Prvak SD Dejan Židan je danes vnovič spomnil na odgovornost premierja Mira Cerarja, ki ni sprejel odstopa ministra Dušana Mramorja. Kaj meni glede te odločitve, bo premierju, kot pravi, povedal na štiri oči. Mramor ima sicer po Židanovih ocenah pokazati marsikaj uspešnega, a številke, s katerimi se vlada pogosto pohvali, niso le njena zasluga.
Židan je v današnji izjavi novinarjem ponovno podprl odločitev finančnega ministra Mramorja, da je zaradi nepravilnosti pri izplačevanju dodatkov za stalno pripravljenost v času, ko je bil dekan Ekonomske fakultete, ponudil svoj odstop, se opravičil ter napovedal vrnitev celotnega zneska.
Cerar je namreč na ponedeljski novinarski konferenci ocenil, da bi Mramorjev odstop lahko škodoval interesom Slovenije in izpostavil Mramorjevo delo in njegove zasluge za dobre gospodarske ter druge kazalce Slovenije. Židan ob tem sicer ocenjuje, da ima Mramor v tem mandatu pokazati marsikatero uspešno potezo, a ob tem opozarja, da so globalne številke, s katerimi se ta vlada pogosto pohvali, posledica tudi dela vlade Alenke Bratušek.
Pozivi znotraj SD naj stranka zapusti koalicijo
V javnosti naj bi se sicer pojavili tudi nekateri pozivi vidnejših predstavnikov SD na spletnih omrežjih, da bi SD zaradi takšnih Cerarjevih odločitev, kot je bila glede Mramorja, morala zapustiti koalicijo. A stranka po trditvah njenega predsednika ne bo tako delovala, da bi ogrožala koalicijo, saj se zaveda, da Slovenija potrebuje predvsem mir, da odgovori na nekatere pomembne izzive. "SD bo še naprej neke vrste steber stabilnosti, imamo težka odprta vprašanja," je dejal. Ne gre le za migrante, kjer se položaj po Židanovih ocenah ne izboljšuje, pač pa tudi za to, da se ohlajajo nekatera pomembna gospodarstva. Tudi na področju gospodarske aktivnosti tako ni nujno nadaljevanje dobrih trendov, opozarja Židan in dodaja, da moramo biti kot država pripravljeni.
Premier se je sicer na ponedeljkovi novinarski konferenci obregnil tudi ob glasovanje na seji odbora DZ o zakonu o gospodarjenju z gozdovi, ko sta koalicijski SD in DeSUS enega ključnih dopolnil sprejeli skupaj z opozicijskima SDS in ZL, brez SMC. "Jaz bi se vprašal, zakaj nastajajo neke nenaravne koalicije pri državnih gozdovih, ko se stranki, ki jo vodita Dejan Židan in Janez Janša povežeta, tako da bosta varovali neke stare zgodbe na področju gozdov," je med drugim dejal Cerar.
Židan je na to danes odgovoril z vsebinskimi razlogi, zaradi katerih so v takšni sestavi podprli in sprejeli dopolnilo, ki določa, kdo bo upravljal s podjetjem za gospodarjenje z gozdovi. "Obstaja načelna koalicija, da se mora dosedanji tajkunski sistem, ki je veljal 20 let, končati," je pojasnil Židan.
Konkretno danes ni odgovoril na vprašanje, ali pričakuje rekonstrukcijo vlade, pač pa pričakuje, da se bo predsednik vlade poglobil v poročila ministrstev. "Odprti moramo biti za vse," je dejal in dodal, da se mora glede možnega izboljšanja ministrske ekipe opredeliti premier. A ministri SD po Židanovih ocenah delajo dobro.
Odgovoril je tudi na Cerarjeve ugotovitve glede rušenja vlade. Na vprašanje, ali se vračajo strici iz ozadja, Židan, kot pravi, ne ve. Si pa kot koalicijski partner želi, da odprte zadeve vlada hitro rešuje. V SD sicer želijo, da ima predsednik vlade enaka merila pri presojanju ministrov.
Aktualno dogajanje je danes sicer komentiral tudi poslanec SD Janko Veber, ki se je lani moral posloviti s položaja ministra za obrambo. Spomnil je, da je bil začuden, ko je predsednik vlade Miro Cerar zahteval njegov odstop. Glede na to, kako so razrešitve potekale v preteklosti in kako potekajo danes, Veber od premierja pričakuje opravičilo.
