V nekaj desetletjih so se povodni konji na Escobarjevem posestvu namnožili – danes jih je že več kot 80. Oblasti so se za sterilizacijo odločile zaradi "nenadzorovanega širjenja vrste". Kolumbijska vlada je doslej sterilizirala 24 živali, tako da so jim dali zdravila, zaradi katerih so postale neplodne.
Poleg trgovanja z drogo je bil Escobar znan tudi po svoji posesti, na kateri je nezakonito naselil več eksotičnih živali, med njimi tudi flaminge, žirafe, zebre in kenguruje. Strokovnjaki menijo, da je čreda povodnih konjev na Escobarjevem posestvu največja zunaj Afrike.
Leta 1993, ko so oblasti zasegle posest Hacienda Napoles, Escobarjevo luksuzno posestvo, ki leži približno 250 km severozahodno od prestolnice Bogote, so večino najdenih živali razdelili v živalske vrtove po vsej državi. Toda ne tudi povodnih konjev, ker so bili pretežki. "Logistično bi jih bilo težko premakniti, zato so jih oblasti pustile tam, verjetno misleč, da bodo živali umrle," je za BBC v začetku tega leta povedala kolumbijska biologinja Nataly Castelblanco.

Znanstveniki, ki preučujejo vpliv povodnih konjev na okolje, pravijo, da bi lahko živali na lokalni ekosistem vplivale na več načinov – od izpodrivanja avtohtonih vrst, ki jim grozi izumrtje, na primer morskih rib, do spreminjanja kemične sestave vode, ki bi lahko ogrozilo ribištvo.
Escobar, eden najbolj razvpitih južnoameriških kriminalcev vseh časov, je bil v osemdesetih letih ustanovitelj razvpitega kartela Medellin, odgovoren je bil za ugrabitve, bombne napade in atentate. Nekoč je veljal za enega najbogatejših ljudi na svetu. Skoraj trideset let po njegovi smrti je Kolumbija še vedno največja proizvajalka kokaina na svetu, večino droge pa tihotapijo v ZDA.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.