki jih še ni izkoristila. Opozarjajo, da pokojnine niso socialna kategorija, ampak z delom pridobljena pravica.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.