V večini evropskih držav se bodo v soboto začeli velikonočni prazniki. Povečan promet pričakujemo predvsem od Avstrije proti meji s Hrvaško in proti morju.
Nemci obtičali na avtocesti
Nočna mora številnih voznikov v Nemčiji se je uresničila. Za številne Nemce, ki se v okviru velikonočnih praznikov odpravljajo na oddih, se je ta konec tedna začel s prometnimi zamaški. Na veliki petek iz vse Nemčije poročajo o skupno več kot 320 kilometrov dolgih zastojih. Na avtocesti iz Kölna proti Münstru in iz Gere proti Dresdnu so se vozila pomikala z vsega 20 kilometrov na uro. 16-kilometrski zastoji so bili danes zjutraj tudi na avtocesti A10 v Westbrandenburgu.
Gneča pričakovana na cestah proti morju in na mejnih prehodih s Hrvaško
Jutri bo predvidoma najbolj povečan promet od Karavank proti notranjosti in naprej proti Dolenjski oziroma mejnemu prehodu Obrežje, delno pa tudi proti Primorski oziroma mejnima prehodoma Sečovlje in Dragonja ter od Šentilja proti mejnemu prehodu Gruškovje.
Na izstopu iz Slovenije bosta v tem času predvidoma najbolj obremenjena mejna prehoda Obrežje in Gruškovje. Ob zastojih je za mejni prehod Gruškovje možna alternativa mejni prehod Dobovec, za državljane Evropske unije tudi Rogatec in Zgornji Leskovec, za mejni prehod Obrežje pa sta za državljane Evropske unije možna alternativa mejna prehoda Rigonce in Slovenska vas.
Letos se praktično združujejo velikonočni in prvomajski prazniki, hkrati pa so v tem času v Sloveniji tudi šolske počitnice, zato večje povečanje prometa v obratni smeri pričakujemo šele v nedeljo, 1., in ponedeljek, 2. maja.
Danes policisti začenjajo poostreno nadzorovati hitrost voznikov. Začenja se namreč preventivna akcija Hitrost, počasneje je varneje, ki bo trajala vse do konca prvomajskih praznikov. "S to preventivno akcijo želimo predvsem vplivati na ljudi, da omejitve hitrosti sprejmejo kot neformalne norme in da se zavedo, da so lahko že najmanjše prekoračitve hitrosti usodne," je povedal Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije v Generalni policijski upravi.
Policisti bodo tako ob letošnji akciji še posebej pozorni na prekoračitve hitrosti v naseljih kot tudi na povratnike in voznike, ki najbolj kršijo omejitve hitrosti. Uporabili bodo vse razpoložljive stacionarne merilnike hitrosti, sodelovali z mestnimi redarstvi, pri preventivnih aktivnostih pa se jim bodo ob mnogih drugih sodelujočih pridružili tudi predstavniki Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije.
Leta 2010 se je prvič po daljšem obdobju zgodilo, da neprilagojena hitrost ni več na prvem mestu med vzroki smrtnih prometnih nesreč. Še vedno pa se je zaradi prehitre vožnje zgodilo 4.030 prometnih nesreč .
Aktualne razmere v prometu lahko spremljate tudi na spletnih straneh Prometnoinformacijskega centra ali na telefonski številki 1970 ter na naši spletni strani.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.