Uprava RS za zaščito in reševanje prebivalce na območjih regijskega centra za obveščanje Maribor, Slovenj Gradec in Ptuj opozarja, da v soboto ne bodo izvedli običajnega mesečnega preizkusa siren z opozorilnim znakom. "V primeru proženja siren na teh območjih ne bo šlo za preizkus, temveč za dejansko nevarnost," poudarjajo.
Prebivalce pozivajo, naj ob morebitnem sproženju siren na omenjenih območjih ukrepajo v skladu z navodili pristojnih služb za zaščito in reševanje.
V Spodnjem Podravju, kjer so zaradi naraščanja pretoka reke Drave zjutraj v desetih občinah sprožili opozorilne sirene, pretok reke še narašča, ta pa se navzdol od jezu Markovci razliva na običajnih območjih, je povedal poveljnik civilne zaščite za Podravje Dragomir Murko. Aktivirane so pristojne službe, večjih težav za zdaj ni, je dejal.
V Dravogradu je bilo na terenu več deset gasilcev, ki so objekte ob Dravi na Ribiški poti pomagali tudi preventivno zaščititi, ko pa se je začela voda približevati objektom, so se odločili za evakuacije. Dravograjski gasilci imajo sicer kar nekaj dela tudi na drugi strani reke, na območju, kjer se v Dravo izliva Meža, v katero malo pred Dravogradom priteče tudi reka Mislinja. Iz objektov na drugi strani Drave trenutno poteka prečrpavanje vode, objekte pa tam sicer bolj ogroža narasla podtalnica, je dejal poveljnik občinske civilne zaščite Bojan Zavec.
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je pretok Drave na meji z Avstrijo trenutno okoli 1600 kubičnih metrov na sekundo in počasi upada. V spodnjem toku pa medtem narašča in bo največji pretok dosegla v nočnih urah, okoli 2000 kubičnih metrov na sekundo. V zgornjem toku se bodo poplavljene površine počasi zmanjševale, v spodnjem pa še povečale.
Najprej sirena za opozorilo na nevarnost, nato še sirena za neposredno nevarnost
Tako v Dravogradu kot v Vuzenici se je zjutraj zaradi naraščanja pretoka Drave sprožila sirena za opozorilo na nevarnost, nato pa so nekaj pred 9. uro v Dravogradu zaradi naraščanja reke aktivirali še sireno za neposredno nevarnost.
Opozorilne sirene so se sicer ob 8. uri sprožile tudi v desetih občinah v Spodnjem Podravju, je povedal vodja ptujske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje ter regijski poveljnik civilne zaščite za Podravje Dragomir Murko. Tudi v teh občinah so sirene sprožili zaradi povečanega pretoka reke Drave in napovedi nadaljnjega naraščanja, s čimer želijo prebivalce ob reki opozoriti na možnost poplavljanja in na samozaščitne ukrepe.
V Vuzenici je po besedah župana Franja Goloba Drava ponekod prešla rob obrežja, ni pa doslej poplavljala. Že od zgodnjega jutra so aktivirani gasilci, ki so s protipoplavnimi vrečami in folijo pomagali zaščititi najbolj izpostavljene objekte, trenutno pa je že poldrugo uro po podatkih župana pretok Drave stabilen pri približno 1700 kubičnih metrih na sekundo. Glede na prejete informacije pričakuje, da se bo stanje čez dan umirjalo.
Pretok reke Drave je ob 7.40 na hidroelektrarni Dravograd znašal 1280 kubičnih metrov na sekundo, na hidroelektrarni Vuzenica pa 1521 kubičnih metrov na sekundo, so še navedli na slovenjgraškem regijskem centru za obveščanje. "Ta pretok se bo še nekoliko okrepil z dotoki v Sloveniji in se čez dan gibal dolvodno proti hrvaški meji," je povedal hidrolog Andrej Golob.
Pri teh razmerah lahko pride do poplav v zgornjem toku v okolici Maribora. Hidrologi medtem pričakujejo, da se bo Drava v nekoliko širšem obsegu razlila dolvodno od Ptujskega jezera oziroma od jezu Markovci. Na tem delu po besedah Goloba pričakujejo poplave večjega obsega.
