
Januarja letos je bil najprej dva dni priprt na letališču, nato so ga odpeljali v indonezijski zapor, kjer je preživel 24 dni.
''V eni celici nas je bilo zaprtih 14 zapornikov, za hrano, pijačo in varovanje smo morali plačevati, higiena je bila slaba, v posteljah pa nešteto posteljnih hroščev, ki so nas grizli, nekateri so imeli tudi po več sto ugrizov. Moral si paziti, kaj govoriš, kaj delaš, kako se giblješ. Nikoli nisi vedel, kaj je za tvojim hrbtom,'' razmere v indonezijskem zaporu opisuje Dejan Skrt.
Tam je pristal, ker je Interpol za njim razpisal rdečo tiralico, sprožilo pa jo je mariborsko okrožno sodišče. Na nepošten način naj bi pridobil 6481 evrov; toliko naj bi ostal dolžan podjetju AJM za plastična okna. Obravnave na sodišču se ni udeležil, ker, kot pravi, ni nikoli dobil poziva sodišča, pa čeprav je takrat živel na Novi Zelandiji, kjer je imel prijavljeno bivališče, odprt transakcijski račun, ustanovil je celo podjetje. 'V zaporu sem bil zaradi tega, ker mi država Slovenija ni uspela izročiti pošte, da bi se lahko udeležil zadev na sodišču, potem pa je sodišče samo sprejelo sklepe in odločbe,'' trdi Skrt.

Skrta smo tokrat srečali na ljubljanskem okrajnem sodišču, kjer se zagovarja zaradi nepravilno uveljavljene verodostojne listine. Postopek na mariborskem sodišču je bil zaključen njemu v prid. Uspel je namreč dokazati svojo nedolžnost, ukrep pa se mu zdi nesorazmeren: ''To dobi Slovenec po 35 letih dela in ko prinese davke. Za pohvalo in nagrado dobiš to.''
Sodba na prvostopenjskem sodišču v Mariboru še ni pravnomočna, v primeru da bo to postala, je sporočilo jasno: Slovenija je neutemeljeno kazensko preganjala svojega državljana, in to zaradi 6841 evrov. Skrt, ki je zadnje leto prestajal pekel in zaenkrat zaradi odprtega postopka ostaja v domovini, pa se želi čim prej vrniti v Indonezijo. Ali bo državo tožil, še ne razmišlja.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.