Hrvaški Agrokor je nekoliko pojasnil odločitev, da umakne ponudbo za nakup 52,1-odstotnega deleža Mercatorja v lasti konzorcija prodajalcev, bank in družb iz skupine Pivovarne Laško. Predstavniki podjetja so povedali, da so umaknili ponudbo, vredno 850 milijonov evrov, tudi zaradi "neodločnosti določenih prodajalcev". Kot je dejal izvršni podpredsednik za strategijo in kapitalski trg Ivan Crnjac v Agrokorju obžalujejo dejstvo, da niso uspeli uresničiti svoje "perfektne strateške ideje".
"Verjeli smo in še naprej verjamemo, da bi z združitvijo Mercatorja in Agrokorja veliko prispevali regiji in vsem državam, v katerih družbi poslujeta. Združevanje bi prineslo visok rezultat pri zvišanju kapitalskih vrednosti vseh družb, ki delujejo v regiji," je dejal Crnjac. "Žal ob tem nismo uspeli, morda tudi zaradi neodločnosti določenih prodajalcev. Sicer pa bo Agrokor neodvisno od tega nadaljeval s svojimi strateškimi dejavnosti, še posebej v regiji, ker trdno verjamemo v države v regiji in želimo vsem državam veliko prispevati," je v kratki izjavi za slovenske medije še dejal Crnjac.
Ni pa želel odgovarjati na vprašanja o tem, ali je Agrokor dokončno dvignil roke od nakupa Mercatorja tudi v prihodnje, prav tako ni želel komentirati ocen nekaterih medijev, da je ključno vlogo pri pogajanjih s slovenske strani odigrala nova slovenska vlada, ki naj bi prodajo Mercatorja blokirala. Neuradno naj bi na njihovo torkovo odločitev vplival tudi slovenski konzorcij, ki je sodelovanje pri prodajnem postopku hrvaški družbi kot največjemu konkurentu Mercatorja v regiji pogojeval z dodatnimi ukrepi za zaščito interesov družbe, potem ko je decembra lani podpis kupoprodajne pogodbe bil le vprašanje ure, ob kateri bodo obvestili javnost o dogovoru.
Laško: Sanacija bo temeljila na dolgoročnem reprogramu
Zaradi torkovega umika hrvaškega Agrokorja, ki se je več mesecev potegoval za nakup 52,1-odstotnega deleža Mercatorja, se Pivovarna Laško, ki je skoraj 24-odstotna lastnica "najboljšega soseda", ne bo mogla finančno razdolžiti. Po oceni prvega nadzornika pivovarne Vladimirja Malenkovića je za Laščane zdaj pomemben datum 31. marec.
Konec marca namreč Pivovarni Laško zapade v plačilo kar nekaj posojil, zato je treba zagotoviti nov reprogram, je pojasnil Malenković. Dejal je še, da bosta uprava in nadzorni svet Pivovarne Laško nastale razmere obravnavala prihodnji teden.
Kot so popoldne sporočili iz Pivovarne Laško, se bo uprava v naslednjih dneh posvetila ponovnemu aktiviranju že spomladi leta 2010 predstavljenih scenarijev finančne sanacije skupine, ki temeljijo na dolgoročnem reprogramu in alternativnih možnostih dezinvestiranja. Najpomembnejša aktivnost bo doseganje dolgoročnih dogovorov z upniki obeh pivovarn. Poziv bankam o celostnem in dolgoročnem reprogramu finančnih obveznosti skupine so na nedavni skupščini potrdili tudi delničarji Pivovarne Laško.
"Z reprogramom pod ugodnimi tržnimi pogoji in uresničevanjem smele poslovne strategije rasti, katere uresničljivost dokazujejo doseženi poslovni rezultati v letu 2011, bi vse družbe skupine v desetih letih dosegle vzdržno raven dolga," ocenjujejo v Pivovarni Laško.
Omenjeni 52,1-odstotni delež Mercatorja je v lasti konzorcija prodajalcev, bank in družb in skupine Pivovarne Laško. Agrokor, ki je za delnico Mercatorja ponujal 221 evrov, pa je v torek sporočil, da od nakupa odstopa, ker se doslej s prodajalci ni uspel nič dogovoriti.
S prodajo Mercatorja bi se znebili skoraj 200 milijonov dolga
Že na ponedeljkovi novinarski konferenci je predsednik uprave Pivovarne Laško Dušan Zorko napovedal, da se brez prodaje Mercatorja skupina Pivovarna Laško ne bo mogla razdolžiti. V primeru prodaje Mercatorja so Laščani predvidevali, da se bodo razdolžili za od 184 do 195 milijonov evrov. Sicer bodo Laščani samo za plačilo obresti letos namenili 25 milijonov evrov, po neuradnih podatkih pa naj bi imela skupina Pivovarna Laško okrog 380 milijonov evrov posojil.
Finančne obveznosti skupine Pivovarna Laško so lani znašale 377 milijonov evrov, od tega je 13 odstotkov dolgoročnih obveznosti. Finančne obveznosti družbe Pivovarna Laško pa znašajo 269 milijonov evrov, od tega je 91 odstotkov kratkoročnih obveznosti.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.