Reka ponoči ogrožala nekaj objektov, gasilci se že pripravljajo na napovedane padavine
Reka Reka je ponoči poplavljala in ogrožala stanovanjske hiše in nekaj podjetij, je povedal poveljnik PGD Ilirska Bistrica Marko Kreševič. Po močnem neurju, ki je v četrtek zajelo območje Ilirske Bistrice, lokalna gasilska društva sanirajo najbolj kritične točke in se pripravljajo na napovedane povečane padavine konec tedna. Trenutno sicer še poplavlja v spodnjem toku, vendar že počasi upada.
Kot so sporočili z Občine Ilirska Bistrica, so bile ceste na območju občne dopoldne povsod prevozne, upravljavec cest CPK pa zaradi napovedi padavin tudi v naslednjih dneh izvaja preventivne ukrepe. "Ponoči oziroma zgodaj zjutraj so bile zaradi manjših podorov in plazov nekaj časa zaprte ceste v Jelšanah, pred Pregarjami iz smeri Zajelšja in med Hujami in Javorjem," so sicer dodali.
Meteorna voda je medtem minulo noč ogrožala in poplavljala objekte v Jablanici, Novokračinah, Ilirski Bistrici in Jelšanah. Gasilci prostovoljnih gasilskih društev (PGD) Vrbovo, Podgora-Podgraje, Ilirska Bistrica in Jelšane so postavljali protipoplavne vreče, črpali vodo in urejali pretoke. Delavci Cestnega podjetja Koper pa so postavili prometno signalizacijo in čistili cestišča, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.
Reka je poplavljala na najbolj kritičnih točkah, kjer poplavi tudi sicer, je pojasnil Kreševič. Gasilci so vdor vode v poslopja preprečevali s protipoplavnimi vrečami, večje nevšečnosti pa jim je povzročala podtalnica, ki je v poslopja vdirala preko odtočnih cevi. Gasilci so v teh primerih vodo iz objektov črpali, vendar to ni zelo učinkovito dokler voda sama ne upade, je dejal Kreševič.
Ob tem je ocenil, da je struga Reke sicer kar urejena, a se njen nivo ob večjih padavinah hitro dvigne. Na terenu so bila vsa gasilska društva, njihovi prostovoljci so delali celo noč in kolikor toliko uspešno preprečili najhujše, je dodal poveljnik ilirskobistriških gasilcev.
Po podatkih Arsa je sicer vodostaj Reke na vodomerni postaji Cerkvenikov mlin z običajnih 150 centimetrov narasel na 494 centimetrov in zaenkrat še ne upada.
Občina Sevnica pa medtem opozarja, da ob obilnih padavinah postopoma narašča tudi gladina reke Save. Občanke in občane ob tem pozivajo, naj se ne zadržujejo v neposredni bližini vode ob sprehajalni poti ob Savi in naj ravnajo samozaščitno. "Zaradi izjemno visokega vodostaja je pričakovati, da bo na nekaterih odsekih sprehajalne poti reka prestopila bregove," so dodali.
Na Koroškem težave zaradi plazov
Z nekaterih lokacij po Koroški medtem poročajo o težavah zaradi zemeljskih plazov. Z Mestne občine Slovenj Gradec so sporočili, da se je zaradi močnega deževja znova sprožil plaz v Velunji. Zasul je lokalno cesto, zato je ta do nadaljnjega zaprta, so pa delavci že na terenu. Ravenski gasilci so posredovali na zasuti cesti na območju Strojne, občasne težave z naplavinami so bile dopoldne na cesti Prevalje-Mežica.
Podjetje Nomago zato trenutno ne izvaja avtobusnih prevozov med Prevaljami in Črno na Koroškem. "Zaradi premikajočega plazu na relaciji Mežica-Prevalje trenutno ne izvajamo prevozov na relaciji Črna na Koroškem-Prevalje. Varnost naših potnikov je namreč na prvem mestu, zaradi česar smo bili začasno primorani prekinili izvajanje omenjene linije," so pojasnili v podjetju Nomago.
Situacijo spremljajo in so v kontaktih s pristojnimi institucijami. Ko bodo razmere to dovoljevale in bo izvajanje prevozov varno, jih bodo na omenjeni liniji ponovno vzpostavili, so še zagotovili v podjetju. Potnike naprošajo, naj spremljajo njihovo spletno stran, na kateri objavljajo vse spremembe.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.