Močnejši sunki vetra so sicer že v nedeljo povzročali nekaj težav. Na Zgornjem in Spodnjem Jezerskem je veter odkril več streh in polomil več dreves. Gasilci PGD Jezersko so posredovali na petih objektih, kjer so ponovno prekrili streho, odstranili podrto drevje na dveh odsekih ceste in odstranili podrto drevje, ki je padlo čez električno napeljavo.
Zaradi vetroloma so morali gasilci posredovati tudi v naselju Preški vrh v občini Ravne na Koroškem. Močan veter je na nizkonapetostni kabel podjetja Elektro Celje podrl drevo, katerega so gasilci KGZ Ravne na Koroškem v prisotnosti dežurnega delavca Elektra Celje razžagali in odstranili.
Na obali je morje prestopilo bregove, Uprava za pomorstvo je v Luki Koper ustavila promet. Večjih težav z nalivi pa v nedeljo še ni bilo. Še vedno skrbi ponedeljkovo dogajanje, za katerega so pri ARSU izdali rdeče opozorilo.
Arso izdal rdeče opozorilo
Arso je za jutri izdal rdeče opozorilo pred močnim vetrom južnih smeri in napovedal buren prehod vremenske fronte: "Nad zahodnim Sredozemljem je nastalo ciklonsko območje, ki se bo v ponedeljek še poglobilo. Vremenska fronta bo v noči na torek prešla naše kraje. Kombinacija velikih razlik v zračnem tlaku in temperaturi ob sami vremenski fronti poganjata tudi premikanje zračnih mas, torej veter. Vetrovni stržen bo najmočnejši v ponedeljek pozno popoldne, zvečer in v noči na torek. Žal pričakujemo pojav obsežnejših vetrolomov, zato smo za nekatere dele države objavili rdečo stopnjo vremenske ogroženosti," so zapisali. V višje ležečih krajih bodo sunki popoldan in zvečer lokalno presegali hitrost 120 km/h. Tudi ponekod po nižinah bodo sunki vetra lahko presegali hitrost 90 km/h. Obstaja nevarnost obsežnega vetroloma.
V ponedeljek viharne hitrosti vetra
Veter se bo torej ponovno okrepil v ponedeljek popoldne, ko nas bo od zahoda dosegla hladna fronta. Tudi po nižinah zahodne polovice države bodo sunki južnega do jugovzhodnega vetra dosegali viharne hitrosti, lokalno tudi nad 100 kilometrov na uro. Predvsem na Notranjskem, Primorskem, Gorenjskem in Kočevskem je mogoč obsežen vetrolom.
Še močneje bo pihalo vzdolž Jadrana, zato bo morje močno razburkano. Najvišji valovi bodo na odprtem morju presegali višino petih metrov. Fronta se bo v noči na torek le počasi pomikala prek Slovenije, napoveduje naš hišni prognostik Rok Nosan.
Uprava za pomorstvo je v nedeljo zaradi močnega vetra priprla Luko Koper. To pomeni, da o dovoljenju za privez ali odvez odločajo za vsako ladjo posebej.
Prihajajo obilne padavine
V severozahodni Sloveniji je že v soboto padlo od 40 do 90 litrov dežja na kvadratni meter, obilne padavine pa se bodo v zahodni, osrednji in južni Sloveniji nadaljevale do torka zjutraj. Vmes bodo tudi krajevno močnejši, lahko tudi dolgotrajnejši nalivi, opozarjajo vremenoslovci. Meja sneženja bo med 2300 in 2500 metri, v torek zjutraj se bo znižala do okoli 1600 metrov.
Vremenoslovci pričakujejo, da bi lahko do torka zjutraj v zahodni polovici države padlo še od 150 do 300, krajevno na severozahodu lahko tudi do 400 litrov dežja na kvadratni meter. Drugod bo padavin manj.
Na močan veter in obilne padavine opozarjajo tudi v bližnjih državah
Hrvaški hidrometeorološki zavod je za celotno območje jadranske obale izdal rdeče opozorilo zaradi padavin, ki bi lahko dosegle 120 litrov na kvadratni meter, in oranžno opozorilo zaradi vetra. Jugo bi lahko dosegel 110 kilometrov na uro.
Rdeče opozorilo so zaradi padavin izdali tudi za dele Italije, Avstrije in Švice, kažejo podatki hidrometeoroloških zavodov.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.