Pretoki rek v severni Sloveniji se počasi zmanjšujejo, predvsem v južni polovici države pa do jutri še pričakujemo poraste rek, so sporočili iz Agencije RS za okolje.(Arso).
Notranjska Reka poplavlja, reki Kolpa in Vipava se razlivata na izpostavljenih mestih. Reka in Vipava bosta največje pretoke dosegli ponoči, reka Kolpa pa jutri čez dan. Predvsem Reka in Kolpa v tem času lahko poplavita na območjih pogostih poplav. Ob močnih lokalnih padavinah se lahko razlijejo predvsem manjši vodotoki tudi drugje v južnem in osrednjem delu države.
Na območju Ilirske Bistrice se reka Reka preliva na polja
Kot je razvidno iz fotografij in posnetkov, ki jih prebivalci z Ilirskobistriškega že od jutra objavljajo na družbenih omrežjih, reka Reka narašča in se postopoma preliva na polja. Z zalivanjem hiš in dvorišč, cest, vrtov in polj se soočajo prebivalci vasi Kuteževo, Trpčane, Zabiče, Jablanica, Sušak ter Novokračine. Na posnetkih je videti zalite mostove in lokalne ceste.
Že pred 11. uro dopoldne so prostovoljni gasilci iz Podgrada odšli na pomoč v bistriški naselji Trpčane in Kuteževo, kjer je meteorna voda poplavila več stanovanjskih objektov in zamašila nekaj odtočnih jaškov. Gasilci so z namestitvijo protipoplavnih vreč preprečili zalivanje objektov.
Reka Sava v srednjem toku bo ponoči še zmerno narasla in se razlivala na izpostavljenih mestih, v spodnjem toku pa bo največje pretoke dosegla predvidoma v nedeljo čez dan. Jutri in v naslednjih dneh se bo vodnatost na notranjskem in dolenjskem Krasu povečevala, kraška polja se bodo ojezerila. V času plime v soboto med 21. in 23. uro bo morje poplavljalo najbolj izpostavljene dele obale v višini do 10 centimetrov. Ob jutranji plimi je morje doseglo višino okoli 20 centimetrov nad obalno črto in poplavilo izpostavljene dele obale. Nekaj minut do sedme ure zjutraj je bila v Piranu zaradi povišanega plimovanja sprožena sirena javnega alarmiranja z znakom za opozorilo na nevarnost. Morje je zalilo piransko punto, rdeči pomol in Kidričevo nabrežje. Zaradi povišanega plimovanja pa je morje prestopilo rob obalne črte tudi v Izoli, voda je zalila Sončno nabrežje.
Dežurna hidrologinja na Arsu Florjana Ulaga pojasnjuje, je tak pretok rek sicer neobičajen za ta letni čas, ne pa tudi toliko padavin, le da je januarja običajno padal sneg in ne dež. "Začetek februarja je lahko zelo dinamičen. Če se spomnimo, se je ravno pred petimi leti v tem času začel žled, ki so mu sledile silovite poplave na Notranjskem. Ni pa zelo običajen trenuten scenarij s toliko snega, dežja in tako visokimi temperaturami, kot smo jim priča te dni," je še dodala.
Razlivanja meteorne vode tudi na Gorenjskem
Okoli pol sedme ure zjutraj je na Plavškem rovtu v občini Jesenice meteorna voda poplavila vozišče. Gasilci Gasilsko-reševalne službe Jesenice so očistili jašek za meteorne vode in s tem omogočili normalen pretok vode. Jašek so zavarovali tudi z varnostnimi trakovi. Nekaj minut čez sedmo uro zjutraj je meteorna voda na Zgornjem Jezerskem zalila kletne prostore stanovanjskega objekta. Na delu so bili gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Jezersko, ki so izčrpali vodo iz objekta. O težavah zaradi naraslih meteornih voda pa poročajo tudi z območij Ilirske Bistrice, Tržiča in Slovenj Gradca.
Zaradi visokovodnih razmer ponekod tudi težave v prometu
Po poročanju gorenjskih policistov promet na cesti v Jelendol ovirajo skale. Promet je oviran tudi na cesti med Hrušico in Mojstrano pred počivališčem Topolino. Pod gorenjsko avtocesto med Radovljico in Novo vasjo je zaprta cesta zaradi poplavljenega podvoza. Zaradi podrtega drevja je zaprta tudi cesta Kranj–Jezersko pred prehodom Jezerski vrh. Zaprta je tudi cesta čez Vršič.
Veliko vode je tudi v strugi v Dovžanova soteski. Voda je včeraj preplavila tudi cesto Nomenj–Log. Na cesti proti Ljubelju je dež včeraj na vozišče nanesel pesek, cesto so med tem že očistili. Gorenjski policisti so včeraj prejeli tudi nekaj prijav, povezanih z zasneženimi cestami in poledico.
"Voznike opozarjamo na zahtevne vozne razmere in spolzko cesto. Na cesti so lahko pesek, stoječa voda, kamenje, veje in druge ovire. Ponekod na cesti so lahko tudi udarne jame. Vozniki naj vožnjo prilagodijo temu in vozijo strpno ter previdno," opozarjajo gorenjski policisti.
Za gorenjsko sredogorje in visokogorje trenutno velja velika nevarnost sproženja snežnih plazov. "Zato ne hodite na ta območja in se ne izpostavljajte, ker ni varno. Počakajte, da se razmere umirijo, in preverjajte napovedi pristojnih. Ture prestavite na čas, ko bo varno," so še dodali.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.