Nad Slovenijo se že od jutra vzpostavljajo pasovi intenzivnejšega dežja, pojavljale se tudi nevihte z nalivi. Padavine so se krepile na gorskih pregradah zahodne in južne Slovenije, višinski vetrovi pa so jih nato v pasovih nosili tudi nad osrednjo in vzhodno Slovenijo.
Največ dežja je padlo v severozahodni Sloveniji. Na Voglu samo danes okoli 200, od začetka poslabšanja v soboto dopoldne pa že več kot 500 litrov na kvadratni meter. Izstopa še Osilnica, kjer je v silovitem nalivu s sodro zgodaj popoldne v le dveh urah padlo kar 80 litrov padavin na kvadratni meter. Vodotoki so močneje narasli, ponekod je prišlo tudi do razlivanj. Tako je že dopoldne močno deževalo na primorski avtocesti:
Močne padavine so povzročale težave gasilcem širom države. Meteorne vode so zalile 21 stanovanjskih in drugih objektov, zalitih pa je bilo tudi več cestišč. Zaradi močnega vetra in razmočenih tal se je podrlo večje število dreves, ki so ovirala promet, eno pa je padlo tudi na streho osebnega vozila. Sunek vetra v Prvačini v občini Nova Gorica je podrl večji šotor za spravilo sena in kmetijskih strojev, v Idriji pa streho bolnišnice.
V popoldanskih urah je v občini Sevnica meteorna voda ogrožala več objektov. Posredovali so gasilci PGD Sevnica, Telče in Blanca, ki so vodo izčrpali in objekte zavarovali.
V občini Krško je meteorna voda poplavila cestišče regionalne ceste pri Smedniku. V popoldanskih urah je v občini Brežice meteorna voda zalila kletne prostore stanovanjske hiše. Posredovali so gasilci PGD Mostec, ki so vodo izčrpali.
V občini Kočevje je zaradi močnejših padavin meteorna voda zalivala kleti in povzročala nevšečnosti na cestah.
Naraščanje vodotokov, povišano plimovanje morja
Po podatkih Agencije za okolje se reke v zgornjem Posočju postopno umirjajo, naraščajo pa reke na območju Bohinja. Glavnina padavin se je sedaj pomaknila v južno in vzhodno Slovenijo, kjer reke prav tako naraščajo, možna so tudi razlivanja.
Največje pretoke bodo reke dosegle v večernih urah in v noči na sredo. Ob tem se lahko posamezne reke v več delih države - zlasti v osrednji in južni Sloveniji - tudi razlivajo. Ob močnejših krajevnih nalivih lahko hitro narastejo tudi hudourniški vodotoki.
Zaradi znižanega zračnega tlaka in močnega juga je morje močneje vzvalovano. Ob jutranji plimi je doseglo višino 295 centimetrov in se tako ustavilo le malo pred obalno črto.
Padavine bodo postopno oslabele in ponehale, a ne za dolgo
Ponoči bo hladna fronta zapustila naše kraje, zato se bo vremensko dogajanje umirjalo. Žal se bomo še vsaj en teden nahajali pod vplivom potujočih ciklonov, zato bo izboljšanje le kratkotrajno. Do konca tedna nas bosta prešli še dve fronti, ki nam bosta poleg novih padavin prinesli tudi nekoliko nižje temperature.
Ponoči bodo padavine slabele in marsikje ponehale. V vzhodni Sloveniji in ob morju bo postopno vse več jasnine. Bolj oblačno bo ostalo v hribovitem svetu zahodne Slovenije, kjer lahko tudi zjutraj še rahlo dežuje. Od severa bo k nam v spodnjih plasteh ozračja dotekal nekoliko hladnejši zrak. V večjem delu Slovenije bomo tako zjutraj izmerili od 7 do 9 stopinj Celzija. V alpskih dolinah bo 5, na Primorskem, kjer bo marsikje še pihal jugo, pa bo precej topleje, od 12 do 15 stopinj Celzija.
Sreda bo v vzhodni Sloveniji večinoma suha in deloma sončna, nekaj sonca bo tudi ob morju, drugod bo prevladovalo oblačno vreme. Na zahodu se bodo dopoldne spet začele pojavljati krajevne padavine, ki bodo popoldne postale nekoliko pogostejše in se bodo širile nad osrednjo in južno Slovenijo. Spet lahko nastane kakšna nevihta, kljub temu pa bo količina padavin občutno manjša kot danes. Tudi temperature bodo nekoliko nižje od današnjih. V večjem delu Slovenije bomo izmerili od 12 do 15 stopinj Celzija. V alpskih dolinah bo 8, ob morju pa 18 stopinj Celzija.
V visokogorju bo zapadla večja količina snega
Meja sneženja je bila danes visoko. Na Kredarici in višje je zapadlo veliko snega, nižje pa je večinoma deževalo. Na naši najvišji uradni meteorološki postaji so ob 19. uri izmerili 30 centimetrov debelo snežno odejo.
Ponoči in jutri čez dan bo snežilo tudi pod 2000 metrov nadmorske višine, ampak zaradi šibkejših padavin prav veliko novega snega ne bo zapadlo. Novo obilnejšo pošiljko snega v naših gorah pričakujemo ob koncu tedna, ko se bo snežna odeja v visokogorju Julijskih Alp lahko odebelila do enega metra.
Nevarnost zemeljskih plazov
Zaradi napovedanih močnih nalivov in padavin je v zahodni in osrednji Sloveniji povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, so sporočili z Geološkega zavoda Slovenije. Plazovi se sicer lahko sprožijo tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču, še svetujejo na zavodu.
Vreme bo ostalo nestabilno
Tudi v nadaljevanju tedna bo v višinah pihal vlažen jugozahodni veter, zato bo vreme ostalo nestabilno. Četrtek bo najbolj sončen dan tega tedna. Zjutraj bo v večjem delu države okoli 5, čez dan pa se bo ogrelo do 15 stopinj Celzija.
Že v petek se vračajo padavine. Te bodo zajele predvsem zahodno Slovenijo, medtem ko bo na vzhodu večji del dneva še suho, tudi z nekaj sonca. V noči na soboto bo pas dežja prešel vso državo.
V soboto dopoldne bodo padavine ponehale, a se v nedeljo čez dan znova vrnile. Na območju Julijskih Alp bo snežilo do nadmorske višine okoli 1000 metrov. Nestanovitno vreme s pogostimi padavinami se bo zelo verjetno nadaljevalo tudi v prihodnjem tednu. Temperature bodo letnemu času primerne, kar pomeni, da se bodo ob popoldnevih po nižinah gibale okoli 10 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.