Matić iz SMC: Cerar izbral najmanj slabo možnost
Poslanec SMC Dragan Matić meni, da je premier glede ministra Mramorja izbral najmanj slabo možnost, ki je v korist države, o čemer tudi v poslanski skupini ni pomislekov. Matič se je izrekel še o možni rekonstrukciji vlade in menil, da ni nujno, da se premier zanjo odloči "jutri", a bo o tem verjetno moral presoditi na daljši rok.
Odgovornost odslej na strani Cerarja
V opoziciji niso preveč zgovorni. Na Twitterju je poslanec SDS Vinko Gorenak zapisal, da je "od danes za dodatke za pripravljenost in posledice v celoti odgovoren Miro Cerar", ker ni sprejel Mramorjevega odstopa.
Podobnega mnenja je poslanec NSi Jernej Vatovec, ki je dejal, da je Cerar odgovornost ministra Mramorja prevzel nase, vprašanje pa je, kako bo lahko s tem bremenom Cerar vladal.
ZL: Cerarjevo ravnanje pričakovano, ni pa sprejemljivo
Na Cerarjevo odločitev so se odzvali tudi v poslanski skupini ZL. Menijo, da je bilo njegovo ravnanje pričakovano, ni pa sprejemljivo. "Mramor, ki je prav tako prejel precej honorarjev, si je dodatke izplačal nezakonito in za delo, ki ga ni mogoče upravičiti. Dodatka ni izplačal le sebi, ampak tudi tajniku fakultete, ki ga je potem imenoval za vodjo kabineta ministrstva. Pri vsem skupaj gre tudi za sum klientelizma," so kritični in menijo, da bi morala odstopiti tudi ministrica Maja Makovec – Brenčič.
Dodajajo, da Mramorju ni uspelo doseči stabilizacije javnih financ, kot želi predstaviti Cerar. "Daleč od tega: stabilizacijo javnih financ so dosegli prebivalci Slovenije, ki so se morali odreči dostojnim socialnim prejemkom in pokojninam, pristali na znižanje plač in ki so zdaj odvisni od vse bolj izčrpanega zdravstvenega sistema. Dr. Mramor je priskrbel le za to, da je bila ta "stabilizacija" varčevanja izvedena z omejevanjem odhodkov, namesto s povečevanjem prihodkov: pri miru je pustil kapitalske dohodke, dobičke podjetij in premoženje velikih vrednosti, še naprej dopušča, da komercialne zavarovalnice izčrpavajo zdravstveni sistem z dopolnilnim zavarovanjem. Sicer pa vladajoča stranka, ki ni sposobna nadomestiti enega samega ministra, nima kaj iskati na vladi," so še dodali.
Analitik: ugleda vlade nič ne more še bolj znižati
Dogajanje glede Mramorja po mnenju analitika Andraža Zorka iz Valicona ne bo bistveno vplivalo na javno mnenje o vladi. Gre namreč le še za enega v vrsti razočaranj, ki ugleda vlade ne more še bolj znižati. Hkrati pa je Cerar ravnal politično modro, saj vlada lahko obstane le v sedanji sestavi, meni.
Če bi Mramor resno mislil z odstopom, bi odstopil nepreklicno, zato je Zorko prepričan, da je šlo za "dogovorjeno akcijo", kako sanirati nastalo škodo. Tudi v primeru, če bi Mramor dejansko odstopil, pa se po Zorkovem mnenju javno mnenje ne bi bistveno drugače obračalo, saj je že tako relativno slabo. To namreč ni prva tovrstna zgodba v mandatu Cerarjeve vlade. Kot je spomnil, se je začelo že takoj po nastopu vlade, z iskanjem gospodarskega ministra in nato z avtorskimi honorarji. Cerar je namreč pred volitvami postavil visoke etične kriterije in ljudje so mu verjeli, zato danes zelo težko popravlja svoj vtis in se tega tudi zaveda, je dejal Zorko, partner v družbi Valicon, ki se ukvarja z raziskovanjem javnega mnenja.
Vlada se po njegovi oceni zaveda, da lahko obstane samo na ta način, da ta koalicija ostane takšna kot je in da se ministri ne menjajo. "To je edini način, da ta vlada doživi mandat do konca, kakršenkoli drug scenarij pomeni približno tak konec, kot ga je doživela Bratuškova," je prepričan Zorko.
KOMENTARJI (1210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.