"Upam trditi, da moji sodelavci niso nikoli doživeli tako hudih psihičnih pritiskov kot v zadnjem času aktualnega ministra Dejana Prešička." Tako ostro in brez dlake na jeziku pripoveduje Marko Jenšterle, naš sogovornik z najdaljšim delovnim stažem na resorju, ki je leta 1990 tudi sodeloval pri nastajanju ministrstva za kulturo. Doslej je sodeloval z vladajočimi garniturami vseh strank, a takih razmer ne pomni. V ljudi naj bi leteli celo ključi.
"To so govorice, ampak teh govoric po hiši je bilo veliko. O nesramnem odnosu, da se je drl, da je poniževal. Sodelavke iz njegove pisarne prihajajo objokane," pripoveduje.
Zaposleni se zaradi domnevne strahovlade ministra Prešička in njegovega sekretarja Jana Škoberneta bojijo, še dodaja naš sogovornik. Službeni avto naj bi uporabljala oba, minister sam priznava celo prevažanje glasbenih inštrumentov. Po naših informacijah naj bi mu jih v zasebne namene prepeljali vsaj desetkrat, čeprav voznik menda ni imel takih poklicnih zadolžitev, kar je najmanj vprašljivo.
"Mi smo varuhi javnega denarja. Zaradi tega imamo pogosto probleme, ker ljudje, ki pridejo, naši šefi pa mislijo, da je to njihov denar. In ko se držiš pravil, seveda prihaja do problemov," še pravi Jenšterle in pripomni: moralna stvar vodstva bi bila, da se umakne.
Osebna tragedija enega od uslužbencev, ki jo je 'treba preiskati'
Po smrti enega od uslužbencev na ministrstvu urgentno ukrepanje predsednika vlade Marjana Šarca v omenjeni zadevi zahtevajo tudi pri Sindikatu kulture in narave Slovenije (Glosa). V ponedeljek so na premiera naslovili pismo, v katerem so zapisali, da so pretreseni ob tem dogodku in "skrajno nestrpni do slehernega posega v varno, zdravo in spoštljivo delovno okolje. Do konca preziramo trpinčenje/šikaniranje/mobing na delovnem mestu".
Šarca so pozvali, da je treba do potankosti raziskati tragičen primer in "v kolikor gre za neprimerno in zavržno delovanje – ustrezno reagirati, tudi v smeri razrešitve ministra. Z njegovim nesprejemljivim postopanjem nas je že poprej seznanjalo članstvo."
Šarec Prešička pozval, naj pojasni zadeve
Šarec je nato danes na Prešička naslovil pismo, v katerem ga poziva, da se opredeli do navedb iz pisma sindikata Glosa in uslužbencev ministrstva za kulturo. Kot so sporočili iz njegovega kabineta, ta od pristojnih tudi želi, da ga obvestijo o ukrepih, ki jih je ministrstvo sprejelo za preprečevanje, odpravljanje in obvladovanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja na delovnih mestih, ki jih predvidevajo zakonske obveznosti ter uredba o ukrepih za varovanje dostojanstva zaposlenih v organih državne uprave. Na ministrstvu morajo predsedniku vlade tudi oddati poročilo o morebitnih prijavah mobinga na delovnem mestu v zadnjih petih letih.
Minister zavrača očitke
Prešiček je za TV Slovenija povedal, da se je s Šarcem že srečal, podal pa bo tudi pisno izjavo. Pogovor je imel tudi s sindikatom Glosa. "Iskreno sem jih vprašal, kaj je tisto, kar sem naredil narobe, če je kje moja krivda, ki vseeno menim, da je ni, da nisem nič takšnega storil," je povedal minister. Napovedal je še, da bodo organizirali zbor delavcev, na katerem naj bi "vzpostavili dialog", da si povedo, "kaj se je dogajalo in zakaj je prišlo do tega tragičnega dogodka".
Popoldne je Prešiček stopil pred kamere in dejal, da jih je zadeva zelo pretresla, a da "absolutno ne čuti nobene odgovornosti, da bi s kakšnim svojim dejanjem vplival na dejanje, ki se je zgodilo". Kot pravi, tudi ni oseba, ki bi nadirala in metala ključe, na ministrstvu pa je šele štiri mesece, kar "ne more vplivati na odnose tako, da bi se odnosi tako spremenili".
V oddaji 24UR ZVEČER pa je Prešiček dejal, da ni človek, ki bi poniževal ljudi, je pa človek, ki zahteva, da se določene naloge opravijo in ki pričakuje neke rezultate, kar pa zna skomunicirati na dostojen način.
Policija preverja sum kaznivega dejanja
S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so na podlagi medijskih objav začeli s preverjanjem razlogov za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja. Če bodo razlogi za sum dejanja potrjeni, bodo pričeli s predkazenskim postopkom ter o zadevi obveščali pristojno državno tožilstvo.
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.