Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj poteka stavke ne želi komentirati, dokler traja, zagotavlja pa, da tisti, ki ne stavkajo, podpirajo stavkajoče. Po njegovem mnenju gre za nesrečno okoliščino, saj so sindikati imeli različne ocene o stanju v državi.
Kot je še pojasnil Štrukelj, v konfederaciji skupaj z delom sindikatov, ki stavka, delijo nezadovoljstvo nad ravnanjem vlade in njenim odnosom do socialnega dialoga. Ta je namreč dodana vrednost sama na sebi, je dejal Štrukelj, ki je tudi obsodil vsakršne pritiske na stavkajoče.
'Solidarnost prevladala nad nezadovoljstvom'
Obenem je predsednik konfederacije, ki je tudi glavni tajnik Sviza, spomnil, da so se v sindikatu večinsko odločili za podpis aneksa h kolektivni pogodbi. Štrukelj je pri navajanju razlogov za takšno odločitev izpostavil veliko število pisem sindikalnih zaupnikov. V njih so po Štrukljevih besedah iz občutka solidarnosti do tistih, ki so ostali brez dela, izrazili pripravljenost, da kljub nezadovoljstvu odložijo uveljavitev pravice do uskladitve plačnih nesorazmerij. Ob tem Štrukelj priznava, da je prišlo tudi do nekaterih izstopov iz sindikata zaradi nezadovoljstva z odločitvijo sindikata.
Štrukelj pojasnjuje, da gre pri podpisu oz. nepodpisu aneksa za dva pogleda na stanje v državi, pri čemer je bistveno, da ne pride do konflikta med delavci v javnem in zasebnem sektorju. Ta konflikt po njegovih besedah izrazito poglabljajo politični razred in lastniki kapitala.
Štrukelj pa tudi opozarja, da so s "solidarnostno gesto" pristanka na odlog uskladitve plačnih nesorazmerij želeli zavezati vlado k temu, da "nekaj svežega zraka", ki ga bo s tem dobila, nameni utrjevanju socialne države, zlasti javnega šolstva in zdravstva, in reševanju položaja najrevnejših. "Tu zahtevamo od vlade jasen odgovor, kako bo ravnala na tem področju," je dodal.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.