Uprava za zaščito in reševanje je sporočila, da so izredne dogodke zabeležili v skoraj 250 krajih. Samo v občini Križevci pri Ljutomeru so izjemno močni sunki vetra, ki so presegali 100 kilometrov na uro, poškodovali več kot 80 objektov, ponekod je odneslo celotne strehe.
Na hiši Marjana Pepelnika je povzročilo pravo razdejanje. Odtrgalo je streho, tramove, dimnik, porušilo zgornje zidove. Streha je bila povsem nova, dobro narejena, stara komaj štiri ure. Pepelnik sicer živi v Nemčiji, a je hiša v Sloveniji mu predstavlja drugi dom. To je namreč rojstni kraj njegove žene, ki je lani umrla.
Tudi drugod po Križevcih so posledice vidne skoraj na vsakem koraku. Poškodovane strehe, podrto drevje, škoda je zelo velika. V kraju je poškodovanih vsaj okoli 85 objektov, od tega dobra polovica težje. "Vsi občani predvsem gasilci in prostovoljci si prizadevajo pomagati pri sanaciji te škode," je dejal tamkajšnji župan Branko Slavinec, ki se je ob tem zahvalil vsem, ki so že od prejšnjega večera na nogah in sanirajo škodo.
Ceč kot 90 operativcev iz 12 gasilskih društev je bilo aktiviranih že včeraj. V štirih urah so po besedah poveljnika Gasilske zveze Križevci Mira Kosa sanirali 45 objektov. Z delom pa so nadaljevali tudi danes.
Zaradi neviht in močnega vetra 249 izrednih dogodkov
Kot so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje je do izrednih dogodkov prišlo na območjih občin Apače, Benedikt, Celje, Cerkvenjak, Črenšovci, Črna na Koroškem, Dravograd, Duplek, Gornja Radgona, Gorišnica, Grosuplje, Ivančna Gorica, Juršinci, Križevci, Kungota, Laško, Lenart, Litija, Ljutomer, Maribor, Ormož, Pesnica, Prevalje, Radeče, Radenci, Ravne na Koroškem, Razkrižje, Rogašovci, Semič, Slovenj Gradec, Slovenska Bistrica, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveta Ana, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Jurij ob Ščavnici, Sveti Tomaž, Šentilj, Škofljica, Šoštanj, Trbovlje, Velenje, Veržej, Vojnik in Zagorje ob Savi.
Regijski centri za obveščanje Celje, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje so aktivirali 106 gasilskih enot, ki so večinoma odstranjevale podrta drevesa, prekrivale poškodovane strehe ter črpale vodo iz poplavljenih objektov.
V času neurij se je sprožil tudi en zemeljski plaz. Župan Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah David Klobasa je prek družbenega omrežja Facebook sporočil, da je bilo zaradi neurja poškodovanih 11 daljnovodov, zato je pričakovati daljši izpad električne energije.
Župan občine Sveti Jurij ob Ščavnici Andrej Vrzel je medtem na Facebooku zapisal, da je sinočnje neurje tudi pri njih povzročilo težave pri dobavi vode in elektrike. "Zaradi izpada električne energije je motena tudi dobava vode, ker črpalke na črpališčih ne delajo. Z gasilci naše gasilske zveze smo dogovorjeni, da dobavimo vodo do občanov, ki jo nujno potrebujejo. Prav tako so na voljo električni agregati za zagon črpalk v individualnih vodnjakih, ki so še v funkciji." Kot navaja, naj bi Elektro Maribor danes odpravil težave na daljnovodnem omrežju, jutri pa na nizkonapetostnem.
Agencija RS za okolje je že v petek pozno zvečer na družbenih omrežjih objavila, da so izmerili nekaj zelo močnih sunkov vetra, najmočnejše na Koroškem. V Šmartnem pri Slovenj Gradcu je njihova postaja izmerila sunek 88 kilometrov na uro.
Kakšno vreme pa lahko pričakujemo danes in jutri?
Po včerajšnjem nevihtno burnem dnevu bo danes vremensko dogajanje nad Slovenijo bolj umirjeno, nastalo bo le nekaj kratkotrajnih ploh. Spet bolj nevihten bo, kot kaže, jutrišnji dan, ko bodo nevihte nastale predvsem v severnem in severozahodnem delu države. Ker pa bo v zraku manj energije, ni pričakovati tako hudih neurij kot včeraj, napoveduje naš hišni prognostik Rok Nosan.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.