Slovenija

ANIMACIJA: Zaradi padavin povečana možnost poplav in plazov

Ljubljana, 10. 04. 2019 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Rok Nosan / V.Š.
Komentarji
7

Padavine so se okrepile, največ dežja pa pričakujemo v noči na četrtek, ko lahko močneje narastejo in poplavijo nekateri vodotoki. V gorah bo zapadlo precej snega, v noči na petek in v petek zjutraj pa lahko kakšna snežinka pade zelo blizu nižin. Opozorilo pred zemeljskimi plazovi so zaradi padavin izdali tudi geologi.

Danes je prevladovalo oblačno vreme, kakšen sončni žarek je bil prej izjema kot pravilo. Padavine se bodo zvečer še okrepile in ponoči zajele vso državo. Deževen bo tudi četrtek, ko se bo težišče padavin iznad jugovzhodne pomikalo proti severovzhodni Sloveniji.

V noči na četrtek se bodo pojavljali nalivi, ki bodo prinesli naraščanje vodotokov.
V noči na četrtek se bodo pojavljali nalivi, ki bodo prinesli naraščanje vodotokov. FOTO: POP TV

Zaradi pričakovane večje količine dežja je Agencija za okolje izdala oranžno opozorilo za vzhodni in osrednji del države. Pričakuje se, da lahko do četrtka zvečer na teh območjih krajevno pade od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar bo povzročilo močnejši porast manjših rek in hudournikov, ki lahko tudi poplavijo. V četrtek čez dan se lahko začnejo razlivati tudi večje reke.

Kot še navajajo hidrologi na Agenciji za okolje, so lokalna hudourniška razlivanja možna predvsem v porečju Krke. Tudi v četrtek so poplave najbolj verjetne ob reki Krki in njenih pritokih, do razlivanj pa lahko pride tudi drugod v osrednji in vzhodni Sloveniji. Precej manj padavin bo padlo na zahodu države, kjer večjih posebnosti ni pričakovati.

Hidrološko opozorilo
Hidrološko opozorilo FOTO: ARSO

Geološki zavod opozarja na povečano verjetnost zemeljskih plazov

Zaradi napovednih obilnejših padavin Geološki zavod Slovenije (GeoZS) opozarja na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov na območju vzhodne Slovenije. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije, verjetnost pa se bo povečevala sorazmerno s količino padavin.

Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih, pozivajo na GeoZS. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.

Podrobnejša navodila so dostopna na spletni strani GeoZS.

Vremenska slika nad Evropo

Deževje nam prinaša območje nizkega zračnega tlaka, ki je nad južno polovico Evrope in ga v višinah spremlja več vrtincev hladnega zraka. Naši kraji se nahajajo na severovzhodnem robu omenjenega jedra hladnega zraka, ki ima svoje središče nad Korziko. Z jugovzhodnim vetrom k nam v višinah doteka precej topel, a z vlago nasičen zrak.

Hkrati se nad Skandinavijo krepi anticiklon, po njegovem vzhodnem robu pa se je v osrčje celine že spustil občutno hladnejši zrak, ki bo vplival tudi na vreme pri nas.

Kakšni so obeti?

Pred prihodom občutno hladnejše zračne mase bo že danes zvečer ponekod v vzhodni Sloveniji zapihal okrepljen severovzhodni veter, v noči na četrtek pa bo na Primorskem zapihala šibka burja. Severovzhodni veter bo pihal tudi jutri čez dan in v noči na petek, ko nas bo preplavil hladnejši zrak.

Pogoste padavine nas bodo spremljale tudi v prihodnjih dneh.
Pogoste padavine nas bodo spremljale tudi v prihodnjih dneh. FOTO: Thinkstock

V petek zjutraj se bo meja sneženja v vzhodni Sloveniji prehodno spustila do nadmorske višine okoli 500 metrov. Občasne manjše padavine se bodo v večjem delu države pojavljale tudi v petek čez dan. Po nižinah bo deževalo, nad okoli 800 ali 900 metrov nadmorske višine pa rahlo snežilo. Na Primorskem, kjer bo pihala šibka do zmerna burja, bo večinoma suho, tudi s krajšimi sončnimi obdobji.

Sobota bo suha v večjem delu države, že v nedeljo pa nas bodo od vzhoda spet zajele manjše padavine. Razmeroma hladno in vetrovno bo. Najvišje dnevne temperature v notranjosti države večinoma ne bodo presegle 10 stopinj Celzija.

Nevarnost snežnih plazov v gorah se bo povečala

V gorah nad nadmorsko višino okoli 1600 metrov bo v prihodnjih dneh zapadlo veliko novega snega, marsikje več kot pol metra. Največ ga bo v vzhodnem delu naših gora. Zaradi velike količine novozapadlega snega se bo nevarnost proženja snežnih plazov povečala in bo po podatkih Agencije za okolje dosegala tretjo stopnjo na 5-stopenjski lestvici. S strmih pobočij se bodo spontano plazili plazovi novega, nesprijetega snega, ob severovzhodniku bodo nastajali zameti na zahodnih in južnih straneh grebenov in prelazov. Novi sneg se bo v visokogoroju slabše sprijel s podlago, nastala bo šibka plast, po kateri se bo sneg plazil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fairplayy
10. 04. 2019 21.48
Zemlja vraca udarec
Oliguma
10. 04. 2019 18.43
+3
Hvala za opozorilo..pravkar sem priklopil svojo barko na avto..gremo na Krim..zihr je le zihr.
korintos23
10. 04. 2019 19.31
+3
pogan
10. 04. 2019 13.55
+20
Dva dni nazaj je bila drugačna animacija, kaka bo kaj jutri?
hotchilipoper
10. 04. 2019 12.50
+10
V piranu pa sonček,sem jim kar fouš:)
NeukrotljiviNoj
10. 04. 2019 11.42
-2
Ampk res samo 1 ali 2 😜
Sputnik
10. 04. 2019 11.38
-7
ja ja sure na obali pa sonce in 21 stopinj